حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی :حوزه باید در سیاست اظهار نظر کند

نوشته شده در تاریخ : شنبه 7 اسفند 1389   ساعت 09 و 08 دقیقه و 28 ثانیه

 حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: حوزه‌های علمیه به دلیل این که یکی از عوامل اصلی به وجود آورنده انقلاب هستند، باید در سیاست اظهار نظر کنند. 

 

به‌گزارش مرکز خبر حوزه، معظم‌له سه شنبه شب، در هم‌اندیشی اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم با موضوع «مطالبات مقام‌معظم‌رهبری و مسئولیت اساتید» که در محل سالن همایش‌های مدرسه عالی‌دارالشفا برگزار شد، اظهار داشتند: در زمان ما حادثه ای رخ داد که بسیار مهم و از نظر دین‌باوران شیرین‌ترین رویداد بود و آن چیزی جز انقلاب اسلامی ایران نبود.

حضرت آیت الله نوری همدانی تصریح کردند: حادثه انقلاب اسلامی ایران بر کل جهان اثر گذاشت و قطعا همان‌گونه که امروز شاهد آثار فراوان آن در کشورهای اسلامی هستیم، در آینده نیز آثار دیگری بر آن مترتب خواهد بود.

* طنین انقلاب اسلامی در مصر، تونس و ...

ایشان افزودند: امروز طنین حادثه انقلاب اسلامی ایران، در کشورهایی چون مصر، تونس، کویت، یمن و ... تأثیر گذاشته و این به دلیل بزرگ بودن این حادثه عظیم بود؛ از این رو وظیفه حوزه های علمیه پشتیبانی از این نظام است.

این مرجع تقلید با بیان این که حادثه انقلاب اسلامی ایران، امتداد ولایت ائمه اطهار(ع) است، گفتند: کل فقهای ما در بحث های خود به جاهایی می رسند که حکومت لازم است و معتقدند در زمان غیبت باید یک مدیر جامعه که فقیه و مدیر و مدبر و شجاع باشد در رأس حکومت اسلامی قرار گیرد؛ بر این اساس می توان گفت که انقلاب اسلامی ایران ریشه قرآنی، حدیثی و تاریخی و فقهی دارد.

معظم له، با بیان این که در اسلام نظام ها یا طاغوتی اند یا ولایی و قسم سومی برای آن متصور نیست، گفتند: نظام جمهوری اسلامی ایران، نظامی ولایی و مورد تأیید ائمه و اهل بیت(ع) است و باید از آن پشتیبانی کنیم.

حضرت آیت الله نوری همدانی، در ادامه سخنان خود، تصریح کردند: ما طلبه ها سال ها در حوزه مشغول تحصیل و تهذیب هستیم، اما باید گفت که یک نفر همانند امام خمینی(ره) در حوزه پیدا می شود که دارای جمع ویژگی های خاص باشد.

* نگاه امام خمینی‌(ره) به انقلاب

این مرجع تقلید ادامه داد: اگر امام خمینی(ره) می گفت انقلاب ایران، کسی توجهی به آن نمی کرد و گستره آن امروز کشورهایی چون مصر، تونس، یمن، بحرین و ... را در بر نمی گرفت، بلکه گفت انقلاب اسلامی تا همه مسلمانان جهان با آن همراه باشند.

معظم له خاطرنشان کردند: با انقلاب اسلامی ایران، موقعیتی برای حوزه و روحانیت پدید آمده است که باید از این فرصت نهایت استفاده را برد.

حضرت آیت الله نوری همدانی با یادآوری حرکت های دین ستیزانه و روحانیت ستیزانه رضاشاه پهلوی و  تشریح عملکرد مؤسس حوزه علمیه قم آیت الله العظمی حائری، گفتند: آیت الله حائری اقتضاء را در این می‌دیدند که فقط حوزه را حفظ کند تا افرادی چون امام خمینی(ره) در آن رشد کنند و از این رو این حرکت را مانند حرکت امام حسن مجتبی(ع) دانست که زمینه سازی برای قیام کربلاء کردند.

ایشان یادآور شدند: امروز به برکت تحقق انقلاب اسلامی ایران، شرایط بسیار مطلوبی برای حوزه های علمیه و روحانیت به وجود آمده که باید از آن ها نهایت استفاده را کرد.

*انتقاد از کم توجهی برخی طلاب به جدیت در تحصیل

این مرجع تقلید، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط امروز حوزه های علمیه، گفتند: متأسفانه امروز اگر علمای هر شهری از دنیا می رود، جایگزینی برای آن ها یافت نمی شود که برای به وجود آمدن چنین خلاءهایی باید فکری کرد.

معظم له تصریح کردند: نکته بعدی که باید به آن توجه کنیم طبقه بندی در حوزه است، چرا که یک فرد نمی تواند به تمام علوم تخصصی دست یابد، بلکه باید با جدیت در یک رشته خاص و تمرکز روی آن، به سطوح بالای علمی برسد.

حضرت آیت الله نوری همدانی با انتقاد از کم توجهی برخی طلاب به جدیت در تحصیل، گفتند: امروز گاهی مشاهده می شود که برخی طلاب به بهانه های مختلف از حضور در کلاس ها دوری می کنند و به جای آن از نوارها و سی دی ها استفاده می کنند، حال آن که باید دانست که کسی با نوار و سی دی ملا نمی شود.

ایشان در ادامه سخنان خود خطاب به اساتید حوزه گفتند: در حوزه سابق، دروس اخلاق بسیاری دایر می شد، اما امروزه این امر تا حدودی کمرنگ شده است که این امر نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

* ضرورت تقدیر مستمر از اساتید

این مرجع تقلید در بیان راهکاری برای ارتقای سطح علمی حوزه های علمیه، با بیان این که سالیانه چند بار از افراد برتر دانشگاه ها تقدیر می شود، گفتند: باید از افراد برجسته حوزه همواره تقدیر و تشکر کرد.

معظم له افزودند: نمی گویم که حضور و غیاب بارد در کلاس های حوزوی باشد، اما باید بدانیم که چه کسانی به صورت منظم در سر کلاس حاضر می شوند و چه کسانی بهانه هایی را برای عدم شرکت در کلاس عنوان می کنند.

* حوزه باید در سیاست اظهار نظر کند

 حضرت آیت الله نوری همدانی در بیان آخرین راهکار به حوزه های علمیه، گفتند: حوزه‌های علمیه به دلیل این که یکی از عوامل اصلی به وجود آورنده انقلاب هستند، باید در سیاست اظهار نظر کنند.

ایشان در پایان گفتند: باید در حوزه، همان‌گونه که رهبری گفتند، مسائل روز را بشناسیم و نسبت به برطرف کردن مشکلات اقدام کنیم.


آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic