حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

با حکم آیت الله مقتدایی؛ معاون جدید آمار و بررسی حوزه های علمیه معرفی شد

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 14 دی 1389   ساعت 08 و 27 دقیقه و 54 ثانیه

آیت الله مقتدایی در حکمی، سرپرست جدید معاونت آمار و بررسی حوزه های علمیه را معرفی کرد.
منبع خبر: www.rasanews.ir


در حکمی از سوی آیت الله مرتضی مقتدایی مدیر حوزه های علمیه، حجت الاسلام حبیب الله غفوری به عنوان سرپرست معاونت آمار و بررسی حوزه های علمیه معرفی شد.
 
حجت الاسلام حبیب الله غفوری معاون آمار و بررسی حوزه های علمیه تایید این خبر اظهار داشت: آیت الله مقتدایی در حکمی بنده را به عنوان سرپرست جدید معاونت آمار و بررسی حوزه های علمیه معرفی کردند.
 
وی افزود: در مراسمی با حضور مدیر حوزه های علمیه مراسم تودیع و معارفه برگزار خواهد شد.
 
حجت الاسلام غفوری، اطلاع رسانی فعالیت های حوزه را ضروری خواند و خاطر نشان کرد: امیدواریم در آینده با ارتباط بیشتر با اهالی رسانه نسبت به اطلاع رسانی فعالیت های حوزه اقدام بیشتری صورت گیرد.
 
گفتنی است، پیش از این حجت الاسلام منتظری معاون آمار و بررسی حوزه های علمیه بود.


سیمای حوزه با رویکرد پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری پخش می شود

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 14 دی 1389   ساعت 08 و 25 دقیقه و 57 ثانیه

برنامه ترکیبی سیمای حوزه با رویکرد اطلاع رسانی، تدوین چشم انداز حوزه در امر ضرورت تحول آن و پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری از حوزه علمیه، در 52 قسمت 75 دقیقه ای از تاریخ 20 دی ماه سال جاری پخش می شود.

منبع خبر: quran.iribtv.ir


سیمای حوزه عنوان برنامه ای است از گروه معارف و علوم قرآنی شبکه قرآن و معارف سیما که به کنکاش موضوعات مرتبط با حوزه های علمیه سراسر کشور می پردازد.
 
برنامه ترکیبی سیمای حوزه با رویکرد اطلاع رسانی، تدوین چشم انداز حوزه در امر ضرورت تحول حوزه و پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری از حوزه علمیه در 52 قسمت 75 دقیقه ای تهیه و تولید می شود و  بزودی از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می شود.

 
معرفی بخش های مختلف حوزه (نحوه و شکل آموزش، مراحل تحصیل، خدمات و فعالیت های حوزه و ... )، تبیین و تشریح چشم انداز حوزه، آیتم گفتگو با شورای عالی مدیریت حوزه، مصاحبه با اساتید برجشته، معرفی نخبگان حوزه در عرصه تبلیغ، آموزش و پژوهش، معرفی مراکز علمی و تخصصی حوزه مهمترین آیتم های این برنامه به شمار می آید.
 
در برنامه ترکیبی سیمای حوزه که به تهیه کنندگی و کارگردانی احمد منصفی تهیه و تولید می شود دکتر اکبری به عنوان مجری کارشناس و محقق حضور دارد.


کاروان آسیایی شکست حصر غزه وارد غزه شد

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 14 دی 1389   ساعت 08 و 23 دقیقه و 12 ثانیه

مسئولان گذرگاه رفح از ورود هیئت ایرانی و شماری از هیئت اردنی به نوار غزه ممانعت به عمل آوردند.

منبع خبر: www.farsnews.com


تلویزیون الجزیره قطر در گزارشی از ورود کاروان آسیایی 1 به نوار غزه خبر داد و افزود: کاروان آسیایی شکست حصر غزه تقریبا یک ماه پس از آغاز ماموریت خود و آغاز حرکت از هند، شب گذشته از گذرگاه رفح وارد نوار غزه شد و از سوی فلسطینیان و شماری از اعضای گروه های مقاومت مورد استقبال قرار گرفت.
 
این گزارش حاکی است که شب گذشته 108 تن از همراهان کاروان آسیایی1از طریق گذرگاه رفح وارد نوار غزه شده و از ورود اعضای ایرانی کاروان و شماری از هیئت اردنی به نوار غزه ممانعت به عمل آمده است.
 
بر اساس این گزارش، کشتی(سلام به معنی صلح) از ناوگان وابسته به این کاروان ظهر روز دوشنبه به مقصد برسد.
 
"فیروز میس بوروالا " رئیس کاروان آسیایی شکست حصر غزه، هدف این کاروان را گام برداشتن در راستای شکست محاصره غزه، آزادسازی فلسطین از چنگال اشغالگری، تشکیل دولت مستقل فلسطینی و دعوت از همه کشورها برای تحریم اقتصادی و سیاسی رژیم صهیونیستی برشمرد.
 
این گزارش حاکی است که شماری از اعضای کاروان آسیایی شکست حصر غزه در بدو پیاده شدن از اتوبوس های حامل آنها به نوار غزه سجده شکر به جای آورده و خاک فلسطین را بوسیدند.


اعضای شورای پیگیری رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه منصوب شدند

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 14 دی 1389   ساعت 08 و 19 دقیقه و 51 ثانیه

 

طی حکمی از سوی حجت الاسلام والمسلمین ربانی ریاست دفتر تبلیغات اسلامی اعضای شورای پیگیری رهنمودهای مقم معظم رهبری در حوزه منصوب شدند.

در این حکم خطاب به اعضای شورای مذکور آمده است: با توجه به سفر پر برکت مقام معظم رهبری به شهر مقدس قم و رهنمودهای گران سنگ آن رهبر فرزانه در جمع حوزویان و نهادهای حوزوی و ضرورت تحقق منویات معظم له اعضای شورای پیگیری رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه منصوب می شوند.
 
در ادامه این حکم آمده است: بررسی دقیق و عالمانه رهنمودها و مطالبات مقام معظم رهبری، استفاده از نظرات و تجربیات دیگر دستگاه های حوزوی و نحوه پیگیری و تحقق مطالبات معظم له در حوزه و همکاری و پشتیبانی کارشناسی از مراکز مورد خطاب ایشان از مهم ترین وظایف شورای پیگیری رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه خواهد بود.
 
گفتنی است حجج اسلام والمسلمین احمد مبلغی، محمد جواد ارسطا، احمد زادهوش، قباد سلیمانی، حسن رحیمیان، عبدالله نظرزاده، حسن خیری، سعید بهمنی، مهدی علیزاده، سید موسی میرمدرس، سعید روستا آزاد و مهندس محمد رضا بهمنی از سوی ریاست دفتر به عنوان اعضای شورای پیگیری رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه منصوب شده اند.


معاون آموزش حوزه‌های علمیه خبر داد:

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 13 دی 1389   ساعت 08 و 57 دقیقه و 23 ثانیه

پذیرش جدید حوزه‌های علمیه کشور اسفندماه آغاز می‌شود.

خبرگزاری رسا ـ معاون آموزش حوزه‌های علمیه از پذیرش سال جدید حوزه‌های علمیه کشور از اول اسفندماه در سراسر کشور خبر داد.


حجت‌الاسلام علی عباسی، معاون آموزش حوزه‌های علمیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا گفت: نام نویسی حوزه‌های علمیه برادران در سراسر کشور از اول اسفندماه آغاز می‌شود.

وی با بیان این که مدت زمان پذیرش و جزئیات آن به زودی اعلام خواهد شد، خاطر نشان کرد: تبلیغات رسانه‌ای پذیرش حوزه‌های علمیه از نیمه بهمن ماه آغاز و نام نویسی نیز از اول اسفندماه انجام خواهد گرفت.

حجت‌الاسلام عباسی خاطر نشان کرد: پذیرش جدید حوزه‌های علمیه از طریق پایگاه اینترنتی این معاونت به نشانی
http://www.howzeh-qom.com صورت می‌گیرد.

وی برخورداری از صلاحیت‌های اعتقادی، اخلاقی و اجتماعی، اعتقاد و التزام به ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری‌اسلامی ایران، تابعیت جمهوری اسلامی ایران، برخورداری از سلامت جسمی و روحی، موفقیت در آزمون ورودی و مصاحبه و نداشتن منع قانونی از نظر نظام وظیفه را از شرایط عمومی پذیرش حوزه‌های علمیه اعلام کرد و اظهار داشت: قبولی حداقل سوم راهنمایی با حداکثر سن 18 سال؛ تعهد تحصیل تمام وقت حداقل تا پایان سطح یک از شرایط اختصاصی برای نام نویسی در حوزه‌های علمیه است.

حجت‌الاسلام عباسی داشتن حداقل تحصیلات دیپلم و حداکثر سن 25 سال را از شرایط نام نویسی در حوزه‌های علمیه کوتاه مدت(سفیران هدایت) اعلام کرد و افزود: این گروه از دواطلبان برای تبلیغ در مناطق خاص آموزش داده می‌شوند و به میزان تحصیلات موظف به تبلیغ خواهند بود.

معاون آموزش حوزه‌هایی علمیه گفت: شرایط پذیرش و نحوه نام نویسی در دفترچه پذیرش اعلام می‌شود و متقاضیان می‌توانند با دریافت دفترچه از مراکز پستی در هر شهرستان برای نام نویسی اقدام کنند.


آیة‌اللّه‌العظمى مکارم در پاسخ به اظهارات یکى از مسئولان در مقابل بازى با مقدسات، ساکت نمى‌مانیم

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 13 دی 1389   ساعت 08 و 28 دقیقه و 11 ثانیه

حضرت آیة‌اللّه مکارم‌شیرازى نسبت به سخنان اخیر رئیس دفتر رئیس‌جمهور، مبنى بر این‌که کسانى که با موسیقى مخالف هستند و مى‌گویند حرام است، موسیقى را نمى‌فهمند!، به شدت موضع‌گیرى کردند.

 به گزارش مرکز خبر حوزه، این مرجع تقلید، چهارشنبه اول دى طى سخنانى در آغاز درس خارج فقه خود اظهار داشتند: چندى پیش در مطبوعات، خبرى از یکى از مسئولان منتشر شد که گفته بود کسانى که با موسیقى مخالف هستند و مى‌گویند حرام است، موسیقى را نمى‌فهمند!! ما منتظر تکذیب این مسئله بودیم که متأسفانه اتفاق نیفتاد. مى‌دانید که این مطلب چقدر سنگین است.

 ایشان با تأکید بر این‌که همه فقهاى ما بر حرمت موسیقى لهوى تأکید دارند و در این باره شکى نیست، خاطرنشان کردند: معنى حرف این آقا، این است که همه فقها و امام راحل نمى‌فهمند! و - العیاذ باللّه - امام باقر علیه‌السلام و امام صادق علیه‌السلام هم نمى‌فهمند!! در واقع، به همه این بزرگوران توهین شده است.

 حضرت آیة‌اللّه مکارم شیرازى تأکید کردند: اگر شرایط کشور یک شرایط خاصى نبود و بحث از اجراى طرح تحول اقتصادى در کشور و لزوم حفظ آرامش نبود، قطعا ما طور دیگرى با این فرد برخورد مى‌کردیم و به هیچ‌وجه ساکت نمى‌ماندیم.

 ایشان اضافه کردند: اگر این شرایط نبود ما به وظیفه‌مان عمل کرده و هزینه آن را هم مى‌پرداختیم، چرا‌که این فرد با حرفش، در واقع به امام باقر و امام صادق علیهما‌السلام، و به علما و امام راحل توهین کرده است؛ آن هم توهین به این زشتى!

 این مرجع تقلید یادآور شدند: ما نمى‌توانیم در این خصوص ساکت باشیم و ببینیم که با مقدسات به این راحتى بازى مى‌شود. من به خاطر شرایط حساس فعلا به همین میزان سخن قناعت مى‌کنم، ولى در فرصت لازم به این توهین پاسخ قاطع مى‌دهم.

 حضرت آیة‌‌اللّه مکارم شیرازى افزودند: معنا ندارد هر کسى که مسئولیت دارد، هر چه خواست بگوید.

معظم‌له در ادامه با تأکید بر این‌که ما به طور شفاف اعلام کرده‌ایم که موسیقى لهو و لعب حرام است، گفتند: امیدواریم خداوند همه دشمنان اسلام را - اگر قابل هدایت نیستند - خوار و ذلیل کند.

 این مرجع تقلید در بخش دیگرى از سخنان خود با ابراز خرسندى از برگزارى بسیار باشکوه مراسم عزادارى حسینى ابراز داشتند: این عزادارى‌هاى باشکوه نشان داد که جریان عاشوراى حسینى، سال به سال پرشورتر و پررونق‌تر مى‌شود.

 ایشان افزودند: امسال صحنه‌هایى از عزادارى‌ها در کشورهاى مختلف، از جمله آمریکا و کشورهاى آسیایى و آفریقایى در رسانه‌ها نشان داده شد، که این نشان مى‌دهد عزادارى حسینى به یک مسئله جهانى تبدیل شده است و از مرزهاى کشور‌هاى اسلامى نیز فراتر رفته است.

حضرت آیة‌اللّه مکارم شیرازى هم‌چنین با اشاره به این‌که قیام امام حسین علیه‌السلام حاوى دو بعد مسایل اسلامى و انسانى است، اظهار داشتند: مبارزه با ظالم، مسئله توجه به عزت، آزادگى، شرف و عدالت، همه مفاهیمى هستند که کل جهان بشریت را تحت پوشش قرار مى‌دهند؛ لذا ما مى‌بینیم که جهانیان طرفدار این مکتب هستند، که البته باید باشند.

رسیدگى به یتیمان و معلولان واجب کفایى است  

حضرت آیةاللّه مکارم شیرازى در پیامى به همایش سراسرى بهزیستى کل کشور، با تقدیر از تلاش‌هاى دست‌اندر‌کاران و پرسنل این سازمان، خطاب به آنان خاطرنشان کردند: تا زمانى که تمام نیازمندان خاص خود را زیر پوشش خدمات قرار ندهید، از تلاش و کوشش باز‌نایستید.

متن پیام معظم‌له بدین شرح است:

بسم اللّه الرحمن الرحیم

«ربّنا اغفر لنا ولاخواننا الّذین سبقونا بالایمان»

السلام علیک یا ثامن‌الحجج یا على بن موسى الرضا، علیک آلاف التحیة والثناء.

قبل از هر چیز تشکیل این همایش باشکوه را که براى یکى از مهم‌ترین مسایل اسلامى، انسانى و اجتماعى صورت گرفته، به همه شما برادران و خواهران و دست‌اندرکاران تبریک مى‌گویم.

یکى از برکات نظام اسلامى تشکیل سازمان‌هاى خیریه، از جمله سازمان بهزیستى کل کشور براى رسیدگى به حال معلولان و ایتام و افرادى که در معرض بحران‌هاى اجتماعى هستند، مى‌باشد و اکنون که سى سال از عمر آن مى‌گذرد، بحمداللّه از هر زمان فعال‌تر و بالنده‌تر است.

 چرا چنین پدیده‌اى در حکومت اسلامى به وجود نیاید، در حالى که اسلام دین حمایت از محرومان و مستضعفان و آسیب‌دیدگان اجتماعى است، تا آن‌جا که کمک به ضعیفان را از بالاترین صدقات مى‌شمرد (عون الضعیف من أفضل الصدقه.) و در جاى دیگر، احترام به حق افراد با‌ایمان را از احترام به کعبه بالاتر مى‌داند.

 امام صادق علیه‌السلام  در برابر کعبه ایستاد و فرمود: «اى کعبه، چقدر مقام تو با‌عظمت است و از مقام تو با‌ عظمت‌تر، مقام انسان با ایمان است.»

به همین دلیل رسیدگى به حال یتیمان، معلولین و مانند آن‌ها از واجبات کفایى محسوب مى‌شود که سازمان بهزیستى با کمال افتخار، بخشى از آن را به عهده گرفته است و تمام مردم وظیفه دارند آن‌ها را در رسیدن به این هدف مقدس یارى دهند. کمک به این هدف مقدس الهى، نه تنها سبب قرب به خداوند و نجات در یوم‌القیامه است، بلکه مایه آرامش اجتماع، امنیت و سلامت جامعه است.

 اگر یتیمان سرپرستى صحیحى نشوند و مسایل عاطفى و جسمانى آن‌ها حل نشود، تبدیل به افراد عقده‌اى مى‌گردند که آرامش را از جامعه سلب مى‌کنند. معتادان اگر جمع‌آورى نشوند و در ترک اعتیاد آن‌ها تلاش نگردد، مى‌توانند تمام جامعه را آلوده کنند. پسران و دختران فرارى از خانواده اگر به پناهگاه امنى هدایت نشوند، مشکلات عظیمى براى همه خانواده‌ها به بار مى‌آید.

 این‌جاست که مى‌گوییم خدمات بهزیستى خدماتى است بسیار با‌ارزش؛ هم از نظر معنوى و هم از نظر مادى. بهزیستى سنگین‌ترین و پرافتخارترین کارهاى اجتماعى را بر عهده دارد. بهزیستى سازمانى است که مرهم بر زخم‌هاى جانکاه جامعه مى‌گذارد.

 بهزیستى کانونى است که شجاعانه با آسیب‌هاى جامعه مبارزه مى‌کند. این‌جانب به سهم خود از همه شما عزیزان، خواهران و برادرانى که در این سازمان خدمت مى‌کنید، صمیمانه تشکر مى‌کنم و براى موفقیت و سربلندى همگى دعا مى‌کنم و شما را مجاهدانى راستین مى‌دانم که دعاى شما بر همه لازم است؛ ولى توصیه‌اى به شما عزیزان دارم و توصیه‌اى به دولت محترم.

 شما باید هرگز به وضع کنونى قناعت نکنید و تا زمانى که تمام نیازمندان خاص خود را زیر پوشش خدمات خویش قرار ندهید، از تلاش و کوشش باز‌نایستید و این کار جز با همدلى و همفکرى و برنامه‌هاى منسجم امکان‌پذیر نیست و از روح مقدس حضرت ثامن‌الحجج علیه‌السلام استمداد جویید. و توصیه‌ام به دولتمردان این است که به این مقدار کمکى که در اختیار آن‌ها مى‌گذارید، بسنده ننمایید که نیازهاى این کار بزرگ بسیار فراتر از این‌هاست.

 توصیه دیگرى نیز به همه عزیزانى که تمکن مالى دارند، دارم که از مساعدت و کمک به این سازمان که واجبات مهمى را از دوش شما برمى‌دارد، غافل نشوید که هم موجب برکت زندگى دنیایى شماست و هم ذخیره یوم‌المعاد شما خواهد بود؛ باز هم از همه شما عزیزان تشکر مى‌کنم.

والسلام علیکم ورحمة‌اللّه و برکاته

انتقاد از کشورهاى اسلامى  

حضرت آیةاللّه مکارم شیرازى هم‌چنین روز یک‌شنبه پنجم دى‌ماه در دیدار مسئولان «پردیس قم دانشگاه تهران» با تأکید بر ضرورت اسلامى نمودن دانشگاه‌ها، برنامه‌ریزى را نخستین گام در این راستا بیان کردند و تأکید نمودند: دانشگاه‌ها باید برنامه‌هاى خود را از فیلتر‌هاى متفاوتى عبور دهند تا مبادا برنامه‌اى غیر علمى و اسلامى در دانشگاه‌ها اجرا شود.

ایشان در ادامه، برنامه‌ریزى، تدوین کتب و افزایش دانش اسلامى اساتید را از راه‌هاى اسلامى شدن دانشگاه‌‌ها برشمردند و ادامه دادند: کتاب‌هاى درسى نیز در اسلامى کردن دانشگاه‌ها اهمیت زیادى دارد؛ زیرا زمانى که برنامه‌اى جامع و اسلامى تدوین شود، کتاب‌ها نیز باید مطابق با این برنامه‌ باشد.

 حضرت آیةاللّه مکارم، آگاهى اساتید دانشگاهى با فرهنگ اسلامى را ضرورت دیگرى در اسلامى نمودن دانشگاه‌ها دانستند و گفتند: اساتید باید با حضور در نشست‌ها، همایش‌ها و کارگاه‌هاى آموزشى اطلاعات اسلامى خود را افزایش دهند.

 این مرجع تقلید با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در سرنوشت جامعه، خاطرنشان کردند: دانشگاه‌ها، مدیران و مسئولان آینده کشور را تربیت مى‌کنند؛ حال اگر این تربیت با فرهنگ مادى و دین ستیزى غربى و یا فرهنگ‌هاى استعمارى باشد، معلوم نیست آینده ایران اسلامى به چه صورت رقم خواهد خورد.

 ایشان در ادامه با اشاره به نشر علوم از کشورهاى اسلامى به غرب در سال‌هاى گذشته، گفتند: امروز متأسفانه علوم از غرب به کشورهاى اسلامى ارسال مى‌شود و کشورهاى اسلامى نقش مصرف‌کننده را دارند.

 این روال به اندازه‌اى است که برخى فراموش کردند که اسلام منتشر‌کننده علوم در جهان بوده است!

 ایشان افزودند: مسئولان دانشگاه‌ها وظیفه دارند دانشجویان را با تاریخ تمدن اسلامى آشنا نمایند تا آن‌ها خود را به جایگاه و هویت علمى اسلامى گذشته نزدیک کنند.

 حضرت آیة‌‌اللّه مکارم در پایان تأکید کردند: همان‌گونه که با پیروزى انقلاب اسلامى ایران، در مسایل سیاسى استقلال به دست آوردیم، در مسایل اقتصادى و علمى نیز باید به استقلال برسیم.


نظرامام خمینی(رحمة الله علیه)در مورد موسیقی

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389   ساعت 09 و 37 دقیقه و 22 ثانیه

امام خمینی (رحمه الله علیه)در مورد موسیقی می فرمایند : یک مغزی اگر دنبال این رفت که موسیقی گوش کند این مغز مریض می شود این نمی تواند فکر بکند که کشورش به چه حال دارد می گذرد دیگر دنبال این نیست مثل آدم هروئینی می ماند.
صحیفه نور جلد 9 صفحه 155/
جوان و موسیقی صفحه امام خمینی و موسیقی46 اگر موسیقی نباشد در رادیو آنها می روند از جای دیگر موسیقی می گیرند حالا اگر از جای دیگر می گیرند آیا ما باید به آنها موسیقی بدهیم!ما باید خیانت کنیم!موسیقی خیانت است به یک مملکت و خیانت است به جوانهای ما این موسیقی را حذفش کنید آن را به طور کلی عوض کنید و یک چیز دیگری بگذارید که آموزنده باشد .کم کم مردم و جوانها را عادت به امور زندگی بدهید از آن عادت خبیثی که داشتند برگردانید . آنهایی را که می بینید می گویند اگر تلویزیون موسیقی پخش نکند می رویم سراغ موسیقی برای این است که اینها عادت کرده اند
صحیفه نور جلد 8 صفحه 197 تا صفحه201


هشدار رئیس جامعه مدرسین به اهانت کنندگان به مراجع ‌

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389   ساعت 08 و 51 دقیقه و 46 ثانیه

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با هشدار نسبت به اهانت‌کنندگان به مراجع تقلید گفت: کسانى که رسماً به مراجع توهین مى‌کنند و درباره موسیقى اظهار نظر مى‌نمایند و مکتب ایرانى درست مى‌کنند، بدانند که از مقصود آنان مطلع هستیم.

 آیة‌اللّه یزدى، روز دوشنبه 6 دى در دیدار مسئولان تیپ مستقل تبلیغى، رزمى امام صادق علیه‌‌السلام اظهارداشت: برخى قصد دارند میان روحانیت دو دستگى و اختلاف ایجاد کنند و حتى به مراجع عظام نیز چشم طمع دارند! ولى خوشبختانه مراجع و روحانیت بیدار، هوشیار و بصیر هستند.

 رئیس جامعه مدرسین با اشاره به حضور با بصیرت مردم در 9 دى، گفت: این روز، تبیین‌کننده حماسه ملى است که از سوى مردم بصیر و خودجوش ایجاد شد.

 آیةاللّه یزدى افزود: با حضور مردم و رهبرى، فتنه نتوانست به هدف خود برسد، البته تصور نشود که فتنه خاموش شده است، زیرا تا اسلام و نظام اسلامى وجود دارد دشمنان خاموش نمى‌نشینند و از هر سوژه‌اى استفاده مى‌کنند.

عضو خبرگان رهبرى با اشاره به دو مفهوم اصول‌گرایى و اصلاح‌طلبى، ادامه داد: مفهوم اصول‌گرایى و اصلاح‌طلبى توسط مقام معظم رهبرى تبیین شده است و اصول‌گرا کسى است که به اسلام و انقلاب و رهبرى و قانون و نظام حاکم، وفادار بوده و ولى‌فقیه را نقطه مرکزى و فصل‌الخطاب مى‌داند و نظر رهبرى را بر نظر خود ترجیح مى‌دهد.

 وى افزود: اصلاح‌طلبى به معناى مثبت نیز، توسط رهبرى تبیین شده و همگان خواستار اصلاح مفاسد و آسیب‌هاى پیش روى کشور هستند.

آیة‌‌اللّه یزدى بیان داشت: در فتنه 88 کارهاى زشت و قبیحى انجام دادند، قوانین کشور و سخنان رهبرى را کنار گذاشتند و مى‌بینیم که دشمن سر‌سخت این نظام کسى است که روزى نهج‌البلاغه درس مى‌داد و امروز متن قرآن کریم را کنار گذاشته است.

رئیس جامعه مدرسین گفت: وقتى حق و باطل در مقابل یکدیگر قرار مى‌گیرند محل آزمایش انسان‌هاست و در حوادث و فراز و نشیب‌ها باطن انسان‌ها مشخص مى‌شود.

 آیة‌اللّه یزدى گفت: کسانى که رسما به مراجع توهین مى‌کنند و درباره موسیقى اظهار نظر مى‌نمایند، ما مى‌دانیم مقصودشان چیست، مى‌دانیم که چرا شوراى ایرانیان مقیم خارج را راه انداختند، چون مى‌خواستند مکتب ایرانى درست کرده و آن را در مقابل مکتب اسلامى علم کنند.

رئیس جامعه مدرسین تصریح کرد: برخى آن قدر بى‌سواد هستند که مى‌گویند پیامبر ایرانى بوده چون قریش همان کوروش است، پس پیامبر ایرانى است!! ما نمى‌دانیم اصلا قریش چه ربطى به کوروش دارد؟!

 آیة‌اللّه یزدى بیان داشت: بنده رسما اعلام مى‌کنم عنوان اصول‌گرایى عنوانى دین‌مدارى است و اصول‌گراى واقعى کسى است که حاکمیت نظام و مقدسات اسلامى را پذیرفته و ولایت‌مدار باشد و ولایت فقیه را فصل‌الخطاب بداند، چون ولایت فقیه ادامه ولایت پیامبر صلى‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم و ائمه‌اطهار علیهم‌السلام است و از سوى خدا مى‌باشد.

ایشان در پایان خاطرنشان کرد: امروز اوجب واجبات، حمایت از نظام است و حجت بر همه ما تمام شده و باید پشتوانه ولایت فقیه باشیم


کسانى که در مسایل شرعى تخصص ندارند اظهارنظر نکنند

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389   ساعت 08 و 48 دقیقه و 11 ثانیه

‌امام جمعه کاشان گفت: اظهارنظر نسنجیده برخى مسئولین در خصوص مسایل شرعى، در واقع زیرسؤال بردن حوزه‌هاى علمیه و مراجع عظام تقلید است و باید با تجدیدنظر در رفتار خود آن را اصلاح نمایند.

 آیة‌اللّه عبدالنبى نمازى در گفت‌وگو با سرویس استان‌هاى مرکز خبر حوزه با اشاره به اظهارات نسنجیده رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور در رابطه با حرمت موسیقى، اظهار داشت: این‌که چه کسى این حرف را زده است براى ما مهم نیست، بلکه روى سخن ما با آن چه گفته شده است مى‌‌باشد.

 بر اساس چیزهایى که در رسانه‌ها مطرح شده مبنى بر این‌که فردى بگوید، کسانى که موسیقى را حرام اعلام مى‌‌کنند آن را نمى‌فهمند و ندانسته چنین حکمى صادر مى‌‌کنند، این حرف باطلى است.

امام جمعه کاشان تصریح کرد: محکوم کردن علما که در حقیقت متولیان بیان احکام الهى در جامعه هستند، کار بسیار نادرستى است و کسانى که این حرف‌ها را زده‌اند باید در رفتار خود تجدید نظر کرده و آن را اصلاح نمایند. وى با تأکید بر این‌که این‌گونه اظهار نظر‌ها در واقع زیر سؤال بردن حوزه‌هاى علمیه و مراجع عظام تقلید است، بیان داشت: موضع‌گیرى بزرگانى هم‌چون آیة‌اللّه‌العظمى مکارم شیرازى در این خصوص کاملا بجا بوده و نشان مى‌‌دهد که رسالت علما و مراجع عظام، روشنگرى و هشدار در خصوص منکرات و به طور کلى امر به معروف و نهى از منکر در سطح جامعه است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در عین حال اظهار داشت: البته نباید دولت تضعیف شود، اما باید توجه داشت ‌که هر کسى که در مسایل شرعى تخصصى ندارد، سخن ناصوابى بر زبان براند، باید به او تذکر داد و این یک مسئله شرعى است.


ریشه تحریم موسیقى در قرآن است

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389   ساعت 08 و 45 دقیقه و 32 ثانیه

نماینده ولى فقیه در استان سیستان و بلوچستان گفت: ریشه تحریم موسیقى در قرآن است و از سوى نبى اکرم صلى‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم و امامان معصوم علیهم‌السلام بیان شده است و پس از آنان نیز علماى بزرگ اسلام بر آن تأکید داشته‌اند.

حجة‌الاسلام والمسملین سلیمانى در گفت‌وگو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به اظهارات اخیر رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور افزود: آیا این اهانت و گستاخى، به قرآن کریم، ذات اقدس ربوبى، نبى اکرم صلى‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم، ائمه اطهار علیهم‌السلام و علماى بزرگ اسلام بازنمى‌گردد؟!

 وى افزود: این شخص صرف این‌که به اریکه قدرت تکیه زده است، مبانى دین مبین اسلام را زیر سؤال مى‌برد.

 امام جمعه زاهدان گفت: وظیفه علماى دین در تمام اعصار به عنوان وارثان علوم نبى اکرم صلى‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم و امامان معصوم علیهم‌السلام ترویج معارف دین و مبانى مکتب اسلام است که باید احکام را در تمام زمینه‌‌ها به مردم برسانند.

وى افزود: بحث موسیقى از جمله مباحثى است که بزرگان دین ما مفصل به آن پرداخته‌اند و مرحوم شیخ مرتضى انصارى در کتاب مکاسب المحرمه بحث مفصلى را در زمینه موسیقى ارائه کرده است.

 حجة‌الاسلام والمسلمین سلیمانى ادامه داد: این شخص، نه موضوع را مى‌شناسد و نه حکم را، آن وقت این نوع کلمات به زبان بیاید، گستاخى فراوانى است.


  • تعداد کل: 2 
  • 1  
  • 2  

آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات