حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

نشست جامعه مدرسین و اساتید سطوح عالی و خارج حوزه برای ایجاد تحول مثبت در حوزه های علمیه برگزار شد

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 14 آذر 1389   ساعت 09 و 57 دقیقه و 24 ثانیه

نشست پیگیری فرمایشات مقام معظم رهبری  با حضور آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، اعضای جامعه مدرسین و اساتید سطوح عالی حوزه صبح شنبه 13 آذر 1389 در مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام والمسلمین حسینی بوشهری ضمن خیرمقدم به حضار گفت: با سفر مقام معظم رهبری فضای صمیمی و با نشاطی در حوزه‌ی علمیه ایجاد شد که انس، الفت و همگرایی بین بخش‌های مختلف حوزه بخشی از نتایج این سفر است.
وی گفت: حضور ده روزه رهبر معظم انقلاب در قم و نگاه بلند و بیانات عمیق، با عقبه‌ای ارزشمند منشور مهمی برای حوزه‌های علمیه سراسر کشور است که انشاءالله به بالنده شدن هر چه بیشترحوزه کمک کند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سفر اخیر گفت: ترسیم رسالت حوزویان در دو بخش برون حوزوی و درون حوزوی از سوی رهبر معظم انقلاب نشان از رسالت سنگین بخش‌های مختلف حوزه است.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: پس از سفر مقام معظم رهبری و رهنمودهای کارگشای ایشان جامعه مدرسین با برگزاری این اجلاسیه قصد دارد کمیته‌های مختلف را جهت بررسی بیشتر فرمایشات ایشان تشکیل دهد.
وی گفت: اجلاسیه امروز و تشکیل کارگروهها مقدمه‌ای جهت تشکیل اجلاس سراسری علمای بلاد است که انشاءالله نتایج این بررسی‌ها در اجلاس سراسری عرضه خواهد شد.
در ادامه این نشست آیت الله العظمی صافی گلپایگانی گفتند: حوزه‌‌های علمیه با مطالبات جهانی مواجه است و هم اینک در بهترین موقعیت جهت تبلیغ دین اسلام قرار داریم.
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی افزودند: به حمدالله حوزه‌های علمیه توسعه بسیار خوبی پس از انقلاب داشته‌اند و همانگونه که نظام اسلامی در دنیا شهرت پیدا کرده است، توقعات هم از حوزه‌های علمیه افزایش یافته است.
ایشان خاطرنشان کردند: دشمنان در قالب فرقه ‌های مختلف و از طریق رسانه‌ها فعالیت گسترده‌ای دارند و لازم است جهت تبلیغ دین مبین اسلام و حقایق تشیع با قدرت و استفاده از رسانه‌ها و ابزار جدید به شبهات وارده پاسخ دهیم.
 ایشان با تبیین ویژگی‌های حوزه‌های علمیه در قرون گذشته تاکنون خاطرنشان کردند: استقلال حوزه‌ها، اساتید و برنامه‌های حوزه امتیاز ویژه‌ این نهاد است و نباید به این استقلال لطمه‌ای وارد شود.
این مرجع تقلید افزودند: امتیاز خاص حوزه‌های علمیه در همه کشورها از جمله عراق، ایران و پاکستان تبعیت از نظام واحدی است که خود را مفتخر به پیروی از ولایت و حضرت ولی عصر(عج) می‌داند. پذیرش طلبه، معرفی مراجع و همه مسائل فرامنطقه‌ای و براساس پیروی از همین نظام واحد است.
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با تمجید از سابقه حوزه‌های علمیه گفتند: آنچه در دوران غیبت حضرت ولی عصر(عج) باعث افتخار همه ما بود، حفاظت از کیان دین و احکام و شریعت توسط علما و مراجع و حوزه‌های علمیه است و بحمدالله تاکنون وظیفه خود در قبال حضرت صاحب الزمان را به بهترین شکل انجام داده‌اند.
در ادامه این اجلاسیه شش نفر از اساتید و صاحب نظران حوزوی در خصوص سرفصل های مهم مربوط به رسالت‌های حوزویان به ارائه دیدگاه های خود پرداختند.این اساتید به ترتیب الفبا  حجج اسلام و المسلمین حمید پارسانیا، علی رحمانی سبزواری،عباس رفعتی،هادی عباسی،محسن فقیهی حبیبی،محمدمهدی گرجیان عربی،حسن معلمی بودند/  مسئله علم در حوزه ،سیاستگذاری و برنامه‌ریزی، تعامل حوزه و نظام،اخلاق و تهذیب،علوم محوری و نظام ارزشیابی طلاب،حوزه و علوم انسانی،اهداف علوم حوزوی و  مدیریت تحول از جمله موضوعاتی بود که از سوی این اساتید مطرح گردید.
در پایان این نشست آیت‌الله محمد یزدی گفت: امروز حوزه علمیه قم از نظر کیفی و کمی با گذشته قابل مقایسه نیست و بحمدالله هم‌اینک شرایط برای تحول مثبت در حوزه‌های علمیه فراهم است.رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: تاکنون هیچ گاه سابقه نداشته است که ده‌ها هزار نفر از طلاب در کنار هزاران نفر از شیفتگان از سایر کشورها به تحصیل علوم اهل بیت(علیهم السلام) بپردازند.
آیت‌الله یزدی خاطر نشان کرد: هم‌اینک روزانه بیش از سیصد کرسی درس سطوح عالی و خارج در حوزه مقدسه قم تشکیل می‌شود.وی به تشریح علل گسترش علوم مختلف اشاره کرد و گفت: اگر چه علوم الهی و معنوی نیازمند شرایط زمانی و مکانی نیستند امّا همگان قبول دارند که گسترش علوم اهل بیت و معارف اسلامی در شرایط فعلی بخاطر آزادی و در اختیار داشتن وسایل ارتباط جمعی و در یک کلام منطبق بر شرایط اجتماعی است.وی هدف امام راحل از انقلاب اسلامی را تحول درونی انسان‌ها دانست و گفت: هدف اصلی امام راحل تحول درونی همه ما بود. اینکه بدانیم می‌توانیم کشور قدرتمند جهان و متکی به غیر بیگانگان باشیم و خوشبختانه حوزه‌های علمیه بهترین تأثیرپذیری را از انقلاب امام راحل داشته‌اند.
آیت‌الله یزدی با تقدیر از عنایت ویژه مراجع عظام، اساتید و علما به نشست پیگیری رهنمودهای مقام معظم رهبری گفت: هر یک از بحث‌های مطرح شده امروز در این نشست، کارگاه علمی و نظریه‌پردازی بود که انشاءالله با پیگیری‌های جامعه مدرسین و همت همه حوزویان شاهد نتایج آن درتحول مثبت حوزه باشیم.

آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic