حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

خاطرات خواندنی آیت الله مقتدایی از دوران مبارزات انقلاب

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 17 بهمن 1389   ساعت 07 و 45 دقیقه و 02 ثانیه

Image آیت الله مرتضی مقتدایی گفت:وقتی مامور شدم دست‌نوشته‌ای از امام را به علمای اصفهان برسانم، بسیار من را به احتیاط دعوت می کردند تا مبادا خطری برای من ایجاد شود/ رژیم می‌خواست اقامتگاه امام را بمباران و 300 نفر از یاران نزدیک ایشان را دستگیر کند، اما هوشمندی امام توطئه را خنثی کرد.

 عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تبریک فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، اظهار داشت‌: دهه فجر، روزهای ماندگاری در تاریخ اسلام و ملت ایران است. خاطراتی در این روزها شکل گرفت که باید برای همگان، به ویژه جوانان که در آن روزگار حضور نداشتند و نسبت به اتفاقاتی که افتاد، بی اطلاع هستند، تبیین شود.

وی به روند شکل‌گیری انقلاب اسلامی اشاره کرده و گفت: پس از رحلت آیت‌الله العظمی بروجردی(ره) با انتشار خبر انجمن‌های ایالتی و ولایتی و حذف سوگند به قرآن کریم در روزنامه‌ها، مراجع در قم جلساتی راه‌اندازی کردند و تصمیم گرفتند فردای آن روز به بازار رفته و آن را به تعطیلی بکشنانند.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به این که امام(ره) پیشتاز حرکت مراجع در  مقابله با این قانون بود، اظهار داشت: امام خمینی(ره) زمانی که دید اگر بخواهد همگام با دیگران در پیشبرد اهداف انقلاب گام بردارد، این انقلاب به نتیجه‌ای نمی‌رسد، یک تنه کار را آغاز نمود.

*از همان ابتداء در خدمت امام بودم
وی خارنشان کرد:‌ از همان ابتدای حرکت امام(ره) بنده در خدمت ایشان بودم و در درس معظم‌له شرکت می‌کردم. امام در درس خود هرچند روز یک بار، سخنرانی محکمی علیه حکومت و رژیم شاهنشاهی می‌کردند و زمانی که به عراق تبعید شد،‌ ما برای ادامه دادن راه امام(ره)، سخنرانی‌ها و اعلامیه‌های ایشان را منتشر می‌ساختیم.

آیت‌الله مقتدایی به ورود امام خمینی(ره) به کشور در 12 بهمن 57 اشاره کرده و گفت: زمانی که شاه نتوانست اوضاع کشور را آرام کند، از کشور خارج شد و این خروج زمینه ورود امام(ره) را به میهن فراهم نمود و سرانجام امام آمد و مردم رهبری قاطعانه و پیامبرگونه ایشان را دیدند.

وی، برادری و اخوت مردم در دهه فجر را همانند اخوت مسلمانان در صدر اسلام دانسته و خاطرنشان ساخت: همان گونه که مسلمانان در صدر اسلام از مکه به مدینه رفتند و در این شهر ساکن شدند و پیامبر (ص) میان همه، اخوت و برادری برقرار کرد. در دهه فجر نیز افرادی که از نقاط مختلف کشور به تهران آمده بودند، مردم تهران آنها را به خانه‌های خود می‌بردند و از آنان پذیرایی می‌کردند.

*انقلاب و مردم جان تازه‌ای گرفت
مدیر حوزه‌های علمیه، با بیان این‌که سخنرانی امام(ره) در بهشت زهرا را انرژی تازه‌ای در دل مردم ایجاد کرد، ابراز داشت: امام (ره)‌ در سخنرانی خود گفتند که  من دولت تعیین می‌کنم  و برای این که در سخنانش دیکتاتوری دیده نشود، فرمودند که من به پشتیبانی و به نمایندگی مردم، دولت تعیین می‌کنم؛ مردم با شنیدن این سخنان، جان تازه‌‌ای گرفتند تا بازمانده‌های حکومت طاغوت را دور بریزند و نظام الهی را مستقر نمایند.

عضو خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: از زمانی که این حرکت و نهضت آغاز شد، خطرات فراوانی مبارزان را تهدید می‌کرد، ولی با توجه به این که آنها به منبع اصلی، امام خمینی(ره) وصل بودند،  در این راه هیچ ترسی در دل خود راه نمی‌دادند.

* امام به فکر امنیت مبارزان بودند
آیت‌الله مقتدایی به توجه امام(ره) به امنیت مبارزان اشاره کرد و یادآور شد: زمانی که بحث رفراندوم مطرح شد، قرار بود دست‌نوشته‌ای از امام خمینی(ره) را به دست علمای اصفهان برسانم، ایشان بسیار من را به رعایت احتیاط توصیه می‌کردند تا مبادا خطری برای من ایجاد شود.

وی به تبیین ارتباط خود با امام خمینی(ره) در دوران تبعید ایشان پرداخته و گفت: در دوران تبعید امام(ره) نتوانستم به محضر ایشان برسم، ولی به وسیله رابطان معظم‌له، اخباری را به امام منتقل می‌کردم و از دستورات جدید ‌آگاه می‌شدم.

*دیدار با حاج آقا مصطفی در عربستان
مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: پیش از پیروزی انقلاب، در سفر عمره‌ای که به عربستان داشتم، در جده حاج آقا مصطفی  را دیدم و تا مدینه در ماشین با هم صحبت کردیم و من هم گزارشاتی از اوضاع و شرایط ایران به وی ارائه کردم. در مدینه و مکه نیز ملاقات‌هایی با هم داشتیم. به این صورت ما با امام ارتباط برقرار می‌کردیم.

* خطری که از آن بی‌اطلاع بودیم
وی اظهار داشت: پس از ورود امام خمینی به ایران و اقامت ایشان در مدرسه رفاه، دشمن نقشه‌ای کشیده بود و بر اساس آن می‌خواست اقامتگاه امام(ره) را بمباران و 300 نفر از یاران نزدیک امام را دستگیر و زندانی کند؛ رژیم شاه، برای اجرای هدف خود، اعلام حکومت نظامی کرد. زمانی که امام این خبر را شنید،‌ گفت که مردم به حکومت نظامی اعتنا نکنند و به خیابان‌ها بریزند.

آیت‌الله مقتدایی ادامه داد: با این دستور امام(ره) مردم به خیابان‌ها آمدند و توانستند یکی از پادگان‌ها را خلع سلاح و اسلحه‌ها را نیز در اختیار بگیرند. با مسلح شدن مردم، دیگر پایگاه‌های نظامی شاه نیز تسخیر و به کمک خداوند نقشه شوم رژیم خنثی شد.

وی افزود: اگر این حکومت نظامی اجرا می‌شد و مردم در خانه‌ها می‌ماندند، دشمن هدف شوم خود را اجرا می‌کرد و انقلاب با نداشتن رهبر و یاران امام، خاموش می‌شد و شاه دوباره باز می‌گشت و همان حکومت طاغوت حاکم می‌شد.

* حمایت مردم از رهبری، عامل پیروزی انقلاب
مدیر حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: مهم‌ترین عوامل پیروزی انقلاب اسلامی ایران و الگو شدن آن برای دیگر کشورها، رهبری امام خمینی(ره) و تبعیت مردم از ولی فقیه بود. مردم عاشق و دلباخته  رهبری بودند و حکم امام(ره) را حکم خدا و امام زمان(عج) می‌دانستند؛ زمانی که حضرت امام(ره) سخنی می‌گفت، همه تسلیم آن گردید.

*ولایت فقیه را فصل‌الخطاب بدانیم
وی تأکید کرد: امروز نیز ما باید پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری باشیم و کلام ایشان را فصل‌الخطاب بدانیم. اگر مردم پشتیبان ولایت فقیه باشند، به گفته امام خمینی(ره) به مملکت اسلامی آسیبی نمی‌رسد.

آیت‌الله مقتدایی افزود: با حفظ وحدت کلمه و محور قرار دادن ولایت فقیه، این انقلاب الگویی برای دیگر کشور ها است و امیدواریم در سایر کشورهای اسلامی نیز شکل‌گیری نظام اسلامی، نتیجه انقلاب‌های مردمی باشد

آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic