حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

مدیر حوزه‌هاى علمیه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبرىروحانیت کشور، همان خواص با بصیرت‌اند ‌

نوشته شده در تاریخ : شنبه 11 دی 1389   ساعت 09 و 00 دقیقه و 56 ثانیه

آیة‌اللّه مقتدایى در گفت‌وگو با خبرنگار مرکز خبر حوزه، با اشاره به فرا رسیدن 9 دى و حضور پر شور مردم در حماسه این روز اظهار داشت: مردم شریف و با بصیرت ایران با حضور پر شور و آگاهانه خود در راهپیمایى 9 دى، حماسه‌اى را خلق کردند که در تاریخ انقلاب ایران ثبت و جاودانه شد.

 ایشان به نقش روحانیت و علما در این حماسه ماندگار اشاره کرد و افزود: روحانیت فعلى کشور، همان خواص بابصیرت مد نظر مقام ‌معظم ‌رهبرى هستند که آگاهانه در صحنه‌ها حضور داشته، خطرات را مى‌شناسند و به اهداف دشمنان آگاهند و با حضور هوشیارانه خود باعث خلق حماسه‌هاى ماندگار مى‌شوند.

مدیر حوزه‌هاى علمیه با اشاره به آگاهى و درایت مقام معظم رهبرى در خاموش کردن فتنه گفت: روحانیت کشور نیز با بصیرت کافى و تبعیت از رهبر فرزانه انقلاب، فتنه‌ها را شناخته و علاوه بر حضور خود در صحنه‌ها باعث حضور پرشور مردم در حماسه 9 دى مى‌شوند.

عضو جامعه مدرسین با تأکید بر تبعیت علما و روحانیت از ولى‌فقیه یادآور شد: حوزویان، آیة‌اللّه‌‌العظمى خامنه‌اى را، هم رهبر مى‌دانند و هم مرجع؛ و بر مدیریت، آگاهى، ایستادگى و قاطعیت ایشان در تمام برنامه‌هاى داخلى و خارجى، اعتقاد کامل دارند و شاکر این نعمت الهى هستند.

 آیة‌اللّه مقتدایى در بخش دیگرى از سخنان خود، حضور پرشور مردم در حماسه 9 دى پشتوانه‌اى براى نظام اسلامى شد تا هم‌چنان با اقتدار در عرصه بین‌الملل حضور داشته و در مسیر اهداف خود گام بردارد.

 ایشان در بخش دیگرى از سخنان خود با تأکید بر نام‌گذارى 9 تا 19 دى بعنوان دهه بصیرت و آگاهى اذعان داشت: این اهداف فرصت خوبى است تا بیان آثار و برکات حضور مردم در صحنه‌ها، خصوصا حماسه 9 دى، براى بصیرت و آگاهى عموم مردم به‌ویژه نسل جوان افزوده شده و باعث تقویت نظام گردد.

 عضو جامعه مدرسین با اشاره به پیامدهاى حماسه 9دى اظهار داشت: بالاترین پیام این حماسه این بود که مردم طرفدار نظام و اسلام بوده و دشمنان هرگز فکر نکنند مردم از انقلاب، نظام و ولایت‌فقیه دلسرد شده‌اند، بلکه آمادگى کامل دارند تا آخرین نفس در مقابل دشمنان ایستاده و فداکارى نمایند.

 لذا بعد از این حماسه تاریخى حتى لحن بسیارى از کشور‌ها نسبت به ایران تغییر کرد و آنان فهمیدند قدرتى نیستند که در برابر این مردم ایستادگى نمایند. 

حوزه خود را موظف به مقابله با فرقه‌هاى انحرافى مى‌داند

آیةاللّه مقتدایى گفت: براى جلوگیرى از رواج گروه‌ها و فرقه‌هاى نوظهور و انحرافى، حوزه و حوزویان، به‌ویژه مراکز علمى و پژوهشى مانند انجمن علمى ادیان و مذاهب خود را موظف به برنامه‌ریزى و تلاش در راستاى مقابله با این فرقه‌ها مى‌داند.

 به گزارش مرکز خبر حوزه، در نشست معاون پژوهش حوزه‌هاى علمیه و مسئولان و اعضاى هیئت‌مدیره انجمن علمى ادیان و مذاهب اسلامى حوزه، با مدیر حوزه‌هاى علمیه، ایشان اظهارداشت: این انجمن از جمله اولین انجمن‌هاى تأسیس‌شده در حوزه علمیه قم است که اولویت در تأسیس، نشان‌دهنده حساسیت، اهمیت و نیاز فراوان جامعه به آن است.

آیةاللّه مقتدایى افزود: برگزارى نشست‌ها و همایش‌ها، تهیه نشریه‌هاى علمى و پژوهشى و تعامل با مراکز و مؤسسات مختلف از سوى این انجمن، از اقدامات خوبى است که صورت گرفته، ولى قطعاً کافى نیست و انتظارها از این انجمن بیش از این است.

 عضو خبرگان رهبرى، رواج تفکرات برخى ادیان، حتى فرقه‌هاى انحرافى در میان جوانان را تهدیدى جدى دانست و ادامه داد: جذب جوانان به برخى فرقه‌ها و ابراز قدرت و اظهار وجود برخى از نحله‌هاى انحرافى در جامعه، وظیفه مراکز علمى و پژوهشى حوزه در مواجهه با این انحرافات را سنگین‌تر کرده است.

عضو جامعه ‌مدرسین ‌حوزه علمیه قم اضافه کرد: انجمن ادیان و مذاهب باید براى رصد فعالیت‌هاى فرق انحرافى، جلوگیرى از ایجاد شبهات مختلف اعتقادى و رواج آن‌ها در میان جوانان برنامه‌ریزى‌هاى لازم را انجام دهد.

 ایشان افزود: اگر این انجمن به طور مشخص براى رفع مشکلات و آسیب‌هاى پیش‌روى جوانان طرحى ارائه کند، قطعا حوزه علمیه، مراجع عظام و رهبرى از این طرح‌هاى پیشنهادى استقبال مى‌کنند.

آیة‌اللّه مقتدایى خاطرنشان ساخت: از همه امکانات خود براى شناسایى مشکلات و ارائه راه‌حل و راهکار براى آسیب‌هاى جامعه استفاده کنید، و مدیریت حوزه، خود را موظف مى‌داند در راستاى کاهش فعالیت جریان‌هاى انحرافى و رواج فرقه‌هاى ضاله، برنامه‌ریزى کرده و تلاش لازم را انجام دهد.

 ایشان در پایان ابراز داشت: انتظار مردم و سایر حوزویان، از انجمن ادیان و مذاهب این است که فعالیت‌هاى شبانه‌روزى داشته باشد، چون اگر حتى یک جوان از اعتقادات شیعى منحرف شود در حالى‌که ما مى‌توانستیم جلوى این انحراف را بگیریم، هرگز در برابر خداوند پاسخ‌گو نخواهیم بود.  

حجةالاسلام‌والمسلمین مهاجرنیا نیز در این دیدار گفت: انجمن‌هاى علمى حوزه با هدف شناسایى و تعامل با مراکز علمى، آموزشى و پژوهشى همسو، با بیش از 200 مرکز علمى در سراسر کشور در تعامل است.

وى با ارائه گزارشى از روند 9 ماهه فعالیت‌هاى انجمن‌هاى علمى حوزه، اظهارداشت: طى 9 ماه گذشته، اقدامات توسعه‌اى فراوانى صورت گرفته است.

وى افزود: یکى از اقدامات اساسى در طى این مدت، تدوین، طراحى و تصویب سند چشم‌انداز 20 ساله و برنامه 5 ساله بوده و در همین راستا کارهاى فکرى لازم و تعاملات داخلى و خارجى در زمینه‌هاى مختلف صورت گرفته است.

رئیس دبیرخانه انجمن‌هاى علمى حوزه با اشاره به ارزیابى‌هاى صورت‌گرفته از فعالیت این انجمن‌ها ادامه داد: در همین راستا سال گذشته، انجمن علمى ادیان و مذاهب اسلامى از جمله انجمن‌هاى فعال حوزه بوده و اقدامات موفقیت‌آمیزى در عرصه برگزارى نشست‌ها و همایش‌هاى علمى و تهیه و تدوین کتب ارزشمند داشته است.

وى تصریح کرد: با اقدامات صورت گرفته در عرصه قانونمندى انجمن‌هاى علمى حوزه، از ابتداى سال آینده شاهد تحول مورد نظر حوزه و حوزویان در این انجمن‌ها خواهیم بود.

آقاى محمدجواد صاحبى، رئیس انجمن علمى ادیان و مذاهب حوزه نیز در این دیدار طى سخنانى اظهارداشت: به لحاظ حساسیت‌هاى موجود، این انجمن با سایر انجمن‌هاى علمى حوزه متفاوت است؛ به طورى که در سده‌هاى اخیر، حوزه‌هاى علمیه فعال‌تر برخورد کرده و واکنش‌هاى مناسب را نسبت به ورود ادیان مختلف به کشور نشان داده و صد‌ها کتاب در نقد این انحرافات نوشته‌اند.

وى ادامه داد: با توجه به هجمه‌هاى غرب به فرهنگ، آداب، رسوم و اعتقادات سرزمین‌هاى اسلامى، توجه جدى‌تر حوزه‌هاى علمیه به مقوله ادیان و مذاهب را مى‌طلبد.

 رئیس انجمن علمى‌ادیان و مذاهب حوزه اضافه کرد: بروز عرفان‌هاى کاذب و شیطان‌پرستى در عصر حاضر اهمیت فعالیت‌هاى این انجمن را صد‌چندان کرده، که در همین راستا این انجمن، بسترهاى لازم براى مبارزه با انحرافات موجود را ایجاد کرده است.

 وى خاطرنشان کرد: انتشار نشریه‌هاى مختلف علمى و تخصصى، تدوین متون درسى حوزه، برگزارى همایش‌ها و نشست‌هاى علمى و روش‌هاى جدید تحقیق پیمایشى و میدانى، دال بر این است که این انجمن احساس تکلیف کرده و با انگیزه، وارد میدان شده است.

‌حوزه علمیه در جوار بارگاه احمدبن اسحاق (ره) ساخته شود

مدیر حوزه‌هاى علمیه گفت: با توجه به این‌که بارگاه احمدبن اسحاق در مسیر زائران عتبات عالیات قرار دارد، ضرورى است که حوزه‌اى با ظرفیت دو هزار طلبه راه‌اندازى شود تا زائران را از برکات خود بهره‌مند سازد.

‌آیة‌‌اللّه مقتدایى روز یک‌شنبه 6 دى‌ماه در دیدار اعضاى ستاد برگزارى کنگره بین‌المللى احمد‌بن اسحاق با تأکید بر راه‌اندازى حوزه علمیه در جوار بارگاه احمد بن اسحاق اظهار داشت: این حوزه نه تنها در استان کرمانشاه، بلکه باید در منطقه غرب کشور فعال و پذیراى طلاب از مناطق مختلف باشد.

عضو جامعه مدرسین هم‌چنین با ضرورى دانستن راه‌اندازى زائرسرایى در حرم احمدبن اسحاق قدس‌سره خاطرنشان کرد: زائران عتبات عالیات در مسیر خود مى‌توانند یک روز در جوار حرم این عالم برجسته اقامت کنند و در این مدت با شخصیت و مقام او آشنا شوند.

عضو خبرگان رهبرى در ادامه به ارتباط احمدبن اسحاق با ائمه اطهار علیهم‌السلام اشاره و اظهار کرد: زمانى که حضرت ولى عصر عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف چشم به جهان گشودند، امام حسن عسکرى علیه‌السلام این خبر را به احمدبن اسحاق رساندند و خبر خلافت ایشان را نیز بیان داشتند.

مدیر حوزه‌هاى علمیه با اشاره به این‌که متن نامه امام حسن عسکرى علیه‌السلام به احمد‌بن اسحاق،‌باید بر سردر حرم ایشان نصب شود، گفت: جملاتى که امام علیه‌السلام ‌در نامه خود به این عالم فرزانه نوشتند، به اندازه‌اى ارزشمند است که مردم باید نسبت به آن آگاه شوند و بدانند که چه شخصیتى در آن مکان مدفون است.

عضو شوراى عالى حوزه‌هاى علمیه ادامه داد: این ارتباط صمیمى، نشان‌دهنده تقوا، ‌عبادت و انس احمد بن اسحاق با خداوند بود که او را در نزد ائمه اطهار‌ علیهم‌السلام عزیز کرد.

 رئیس هیئت امناى جامعة‌المصطفى با اشاره به اهمیت گرامیداشت و احیاى آثار احمد‌بن اسحاق قدس‌سره گفت: با توجه به جایگاهى که ایشان در نزد اهل‌بیت علیهم‌السلام داشتند، کوچک‌ترین کار براى زنده کردن آثار علمى این عالم برجسته، مورد عنایت حضرت ولى عصر عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف است.

 آیة‌‌اللّه مقتدایى برگزارى کنگره بین‌المللى احمدبن اسحاق را آغازى براى معرفى این شخصیت دینى برشمرد و گفت: باید از برگزارى این کنگره به نفع اسلام، تشیع و امت اسلامى بهره‌بردارى کنیم.

 


انتهای پیام

ضرورت تلاش براى تمدن‌سازى بر پایه دین  

مدیر حوزه‌هاى علمیه در بیانیه‌اى به مناسبت هفته پژوهش، بر لزوم تمدن‌سازى و جامعه‌پردازى بر پایه دین تأکید کرد. متن این بیانیه به شرح ذیل است:

جهان امروز بر مبناى توسعه در ابعاد مختلف زیست انسانى استوار گردیده است و رشد و توسعه علمى از اصول و ارکان آن به شمار مى‌رود. دانش‌هاى دین‌مدار براى ماندگارى، رشد و توسعه در جهان معاصر و توفیق در هدایت قافله سرگشته بشریت در وادى فریباى مادى‌گرى و مادى‌گرایى و راهبرى آن در مسیر دین و اخلاق الهى و انسانى، گزیر و گریزى جز پاسخ‌گویى به پرسش‌هاى انسان معاصر و مجاهدت در حل معادلات پریشان عضر حاضر ندارند.

این مهم نیز تنها با تولیدگرى و تلاش براى تمدن‌سازى و جامعه‌پردازى بر پایه دین میسر خواهد بود. از این روى باید هم مدیران ستادى و برنامه‌ریزان رشد و توسعه دانش دینى در ترسیم چشم‌انداز علوم دینى و اسلامى در عرصه برنامه‌ریزى و مدیریت بهینه این دانش بکوشند و هم پژوهش‌گران و اندیشمندان علوم اسلامى در تولید دانش دینى و گسترش مرزهاى آن کمر همت ببندند.

محصول این همت مضاعف است که مى‌تواند موجب پیدایش مدنیت معنویت‌گستر و بلوغ علمى در عرصه دانش‌هاى اسلامى و سرانجام منتهى به تمدن‌سازى شایسته مبتنى بر اصول و معیارها کامل‌ترین دین الهى گردد.

براى رسیدن به این قله مرتفع، گره، مشکلات و موانع فراوانى در پیش روى ماست و امواج سهمگین دین‌گریزى و حقیقت‌ستیزى تهدیدمان مى‌کنند، اما امید است با اتکال به قدرت لایزال الهى و با استمداد از آن عالم بالذات و در سایه عنایت صاحب اصلى این میراث ارجمند و تلاش فرهیختگان و دانشوران عرصه دین و معنویت، بتوانیم با به کار گرفتن تمام سرمایه‌هاى اندک مادى و پشتوانه‌هاى عظیم و گرانسنگ معنوى خویش بر تمام مشکلات فائق آمده و به ساحل نجات پاى بگذاریم و قافله علوم دینى را بر دشت خرم کامروایى و بالندگى راهبرى نماییم.

در سال‌هاى اخیر هم‌زمان با استقرار تشکیلات مدیریتى حوزه‌هاى علمیه، در جهت ایجاد تحول شایسته علمى و برنامه‌اى، توجه و عنایت ویژه‌اى به توسعه و تقویت فعالیت‌ها بخش پژوهش داشته است از جمله ثمرات آن مى‌توان به شکل‌گیرى معاونت پژوهش حوزه‌هاى علمیه به عنوان ستاد اصلى پژوهش حوزه‌هاى علمیه مراکز استان‌ها نام برد.

گردآورى محققان و اندیشمندان رشته‌هاى مختلف حوزوى و هم‌افزایى دست‌آوردها و یافته‌هاى علمى آنان در قالب انجمن‌هاى علمى حوزه، برگزارى همایش کتاب سال‌حوزه در جهت تقدیر و تجلیل از پژوهش‌گران و نویسندگان، توسعه فعالیت‌هاى پژوهشى در سطوح مختلف تحصیلى حوزه‌هاى علمیه از جمله مدارس علمیه، مراکز تخصصى و آموزشى حوزه و ایجاد نگرش آموزش پژوهش محور و نیز تأسیس معاونت‌هاى پژوهش در مدارس علمیه، برگزار جشنواره معرفى و تقدیر از آثار پژوهشى طلاب جوان با عنوان جشنواره علامه حلى‌ قدس‌سره، حمایت‌هاى مادى و معنوى از پژوهش‌گران و محقان حوزوى، ایجاد زیرساخت‌ها و زمینه‌هاى شناسایى و حمایت از نخبگان حوزوى، برنامه‌ریزى در راستاى ساماندهى و گسترش کرسى‌هاى آزاد اندیشى و تولید علم از جمله این ثمرات و فعالیت‌ها است.

مدیریت حوزه‌هاى علمیه، فرا رسیدن هفته پژوهش را که بر اساس پاسداشت فعالان ارجمند عرضه پژوهش تعیین شده است، گرامى مى‌دارد و بر همه مدیران و برنامه‌ریزان امر پژوهش، پژوهش‌گران، صاحب‌نظران و ایده‌پردازانى که با تلاش و مجاهدت، شمع و شعله دانش در پهنه گیتى بر مى‌افروزند، به ویژه که عزم و اراده اندیشه‌سازى و تولیدگرى علوم اسلامى و دانش‌دینى را دارند، تبریک گفته و از خداوند منان توفیق سربلندى و سعادت همه آنان را آرزومند است.


آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic