حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج
تعظیم شعائر حسینی به دور از خرافات

آیت الله مكارم شیرازى

آیت‌الله العظمی ‌مكارم شیرازی در دیدار مدیرعامل و تنی چند از اعضای خبرگزاری دانشجویان ایران، تاكید كرد كه مسلمانان باید دست به دست هم دهند و رسانه‌های بسیار قوی ایجاد كنند تا بتوانند سم‌پاشی بیگانگان را خنثی كنند.

آیت‌الله العظمی ناصر مكارم شیرازی در این دیدار به اهمیت كار رسانه اشاره و تاكید كرد كه الان در دنیا حرف اول را كارهای رسانه‌ای می‌زنند.

وی اظهار داشت: كار رسانه‌ای كار بسیار مهم، مشكل و پیچیده‌ای است و به یك معنا الان در دنیا حرف اول را كارهای رسانه‌ای می‌زنند.

این مرجع تقلید افزود: متاسفانه الان تبلیغات زیادی علیه مسلمانان وجود دارد و همه را به عنوان تروریست معرفی می‌كنند در حالی كه ما می‌دانیم یك عده محدودی به نام القاعده وجود دارند كه مسلمانان آنها را جزو خودشان نمی‌دانند و این نیست مگر به خاطر رسانه‌های مسموم و دروغین آنها.

مكارم شیرازی خاطرنشان كرد: در مورد مساله‌ی هسته‌یی نیز شاهد هستیم كه ما شب و روز می‌گوییم نمی‌خواهیم بمب اتم بسازیم اما آنها شب و روز این دروغ را می‌گویند و چون زمام رسانه‌های دنیا بیشتر در دست آنهاست، سم‌پاشی خود را ادامه می‌دهند و با دروغ، سیطره‌ی خود را بر دنیا حفظ كرده‌اند، پایبند به راست و دروغ هم نیستند به همین دلیل ما باید واقعیت‌ها را قوی‌تر از گذشته به دنیا برسانیم.

این مرجع تقلید اظهار داشت: در این شرایط، مسلمانان باید دست به دست هم بدهند و رسانه‌های بسیار قوی ایجاد كنند كه بتواند سم‌پاشی بیگانگان را خنثی كنند.

وی با بیان این كه كار خبری كار پیچیده و مشكلی است عنوان كرد: دلیل این مساله این است كه رعایت بی‌طرفی كار آسانی نیست چرا كه هركسی بالاخره جزو یك گروه اجتماعی است و كسانی‌كه در رسانه‌ها كار می‌كنند، در عین این‌كه می‌توانند وابسته به گروه خاص اجتماعی باشند، گروه‌شان را نادیده بگیرند و واقعیت‌ها را بیان كنند نه این‌كه آن‌چه به نفع گروه‌شان است بگویند و آن‌چه به ضررشان است، نگویند.

مكارم شیرازی خاطرنشان كرد: البته رسانه‌های خارجی چون هیچ‌گونه تقوایی ندارند، گاه از كنار مهم‌ترین خبرها با یك اشاره می‌گذرند اما كوچك‌ترین خبرها را به اندازه‌ی كوه می‌كنند، حذف می‌كنند، سانسور می‌كنند، كوچك و بزرگ می‌كنند، تفسیر غلط می‌كنند. آنها با شیطنت‌های رسانه‌ای خیلی خوب آشنا هستند و هرجا لازم باشد از آن شیطنت‌ها استفاده می‌كنند اما ما مسلمان هستیم، خود را متعهد به واقعیت‌ها می‌دانیم لذا باید سعی كنیم واقعیت‌ها را بگوییم؛ چه به نفع خودمان باشد و چه نباشد. این دستوری است كه اسلام به ما داده است، امام علی (ع) نیز می‌فرمایند «از علامت مومن آن است كه حق را آن‌جا كه به ضررش است نسبت به باطل كه سودش است مقدم بدارد.»

این مرجع تقلید، درباره‌ی دلیل رواج خرافات، اظهار داشت: همیشه یكی از مزاحمت‌های دینی در طول تاریخ خرافه‌ی خرافه‌سازان بوده است كه چهره‌ی دین را در نظر افراد عاقل دگرگون می‌كند یعنی به همان اندازه كه دشمنان قسم خورده‌ی دین به ضرر دین كار می‌كنند خرافه‌سازان و خرافه‌پرستان هم به همان اندازه لطمه وارد می‌كنند.

وی افزود: سرچشمه‌ی خرافات هم گاهی جهل است یعنی نمی‌دانیم كه اسلام چه گفته است و گاهی یك مشت اوهام و تبلیغات سوء است كه بعضی‌ها عمدا و از روی غرض به ‌آن دامن می‌زنند برای این‌كه چهره‌ی دین را بد كنند. ما باید دین اصیل اسلام را از قرآن و سنت ثابت شده و كلمات معصومین (ع)، برای مردم معرفی كنیم و از هر كاری كه بر ضد آنهاست جلوگیری كنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه الان مشاهده می‌كنیم در مسایل مربوط به حضرت ولی‌عصر (عج)، بعضی‌ها دارند سوءاستفاده و ادعاهایی می‌كنند، گاه خود را نایب امام زمان (عج)، گاه مرتبط با ایشان و گاه خود امام زمان(عج) می‌دانند كه نمونه‌هایی در این اواخر پیدا شده است، البته مقامات مسوول هم به موقع خیلی‌ها را جمع كردند و معلوم شد سرنخ‌ها، گاه ممكن است به خارج از كشور برگردد یا این كه در مواردی فرد می‌خواهد سوءاستفاده كند و سفره‌ای پهن كند و از احساسات پاك مردم سوءاستفاده ‌كند.

این مرجع تقلید، یكی دیگر از دلایل رواج خرافات را عدم ارتباط مرد با محافل دینی و علمای اسلام برشمرد و افزود: در حال حاضر به حمدالله وسایل ارتباطی زیاد شده است و مردم می‌توانند از طریق اینترنت سوال‌هایی را مطرح كنند كه این مساله خرافات است یا واقعیت دارد كه پاسخ داده می‌شود لذا مردم وقتی چیزی می‌شنوند باید به مراجع دینی اطلاع ‌دهند مثلا یك خرافه‌ای است كه هر سال تكرار می‌شود و من 40 سال است كه می‌شنوم كه شخصی [كه معلوم نیست وجود دارد یا ندارد] به نام شیخ احمد، خادم حرم پیامبر (ص)، گفته است كه به زودی چنان و چنین خواهد شد و باید چه‌كار كنید كه از این كار جلوگیری كنید، هر سال این خواب را می‌بیند و از دنیا هم نمی‌رود این شیخ احمد نام یا گاه می‌گویند هركس باید این نامه را 40 مرتبه بنویسد و پخش كند و اگر ننویسد زندگی بدی خواهد داشت. وقتی مردم از ما در این باره سوال می‌كنند ما می‌گویم مطلقا به این مسائل اعتنا نكنید و خواب حجت نیست. امیدواریم بتوانیم به صورت ظریف با خرافات مبارزه كنیم. كاری نكنیم كه با تحریك احساسات بعضی از افراد بازی شود.

آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی در مورد ورود خرافات در مداحی‌ها، گفت: تعظیم شعائر حسینی از افضل شعائر است و شعائر امام حسین(ع) نه تنها تشیع بلكه اسلام را زنده نگه داشته است اما باید از كارهایی كه موجب وهن مذهب می‌شود و هم‌چنین غلو جلوگیری كرد.

وی افزود: چندی پیش جلسه‌ای با حضور مداحان در قم تشكیل شد كه من 14 اصل را برای آنها ذكر كردم،

مقام معظم رهبری نیز درباره‌ی گزافه‌گویی بعضی از مداحان انتقاد كردند و به حمدالله یك مقدار اوضاع بهتر شد. معتقدم این كارهای نادرست به واسطه‌ی عدم آموزش است و مداحان هم باید جلسات آموزشی داشته باشند.

این مرجع تقلید خاطرنشان كرد: مداحان باید از كلمات غلو و كفرآمیز، آهنگ‌های نامتناسب و از دعوت مردم به لخت و برهنه شدن بپرهیزند. حتی اگر خانم‌ها در آن جلسه حضور نداشته باشند، زیرا این در شأن مسلمان‌ها نیست كه مردم را تشویق كنند كه به بدنشان لطمه بزنند.

وی در پایان با ابراز امیدواری برای موفقیت اهالی ایسنا، توصیه كرد به مقدار توان راجع به مفاسد فرهنگی كه نسبت به سابق بیشتر شده است، كار شود.

منبع:خبرگزارى ایسنا

آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات