حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

در دیدار مدیرعامل بانک ملی ایران با مراجع چه گذشت

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 27 دی 1389   ساعت 10 و 15 دقیقه و 57 ثانیه

  در حالی که مراجع عظام تقلید از عملکرد برخی بانک‌ها و نحوه تسهیلات بانکی انتقاد دارند، مدیر عامل بانک ملی ایران در جریان سفر خود و هیئت همراه به قم از ابراز رضایت مراجع از فعالیت‌های انجام شده در بانک ملی خبر می‌دهد. 
 

 دکتر محمود خاوری، در گفت وگو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به دستاوردهای دیدار هفته گذشته خود و هیئت همراه با مراجع عظام، اظهار داشت: در سفر به قم، دیدارهای بسیار خوبی با مراجع معظم و بزرگوار تقلید داشتیم که در آن‌ها نکات و نقطه نظرات بسیار خوب و مثبتی پیرامون مسائل مربوط به بانکداری اسلامی مطرح شد.

* رعایت مسائل شرعی در معاملات بانکی

وی افزود: مراجع عظام، پس از آگاهی از فعالیت‌ها و عملکرد بانک ملی ایران در دو حوزه اقتصادی و رعایت مسائل شرعی در معاملات بانکی و تلفیق این دو با یکدیگر ما را به سبب اقدامات مان مورد تشویق قرار دادند؛ چرا که این بانک، علاوه بر این که یک مؤسسه اقتصادی است، در پاسداشت ارزش‌های دینی و رعایت ضوابط بانکداری اسلامی و ترویج شعائر مذهبی، تلاش‌های مثبتی انجام داده و تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر، نمونه ای از این کارهاست.

* ارائه گزارش به مراجع عظام

خاوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه از کارهای صورت گرفته در بانک ملی ایران، ابراز رضایت کردند و ما را مورد تشویق قرار دادند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: در دیدار‌های مان با مراجع عظام تقلید، توصیه‌هایی در مورد کلیات و اصول بانکداری اسلامی مطرح شد که البته خطاب بیشتر این سخنان، بانک‌های خصوصی فعال در کشور بود.

* هدف بانکداری اسلامی، عملیات بانکی بدون رباست

رئیس هیأت مدیره بانک ملی ایران، اضافه کرد: مراجع عظام، تأکید داشتند که هدف نهایی بانکداری اسلامی چیزی جز پرهیز از ربا و انجام عملیات بانکی بر اساس مبانی شرع مبین اسلام نیست.

وی خاطرنشان کرد: بنده شخصا در دیدار با مراجع معظم عرض کردم که ظرف کلی بانکداری، ظرفی برگرفته از دنیای غرب است که باید با توجه به مبانی شرع مقدس اسلام، این ظرف را طیب و طاهر کرد و علاوه بر آن مظروف نیز با معتقدات شرعی، انطباق کامل داشته باشد، از این رو می‌توان امید داشت که نظام بانکداری اسلامی ایران، به عنوان الگویی برای جهانیان مطرح باشد.

* توصیه‌های مراجع عظام کارگشاست

خاوری با اشاره به توصیه‌های مراجع معظم تقلید در جریان سفر هیأت رئیسه بانک ملی ایران به قم، گفت: توصیه‌های این بزرگواران بسیار کارگشا و مفید بود و انشاءالله در سال آینده و همزمان با اجرای طرح تحول نظام بانکداری ایران، گزارش‌های عمل به توصیه‌های مراجع بزرگوار، به سمع و نظر این عالمان دینی خواهد رسید.

وی یادآور شد: البته در دیدار با مراجع عظام تقلید، نظام بانکی موجود در بانک ملی ایران توانست، پایبندی خود را به دین مبین اسلام و همین‌طور حرکت بر اساس سیستم‌های نوین بانکی دنیا و همچنین تلفیق این دو امر بسیار مهم را نشان دهد.

* راه‌اندازی باجه‌های ترویج بانکداری اسلامی

وی، تأسیس باجه‌هایی برای ترویج بانکداری اسلامی در شعب مختلف بانک ملی ایران را از جمله دیگر فعالیت‌های این بانک دانسته و در بیان کارکرد این باجه‌ها، ابراز داشت: در این باجه‌ها، عملیات بانک اسلامی ما بین مشتری و بانک برای مشتریان به صورت کامل شرح داده می‌شود.

مدیرعامل بانک ملی ایران افزود: همچنین توضیح کامل مفاد قراردادهای بانکی برای مشتریان شرح داده می‌شود تا آنان بدانند که در قراردادها و عقود بانکی در نظام بانکداری اسلامی، چه تکالیفی نسبت به بانک داشته و نیز متقابلا بانک چه تعهداتی در قبال آن‌ها دارد.

وی ابراز داشت: هدف ما در بانک ملی ایران، از فعالیت‌های مذکور، به ویژه تأسیس باجه‌هایی برای ترویج بانکداری اسلامی، این است که در نهایت، شاهد معاملاتی باشیم که مبتنی بر اصول اسلامی و رضایت طرفین معامله باشد.

* مراجعه روزانه ده‌ها هزار نفر به شعب بانک ملی

رئیس هیأت مدیره بانک ملی ایران، در ادامه سخنان خود، با اشاره به تأثیر فعالیت‌های بانک‌ها در دنیای امروز بر زندگی مردم، گفت: امروزه بانک‌ها به ویژه بانک ملی ایران درگاه بسیار وسیعی در زندگی مردم محسوب می‌شوند؛ چرا که این بانک در حال حاضر با 3650شعبه در سراسر کشور و مراجعه روزانه ده‌ها هزار نفر به این شعب، یکی از مهم ترین بانک‌ها در جامعه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: مضاف بر فعالیت‌های روزانه بانک ملی ایران و تکریم ارباب رجوع، بیش از 300روحانی تحت عنوان مجمع روحانیون بانک ملی ایران به فعالیت مشغول هستند؛ این روحانیون با حضور در شعب مختلف بانک ملی ایران در نقاط مختلف کشور به اقامه نماز جماعت، بیان احکام و ترویج افکار معنوی و مذهبی کارکنان اقدام می‌کنند.

* دولت را یاری می‌کنیم

خاوری با اشاره به برخی دیگر از فعالیت‌های بانک ملی، افزود: همچنین همکاری این بانک در طرح‌های مختلف اقتصادی دولت از جمله طرح عظیم هدفمندکردن یارانه‌ها، از جمله فعالیت‌های این بانک به شمار می‌رود.

مدیر عامل بانک ملی ایران تأکید کرد: در این بانک سعی بر این است که برنامه‌ها به گونه ای پیش برود که با تشریح حقوق و تکالیف مردم به بانک‌ها از یک سو و بیان تکالیف بانک‌ها به مشتریان از سوی دیگر، الزامات تعیین شده برای معاملات در بانکداری اسلامی تبیین شود.

* اعطای قرض‌الحسنه به نیازمندان

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که معاملات بانکی را می‌توان به سه دسته مختلف تقسیم کرد، اظهار داشت: اولین مورد معاملات بانکی، معاملات قرض الحسنه است که در این زمینه بانک ملی ایران موفق به تشکیل صندوقی با اعتبار 2300میلیارد تومان شده است که مبالغ این صندوق، مستقیما صرف پرداخت قرض الحسنه به نیازمندان و کسانی که جایی برای رفع حاجت خود ندارند، می‌شود.

خاوری، تأسیس بانک کارگشایی را یکی دیگر از اقدامات بانک ملی ایران جهت ارائه خدمات هرچه بیشتر به مردم ذکر کرده و افزود: این بانک را برای مشتریان بانک ملی ایران که دسترسی به نقدینگی نداشته باشند، تأسیس کرده ایم.

وی با بیان این که اعتبار بانک کارگشایی در حال حاضر 22هزار میلیارد تومان است، با اشاره به کارکردهای این بانک، گفت: کسانی که چیزهایی از قبیل ملک، زمین، طلا و ... دارند، اما به نقدینگی دسترسی ندارند به پول نقد هم نیاز دارند یا این که نمی‌خواهند وسایل خود را نقد کنند و یا توانایی نقد کردن آن را ندارند، به بانک کارگشایی مراجعه و طلا یا ... را به عنوان وثیقه ارائه می‌دهند و بلافاصله تسهیلات مورد نیاز را دریافت می‌کنند.

* نگرانی وجود ندارد

وی در پایان در مورد جریمه تأخیر تأدیه، گفت: این موضوع، در شورای هماهنگی بانک‌ها مطرح و عنوان شده است که جریمه تأخیر تأدیه اگر ضمن عقد لازم یا خارج صورت گیرد، اشکالی ندارد و در نظام بانکداری اسلامی نیز این عقد دیده شده است؛ البته با توضیحی که در مورد تأسیس باجه‌هایی برای ترویج بانکداری اسلامی در شعب بانک ملی ایران داده شد، نباید در این مورد نگرانی داشت.


آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic