حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

آیة‌اللّه‌العظمى مکارم در پاسخ به اظهارات یکى از مسئولان در مقابل بازى با مقدسات، ساکت نمى‌مانیم

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 13 دی 1389   ساعت 09 و 28 دقیقه و 11 ثانیه

حضرت آیة‌اللّه مکارم‌شیرازى نسبت به سخنان اخیر رئیس دفتر رئیس‌جمهور، مبنى بر این‌که کسانى که با موسیقى مخالف هستند و مى‌گویند حرام است، موسیقى را نمى‌فهمند!، به شدت موضع‌گیرى کردند.

 به گزارش مرکز خبر حوزه، این مرجع تقلید، چهارشنبه اول دى طى سخنانى در آغاز درس خارج فقه خود اظهار داشتند: چندى پیش در مطبوعات، خبرى از یکى از مسئولان منتشر شد که گفته بود کسانى که با موسیقى مخالف هستند و مى‌گویند حرام است، موسیقى را نمى‌فهمند!! ما منتظر تکذیب این مسئله بودیم که متأسفانه اتفاق نیفتاد. مى‌دانید که این مطلب چقدر سنگین است.

 ایشان با تأکید بر این‌که همه فقهاى ما بر حرمت موسیقى لهوى تأکید دارند و در این باره شکى نیست، خاطرنشان کردند: معنى حرف این آقا، این است که همه فقها و امام راحل نمى‌فهمند! و - العیاذ باللّه - امام باقر علیه‌السلام و امام صادق علیه‌السلام هم نمى‌فهمند!! در واقع، به همه این بزرگوران توهین شده است.

 حضرت آیة‌اللّه مکارم شیرازى تأکید کردند: اگر شرایط کشور یک شرایط خاصى نبود و بحث از اجراى طرح تحول اقتصادى در کشور و لزوم حفظ آرامش نبود، قطعا ما طور دیگرى با این فرد برخورد مى‌کردیم و به هیچ‌وجه ساکت نمى‌ماندیم.

 ایشان اضافه کردند: اگر این شرایط نبود ما به وظیفه‌مان عمل کرده و هزینه آن را هم مى‌پرداختیم، چرا‌که این فرد با حرفش، در واقع به امام باقر و امام صادق علیهما‌السلام، و به علما و امام راحل توهین کرده است؛ آن هم توهین به این زشتى!

 این مرجع تقلید یادآور شدند: ما نمى‌توانیم در این خصوص ساکت باشیم و ببینیم که با مقدسات به این راحتى بازى مى‌شود. من به خاطر شرایط حساس فعلا به همین میزان سخن قناعت مى‌کنم، ولى در فرصت لازم به این توهین پاسخ قاطع مى‌دهم.

 حضرت آیة‌‌اللّه مکارم شیرازى افزودند: معنا ندارد هر کسى که مسئولیت دارد، هر چه خواست بگوید.

معظم‌له در ادامه با تأکید بر این‌که ما به طور شفاف اعلام کرده‌ایم که موسیقى لهو و لعب حرام است، گفتند: امیدواریم خداوند همه دشمنان اسلام را - اگر قابل هدایت نیستند - خوار و ذلیل کند.

 این مرجع تقلید در بخش دیگرى از سخنان خود با ابراز خرسندى از برگزارى بسیار باشکوه مراسم عزادارى حسینى ابراز داشتند: این عزادارى‌هاى باشکوه نشان داد که جریان عاشوراى حسینى، سال به سال پرشورتر و پررونق‌تر مى‌شود.

 ایشان افزودند: امسال صحنه‌هایى از عزادارى‌ها در کشورهاى مختلف، از جمله آمریکا و کشورهاى آسیایى و آفریقایى در رسانه‌ها نشان داده شد، که این نشان مى‌دهد عزادارى حسینى به یک مسئله جهانى تبدیل شده است و از مرزهاى کشور‌هاى اسلامى نیز فراتر رفته است.

حضرت آیة‌اللّه مکارم شیرازى هم‌چنین با اشاره به این‌که قیام امام حسین علیه‌السلام حاوى دو بعد مسایل اسلامى و انسانى است، اظهار داشتند: مبارزه با ظالم، مسئله توجه به عزت، آزادگى، شرف و عدالت، همه مفاهیمى هستند که کل جهان بشریت را تحت پوشش قرار مى‌دهند؛ لذا ما مى‌بینیم که جهانیان طرفدار این مکتب هستند، که البته باید باشند.

رسیدگى به یتیمان و معلولان واجب کفایى است  

حضرت آیةاللّه مکارم شیرازى در پیامى به همایش سراسرى بهزیستى کل کشور، با تقدیر از تلاش‌هاى دست‌اندر‌کاران و پرسنل این سازمان، خطاب به آنان خاطرنشان کردند: تا زمانى که تمام نیازمندان خاص خود را زیر پوشش خدمات قرار ندهید، از تلاش و کوشش باز‌نایستید.

متن پیام معظم‌له بدین شرح است:

بسم اللّه الرحمن الرحیم

«ربّنا اغفر لنا ولاخواننا الّذین سبقونا بالایمان»

السلام علیک یا ثامن‌الحجج یا على بن موسى الرضا، علیک آلاف التحیة والثناء.

قبل از هر چیز تشکیل این همایش باشکوه را که براى یکى از مهم‌ترین مسایل اسلامى، انسانى و اجتماعى صورت گرفته، به همه شما برادران و خواهران و دست‌اندرکاران تبریک مى‌گویم.

یکى از برکات نظام اسلامى تشکیل سازمان‌هاى خیریه، از جمله سازمان بهزیستى کل کشور براى رسیدگى به حال معلولان و ایتام و افرادى که در معرض بحران‌هاى اجتماعى هستند، مى‌باشد و اکنون که سى سال از عمر آن مى‌گذرد، بحمداللّه از هر زمان فعال‌تر و بالنده‌تر است.

 چرا چنین پدیده‌اى در حکومت اسلامى به وجود نیاید، در حالى که اسلام دین حمایت از محرومان و مستضعفان و آسیب‌دیدگان اجتماعى است، تا آن‌جا که کمک به ضعیفان را از بالاترین صدقات مى‌شمرد (عون الضعیف من أفضل الصدقه.) و در جاى دیگر، احترام به حق افراد با‌ایمان را از احترام به کعبه بالاتر مى‌داند.

 امام صادق علیه‌السلام  در برابر کعبه ایستاد و فرمود: «اى کعبه، چقدر مقام تو با‌عظمت است و از مقام تو با‌ عظمت‌تر، مقام انسان با ایمان است.»

به همین دلیل رسیدگى به حال یتیمان، معلولین و مانند آن‌ها از واجبات کفایى محسوب مى‌شود که سازمان بهزیستى با کمال افتخار، بخشى از آن را به عهده گرفته است و تمام مردم وظیفه دارند آن‌ها را در رسیدن به این هدف مقدس یارى دهند. کمک به این هدف مقدس الهى، نه تنها سبب قرب به خداوند و نجات در یوم‌القیامه است، بلکه مایه آرامش اجتماع، امنیت و سلامت جامعه است.

 اگر یتیمان سرپرستى صحیحى نشوند و مسایل عاطفى و جسمانى آن‌ها حل نشود، تبدیل به افراد عقده‌اى مى‌گردند که آرامش را از جامعه سلب مى‌کنند. معتادان اگر جمع‌آورى نشوند و در ترک اعتیاد آن‌ها تلاش نگردد، مى‌توانند تمام جامعه را آلوده کنند. پسران و دختران فرارى از خانواده اگر به پناهگاه امنى هدایت نشوند، مشکلات عظیمى براى همه خانواده‌ها به بار مى‌آید.

 این‌جاست که مى‌گوییم خدمات بهزیستى خدماتى است بسیار با‌ارزش؛ هم از نظر معنوى و هم از نظر مادى. بهزیستى سنگین‌ترین و پرافتخارترین کارهاى اجتماعى را بر عهده دارد. بهزیستى سازمانى است که مرهم بر زخم‌هاى جانکاه جامعه مى‌گذارد.

 بهزیستى کانونى است که شجاعانه با آسیب‌هاى جامعه مبارزه مى‌کند. این‌جانب به سهم خود از همه شما عزیزان، خواهران و برادرانى که در این سازمان خدمت مى‌کنید، صمیمانه تشکر مى‌کنم و براى موفقیت و سربلندى همگى دعا مى‌کنم و شما را مجاهدانى راستین مى‌دانم که دعاى شما بر همه لازم است؛ ولى توصیه‌اى به شما عزیزان دارم و توصیه‌اى به دولت محترم.

 شما باید هرگز به وضع کنونى قناعت نکنید و تا زمانى که تمام نیازمندان خاص خود را زیر پوشش خدمات خویش قرار ندهید، از تلاش و کوشش باز‌نایستید و این کار جز با همدلى و همفکرى و برنامه‌هاى منسجم امکان‌پذیر نیست و از روح مقدس حضرت ثامن‌الحجج علیه‌السلام استمداد جویید. و توصیه‌ام به دولتمردان این است که به این مقدار کمکى که در اختیار آن‌ها مى‌گذارید، بسنده ننمایید که نیازهاى این کار بزرگ بسیار فراتر از این‌هاست.

 توصیه دیگرى نیز به همه عزیزانى که تمکن مالى دارند، دارم که از مساعدت و کمک به این سازمان که واجبات مهمى را از دوش شما برمى‌دارد، غافل نشوید که هم موجب برکت زندگى دنیایى شماست و هم ذخیره یوم‌المعاد شما خواهد بود؛ باز هم از همه شما عزیزان تشکر مى‌کنم.

والسلام علیکم ورحمة‌اللّه و برکاته

انتقاد از کشورهاى اسلامى  

حضرت آیةاللّه مکارم شیرازى هم‌چنین روز یک‌شنبه پنجم دى‌ماه در دیدار مسئولان «پردیس قم دانشگاه تهران» با تأکید بر ضرورت اسلامى نمودن دانشگاه‌ها، برنامه‌ریزى را نخستین گام در این راستا بیان کردند و تأکید نمودند: دانشگاه‌ها باید برنامه‌هاى خود را از فیلتر‌هاى متفاوتى عبور دهند تا مبادا برنامه‌اى غیر علمى و اسلامى در دانشگاه‌ها اجرا شود.

ایشان در ادامه، برنامه‌ریزى، تدوین کتب و افزایش دانش اسلامى اساتید را از راه‌هاى اسلامى شدن دانشگاه‌‌ها برشمردند و ادامه دادند: کتاب‌هاى درسى نیز در اسلامى کردن دانشگاه‌ها اهمیت زیادى دارد؛ زیرا زمانى که برنامه‌اى جامع و اسلامى تدوین شود، کتاب‌ها نیز باید مطابق با این برنامه‌ باشد.

 حضرت آیةاللّه مکارم، آگاهى اساتید دانشگاهى با فرهنگ اسلامى را ضرورت دیگرى در اسلامى نمودن دانشگاه‌ها دانستند و گفتند: اساتید باید با حضور در نشست‌ها، همایش‌ها و کارگاه‌هاى آموزشى اطلاعات اسلامى خود را افزایش دهند.

 این مرجع تقلید با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در سرنوشت جامعه، خاطرنشان کردند: دانشگاه‌ها، مدیران و مسئولان آینده کشور را تربیت مى‌کنند؛ حال اگر این تربیت با فرهنگ مادى و دین ستیزى غربى و یا فرهنگ‌هاى استعمارى باشد، معلوم نیست آینده ایران اسلامى به چه صورت رقم خواهد خورد.

 ایشان در ادامه با اشاره به نشر علوم از کشورهاى اسلامى به غرب در سال‌هاى گذشته، گفتند: امروز متأسفانه علوم از غرب به کشورهاى اسلامى ارسال مى‌شود و کشورهاى اسلامى نقش مصرف‌کننده را دارند.

 این روال به اندازه‌اى است که برخى فراموش کردند که اسلام منتشر‌کننده علوم در جهان بوده است!

 ایشان افزودند: مسئولان دانشگاه‌ها وظیفه دارند دانشجویان را با تاریخ تمدن اسلامى آشنا نمایند تا آن‌ها خود را به جایگاه و هویت علمى اسلامى گذشته نزدیک کنند.

 حضرت آیة‌‌اللّه مکارم در پایان تأکید کردند: همان‌گونه که با پیروزى انقلاب اسلامى ایران، در مسایل سیاسى استقلال به دست آوردیم، در مسایل اقتصادى و علمى نیز باید به استقلال برسیم.


آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو