حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

اطلاعیه:از این پس اعزام مبلغان طرح هجرت از طریق اینترنت (سامانه سماوات)صورت می گیرد

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 27 دی 1389   ساعت 10 و 27 دقیقه و 46 ثانیه

حجة الاسلام داود زارع معاونت تبلیغ حوزه علمیه استان مرکزی گفتند:

در راستای خدمت گزاری وصرفه جویی در وقت وهزینه طلاب وروحانییون محترم تمامی مراحل ثبت نام واعزامهای تبلیغی هجرت کوتاه مدت به صورت اینترنتی انجام می گیرد ومبلغین محترم برای ثبت نام واعزام به سامانه اینترنتی سماوات به ادرسwww.mobaleghan.comمراجعه کنند واز حضور در این مرکز برای ثبت نام واعزام خودداری فرمایندوتمامی مراحل را از طریق سامانه اینترنتی سماوات پیگیر شوند


در دیدار مدیرعامل بانک ملی ایران با مراجع چه گذشت

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 27 دی 1389   ساعت 09 و 15 دقیقه و 57 ثانیه

  در حالی که مراجع عظام تقلید از عملکرد برخی بانک‌ها و نحوه تسهیلات بانکی انتقاد دارند، مدیر عامل بانک ملی ایران در جریان سفر خود و هیئت همراه به قم از ابراز رضایت مراجع از فعالیت‌های انجام شده در بانک ملی خبر می‌دهد. 
 

 دکتر محمود خاوری، در گفت وگو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به دستاوردهای دیدار هفته گذشته خود و هیئت همراه با مراجع عظام، اظهار داشت: در سفر به قم، دیدارهای بسیار خوبی با مراجع معظم و بزرگوار تقلید داشتیم که در آن‌ها نکات و نقطه نظرات بسیار خوب و مثبتی پیرامون مسائل مربوط به بانکداری اسلامی مطرح شد.

* رعایت مسائل شرعی در معاملات بانکی

وی افزود: مراجع عظام، پس از آگاهی از فعالیت‌ها و عملکرد بانک ملی ایران در دو حوزه اقتصادی و رعایت مسائل شرعی در معاملات بانکی و تلفیق این دو با یکدیگر ما را به سبب اقدامات مان مورد تشویق قرار دادند؛ چرا که این بانک، علاوه بر این که یک مؤسسه اقتصادی است، در پاسداشت ارزش‌های دینی و رعایت ضوابط بانکداری اسلامی و ترویج شعائر مذهبی، تلاش‌های مثبتی انجام داده و تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر، نمونه ای از این کارهاست.

* ارائه گزارش به مراجع عظام

خاوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه از کارهای صورت گرفته در بانک ملی ایران، ابراز رضایت کردند و ما را مورد تشویق قرار دادند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: در دیدار‌های مان با مراجع عظام تقلید، توصیه‌هایی در مورد کلیات و اصول بانکداری اسلامی مطرح شد که البته خطاب بیشتر این سخنان، بانک‌های خصوصی فعال در کشور بود.

* هدف بانکداری اسلامی، عملیات بانکی بدون رباست

رئیس هیأت مدیره بانک ملی ایران، اضافه کرد: مراجع عظام، تأکید داشتند که هدف نهایی بانکداری اسلامی چیزی جز پرهیز از ربا و انجام عملیات بانکی بر اساس مبانی شرع مبین اسلام نیست.

وی خاطرنشان کرد: بنده شخصا در دیدار با مراجع معظم عرض کردم که ظرف کلی بانکداری، ظرفی برگرفته از دنیای غرب است که باید با توجه به مبانی شرع مقدس اسلام، این ظرف را طیب و طاهر کرد و علاوه بر آن مظروف نیز با معتقدات شرعی، انطباق کامل داشته باشد، از این رو می‌توان امید داشت که نظام بانکداری اسلامی ایران، به عنوان الگویی برای جهانیان مطرح باشد.

* توصیه‌های مراجع عظام کارگشاست

خاوری با اشاره به توصیه‌های مراجع معظم تقلید در جریان سفر هیأت رئیسه بانک ملی ایران به قم، گفت: توصیه‌های این بزرگواران بسیار کارگشا و مفید بود و انشاءالله در سال آینده و همزمان با اجرای طرح تحول نظام بانکداری ایران، گزارش‌های عمل به توصیه‌های مراجع بزرگوار، به سمع و نظر این عالمان دینی خواهد رسید.

وی یادآور شد: البته در دیدار با مراجع عظام تقلید، نظام بانکی موجود در بانک ملی ایران توانست، پایبندی خود را به دین مبین اسلام و همین‌طور حرکت بر اساس سیستم‌های نوین بانکی دنیا و همچنین تلفیق این دو امر بسیار مهم را نشان دهد.

* راه‌اندازی باجه‌های ترویج بانکداری اسلامی

وی، تأسیس باجه‌هایی برای ترویج بانکداری اسلامی در شعب مختلف بانک ملی ایران را از جمله دیگر فعالیت‌های این بانک دانسته و در بیان کارکرد این باجه‌ها، ابراز داشت: در این باجه‌ها، عملیات بانک اسلامی ما بین مشتری و بانک برای مشتریان به صورت کامل شرح داده می‌شود.

مدیرعامل بانک ملی ایران افزود: همچنین توضیح کامل مفاد قراردادهای بانکی برای مشتریان شرح داده می‌شود تا آنان بدانند که در قراردادها و عقود بانکی در نظام بانکداری اسلامی، چه تکالیفی نسبت به بانک داشته و نیز متقابلا بانک چه تعهداتی در قبال آن‌ها دارد.

وی ابراز داشت: هدف ما در بانک ملی ایران، از فعالیت‌های مذکور، به ویژه تأسیس باجه‌هایی برای ترویج بانکداری اسلامی، این است که در نهایت، شاهد معاملاتی باشیم که مبتنی بر اصول اسلامی و رضایت طرفین معامله باشد.

* مراجعه روزانه ده‌ها هزار نفر به شعب بانک ملی

رئیس هیأت مدیره بانک ملی ایران، در ادامه سخنان خود، با اشاره به تأثیر فعالیت‌های بانک‌ها در دنیای امروز بر زندگی مردم، گفت: امروزه بانک‌ها به ویژه بانک ملی ایران درگاه بسیار وسیعی در زندگی مردم محسوب می‌شوند؛ چرا که این بانک در حال حاضر با 3650شعبه در سراسر کشور و مراجعه روزانه ده‌ها هزار نفر به این شعب، یکی از مهم ترین بانک‌ها در جامعه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: مضاف بر فعالیت‌های روزانه بانک ملی ایران و تکریم ارباب رجوع، بیش از 300روحانی تحت عنوان مجمع روحانیون بانک ملی ایران به فعالیت مشغول هستند؛ این روحانیون با حضور در شعب مختلف بانک ملی ایران در نقاط مختلف کشور به اقامه نماز جماعت، بیان احکام و ترویج افکار معنوی و مذهبی کارکنان اقدام می‌کنند.

* دولت را یاری می‌کنیم

خاوری با اشاره به برخی دیگر از فعالیت‌های بانک ملی، افزود: همچنین همکاری این بانک در طرح‌های مختلف اقتصادی دولت از جمله طرح عظیم هدفمندکردن یارانه‌ها، از جمله فعالیت‌های این بانک به شمار می‌رود.

مدیر عامل بانک ملی ایران تأکید کرد: در این بانک سعی بر این است که برنامه‌ها به گونه ای پیش برود که با تشریح حقوق و تکالیف مردم به بانک‌ها از یک سو و بیان تکالیف بانک‌ها به مشتریان از سوی دیگر، الزامات تعیین شده برای معاملات در بانکداری اسلامی تبیین شود.

* اعطای قرض‌الحسنه به نیازمندان

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که معاملات بانکی را می‌توان به سه دسته مختلف تقسیم کرد، اظهار داشت: اولین مورد معاملات بانکی، معاملات قرض الحسنه است که در این زمینه بانک ملی ایران موفق به تشکیل صندوقی با اعتبار 2300میلیارد تومان شده است که مبالغ این صندوق، مستقیما صرف پرداخت قرض الحسنه به نیازمندان و کسانی که جایی برای رفع حاجت خود ندارند، می‌شود.

خاوری، تأسیس بانک کارگشایی را یکی دیگر از اقدامات بانک ملی ایران جهت ارائه خدمات هرچه بیشتر به مردم ذکر کرده و افزود: این بانک را برای مشتریان بانک ملی ایران که دسترسی به نقدینگی نداشته باشند، تأسیس کرده ایم.

وی با بیان این که اعتبار بانک کارگشایی در حال حاضر 22هزار میلیارد تومان است، با اشاره به کارکردهای این بانک، گفت: کسانی که چیزهایی از قبیل ملک، زمین، طلا و ... دارند، اما به نقدینگی دسترسی ندارند به پول نقد هم نیاز دارند یا این که نمی‌خواهند وسایل خود را نقد کنند و یا توانایی نقد کردن آن را ندارند، به بانک کارگشایی مراجعه و طلا یا ... را به عنوان وثیقه ارائه می‌دهند و بلافاصله تسهیلات مورد نیاز را دریافت می‌کنند.

* نگرانی وجود ندارد

وی در پایان در مورد جریمه تأخیر تأدیه، گفت: این موضوع، در شورای هماهنگی بانک‌ها مطرح و عنوان شده است که جریمه تأخیر تأدیه اگر ضمن عقد لازم یا خارج صورت گیرد، اشکالی ندارد و در نظام بانکداری اسلامی نیز این عقد دیده شده است؛ البته با توضیحی که در مورد تأسیس باجه‌هایی برای ترویج بانکداری اسلامی در شعب بانک ملی ایران داده شد، نباید در این مورد نگرانی داشت.


ماموریت‌های مرکز آمار و اطلاعات حوزه‌های علمیه ابلاغ شد

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 27 دی 1389   ساعت 09 و 12 دقیقه و 07 ثانیه

  

  شورای عالی حوزه‌های علمیه، مأموریت‌ها و شرح وظایف مرکز آمار و اطلاعات حوزه را تصویب و ابلاغ کرد.     به گزارش مرکز خبر حوزه، این شورا در مصوبه شماره 677 خود مأموریت‌ها و شرح وظایف مرکز جدیدالتأسیس آمار و اطلاعات حوزه‌های علمیه را تصویب و پس از امضای آیت‌الله یزدی، دبیر شورای عالی حوزه، برای اجراء ابلاغ شد.

پیشنهاد سیاست‌های کلان و برنامه‌های بلند مدت، میان مدت آمار و اطلاعات به مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه؛  سیاست‌گذاری اجرایی، برنامه‌ریزی، هماهنگ‌سازی، نظارت و ارزیابی آمار و اطلاعات حوزه‌های علمیه در چارچوب سیاست‌های کلان و مصوبات شورای عالی؛ طراحی، استقرار و به‌سازی نظام جامع آمار و اطلاعات حوزه‌ و تدوین استانداردهای تولید، انتقال، پردازش، تجزیه و تحلیل آمار و اطلاعات از جمله مأموریت‌های ابلاغی به این مرکز به شمار می‌رود.

همچنین برنامه ریزی و هماهنگ‌سازی جریان داده‌ها و اطلاعات حوزه های علمیه؛ همکاری با مرکز فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه در طراحی، تهیه، تولید و پیاده سازی سامانه مکانیزی آماری؛ نظارت فنی و ارزشیابی طرحها، برنامه‌ها، فعالیت‌ها، اقلام و شاخصهای آماری حوزه‌های علمیه از نظر کارای و اثربخشی و تهیه و تولید گزارش‌های رسمی آماری توصیفی- تحلیلی- عمومی و اختصاصی مورد نیاز واحدها حوزوی و سازمانهای ملی و بین‌المللی و ارائه آن در چارچوب مصوبات و با رعایت طبقه‌بندی‌های مربوطه از دیگر مأموریت‌های مرکز آمار و اطلاعات حوزه‌های علمیه می‌باشد.

پیشنهاد سطوح صلاحیت دسترسی کاربران به اطلاعات با مشارکت معاونت‌ها به مدیر حوزه‌ علمیه و اجرای آن پس از تصویب؛ اعمال مدیریت متمرکز در تهیه، جمع‌آوری و ارائه آمار و اطلاعات حوزه های علمیه؛ طراحی دوره‌های آموزشی مورد نیاز نظام جامع آمار و اطلاعات حوزه‌های علمیه؛ انجام مطالعات و پژهش‌های مرتبط با توسعه نظام آماری، مورد نیاز حوزه‌های علمیه؛ همکاری با سازمانهای آماری کشور در سیاست‌گذاری نظام آماری و اصلاح اقلام و شاخص های آماری و تشکیل و برگزاری جلسات مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه بخش دیگری از شرح وظایف ابلاغی این مرکز حوزوی محسوب می‌شود.

بر پایه این گزارش، تهیه، تدوین و بررسی قوانین و مقررات، آیین نامه ها و دستورالعمل‌های مرتبط با آمار و اطلاعات حوزه‌های علمیه و ارائه پیشنهادات اصلاحی و تکمیلی؛ تهیه و تنظیم برنامه و بودجه سالیانه و پیشنهاد به مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، همچنین تهیه و تنظیم گزارش عملکرد به صورت دوره ای و موردی و ارائه به مدیر حوزه موارد دیگری از شرح وظایف و مأموریت‌های مرکز آمار و اطلاعات حوزه‌ به شمار می‌رود.


آیت الله سبحانی: روح مدرک گرایی نباید در طلاب وجود داشته باشد / روح علمی در بین طلاب باید زنده باشد

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 26 دی 1389   ساعت 08 و 16 دقیقه و 02 ثانیه

آیت الله سبحانی با بیان اینکه روح مدرک گرایی نباید در طلاب وجود داشته باشد، اظهار داشت: طلاب باید عاشق علم و دانش باشند، علم باید برای علم باشد و البته این مساله نیز به تامین معیشت طلاب بستگی دارد.

منبع خبر: www.rasanews.ir


حضرت آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید، شامگاه پنج شنبه، در دیدار شورای معاونان مرکز مدیریت حوزه علمیه تهران، حوزه علمیه این شهر را یکی از حوزه های قدیمی ایران دانست و تاکید کرد: از دوران فتحعلی شاه حوزه در این شهر شروع به فعالیت کرد و علمای بزرگانی در این حوزه بوده اند.
 
وی با تاکید بر حفظ سنت های اصیل و عمیق حوزه، خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه چهارده قرن به این شکل ادامه حیات داده اند و شخصیت های مختلفی نیز با این روش پرورش یافته اند.
 
آیت الله سبحانی ابراز داشت: در عین حال که باید از ابزار و امکانات روز که سبب پیشرفت و ترقی می شود، بهره گرفت، اما باید سنت ها را حفظ کرد.
 
این مرجع تقلید با بیان اینکه روح مدرک گرایی نباید در طلاب وجود داشته باشد، اظهار داشت: طلاب باید عاشق علم و دانش باشند، علم باید برای علم باشد و البته این مساله نیز به تامین معیشت طلاب بستگی دارد.
 
آیت الله سبحانی یادآور شد: روح علمی در بین طلاب باید زنده باشد، باید کاری کرد که این روحیه در میان طلاب بر همه مسائل غلبه پیدا کند تا بتوانیم امثال صاحب جواهر تحویل جامعه بدهیم.
 
این مرجع تقلید با بیان توصیه هایی به مسؤولان حوزه علمیه استان تهران، خواستار تربیت طلاب بر اساس استعدادهای آنان شد و تاکید کرد: باید توجه کرد که همه افراد نمی توانند مجتهد شوند، باید با استعداد یابی افراد را متناسب با ذوق و سلیقه آنان تربیت کرد.
 
آیت الله سبحانی تاکید کرد: شما باید برای تربیت افرادی که بتوانند خوب منبر بروند و از بیان و کلام نافذی برخوردار باشند، برنامه ریزی کنید.
 
وی توجه به مساله اخلاق را ضروری دانست و ابراز داشت: باید مباحث اخلاقی با حضور اساتید برجسته اخلاق در مدارس علمیه شهر تهران برگزار شود.
 
آیت الله سبحانی در ادامه سخنان خود، فعالیت کلیساهای خانگی و فرقه های انحرافی را یک تهدید عنوان و تصریح کرد: امروز وهابیت با صرفه هزینه های فراوان مشغول فعالیت هستند و باید طلاب نسبت به این مساله توجه داشته باشند.
 
وی گفت: باید طلاب را برضد آنها پرورش دهیم و مبانی اعتقادات اینها و راهکارها و پاسخ آن را نیز در کلاس های درس برای طلاب تبیین کنیم تا بتوانند جامعه را از این مشکلات آگاه کنند.
 
این مرجع تقلید، حذف مهدویت را یکی از برنامه های وهابیون دانست و ادامه داد: اینها برای زدن ولایت فقیه، منکر امام زمان(عج) نیز شده اند و با تقویت درس اخلاق در حوزه می توان جلوی عرفان های کاذب را گرفت.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود، واگذاری امور مدیریتی و اجرایی مدارس علمیه شهرستان ها به شوراهای استانی را اقدامی قابل تحسین دانست و ابراز داشت: این امر سبب ترقی، رشد و تعالی مدارس علمیه در شهرستان ها می شود.


مراحل گرفتن حکم اعزام در ماه صفر المظفر

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 26 دی 1389   ساعت 08 و 08 دقیقه و 40 ثانیه

از سوی اداره کل هماهنگی و پشتیبانی اعزام اعلام شد:


آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی:مدیریت‌های استانی حوزه پویایی حوزه را به دنبال دارد

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 26 دی 1389   ساعت 08 و 02 دقیقه و 38 ثانیه

Image حضرت آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی؛ روز 23 دی 1389 در دیدار مدیر و شورای معاونان مركز مدیریت حوزه علمیه استان تهران با ابراز خرسندی از این دیدار اظهار داشتند: خوشبختانه اقدامات ارزشمندی در حوزه علمیه تهران آغاز شده و امیدواریم در آینده نیز این روند ادامه داشته باشد.

 عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به راه اندازی مدیریت‌های استانی حوزه‌های علمیه افزودند: استقلال حوزه‌های علمیه شهرستان‌ها كار ارزشمندی است كه آغاز شده؛ گرچه این حركت باید از همان ابتدای انقلاب آغاز می‌شد.

معظم له تصریح كردند: با استقلال حوزه‌های علمیه شهرستان‌ها و مدیریت استانی، تصمیمات متناسب با هر منطقه و نیاز آن استان و شهر گرفته می‌شود كه با راه‌اندازی نمایندگی مراكز مدیریت حوزه‌های علمیه در استان‌ها این موضوع تحقق یافته است.

ایشان تاكید كردند: استقلال حوزه‌های علمیه شهرستان‌ها، هرگز مانع همكاری همه حوزه‌های علمیه و انتقال تجربیات نمی‌شود، بلكه سبب بالندگی و پویایی هر چه بیشتر حوزه‌ها می‌گردد.

حضرت آیت‌الله مكارم شیرازی خواستار دوری حوزه ها از بعضی روش های دانشگاهی برگرفته از فرهنگ مادی غرب شده و افزودند: همان گونه كه بارها تاکید کردم حوزه ها مراقب باشند تا ذوب در روش‌های دانشگاهی نشوند و روش‌های مطلوب سنتی خود را حفظ کنند.

معظم له افزودند: تهران عاصمة کشور است و باید از یک حوزه علمیه مقتدر و جامع و تأثیرگذار در همه زمینه ها مخصوصاً مسائل فرهنگی برخوردار باشد، بنابراین کوشش نمایید کمبودها برطرف گردد و حوزه علمیه تهران جایگاه شایسته خود را پیدا کند و این کار جهاد بزرگی است./حوزه نیوز 71396
/

تاکید حضرت آیت الله جوادی آملی بر حفظ اصالت های حوزه

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 26 دی 1389   ساعت 07 و 59 دقیقه و 17 ثانیه

چاپ
Imageحضرت آیت الله جوادی آملی، مورخ 23 دی 1389 در دیدار اعضای شورای حوزه علمیه استان تهران اظهار داشتند: اگر ما بتوانیم دستورات الهی و آموزه های اهل بیت علیهم السلام را به خوبی ارائه کنیم، صاحب خرد در جهان حتما به سمت ما می آیند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر ضرورت مجهزشدن عالمان دینی به آیه محکمه، فریضه عادله، فلسفه، اخلاق، عرفان، کلام و اصول اعتقادی تاکید کرده و یادآور شدند: حوزه علمیه تهران باید پربار باشد، تا وقتی که دانشمندان کشورهای دیگر به این شهر مراجعه می کنند با دست پر برگردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کردند: برنامه های علمی باید طبق رهنمود های پیامبر اسلام باشد که فرمودند «علم واجب است و سه رشته آیه محکمه، فریضه عادله و سنت قائمه باید وجود داشته باشد».

*باعقیده زندگی می کنیم نه با سکوت
معظم له در بخش دیگری از فرمایشات خود با اشاره به رواج شبهات مختلف درمسائل مربوط به دین و قرآن کریم، اظهار داشتند: شبهه ویروسی است که ما چه بخواهیم چه نخواهیم درعقیده نفوذ می کند. ما با عقیده زندگی می کنیم نه با سکوت؛ اگراندیشه آسیب دید با نصیحت درست نمی شود، بلکه تنها چیزی که می تواند اندیشه را اصلاح کند، علم است

ایشان دربخش دیگری از سخنان خود با مقایسه رژیم ارباب رعیتی در زمان شاه و در حوزه های علمیه، تصریح کردند: اگر بخواهیم حوزه موفقی داشته باشیم و روحانیت بتواند در دل های مردم جایی باز کند، باید رژیم ارباب رعیتی را در حوزه های علمیه ابطال کنیم.

حضرت آیت الله جوادی آملی افزودند: رژیم ارباب رعیتی در مسائل کشاورزی این بود که ارباب، کشاورز را به سوی خود دعوت می کرد؛ شناخت و ابطال این رژیم کار سختی نبود، اما شناخت رژیم ارباب رعیتی در حوزه های علمیه و ابطال آن بسیار دشوار است.

ایشان با اشاره به مصادیقی از رژیم ارباب رعیتی در حوزه های علمیه، تاکید کردند: پهن کردن بساط رساله در غیر فصل و دعوت به مرید و مراد، غده ای است که نمی گذارد روحانیت موفق باشد و مردم آنها را درجانشان قبول کنند.

معظم له تاکید کردند: این رژیم در هر عصری که بر حوزه های علمیه سایه افکند، به روحانیت ضربه زده است.

* نیروهای زبده و بااستعداد شناسایی شوند
حضرت آیت الله  جوادی آملی، در ادامه اولین وظیفه شورای حوزه علمیه تهران را شناسایی نیروهای زبده و بااستعداد عنوان کردند و افزودند: برخی ها زود رشد می کنند و به همان نسبت زود افت می کنند و شما باید بدانید کسی می تواند چراغ باشد که اثر هزارساله داشته باشد.

معظم له خاطرنشان کردند: ما همانند کشاورزان هستیم؛ اولین کار کشاورز این است که انبار خودش را از بذر پر می کند و اولین وظیفه ما هم تربیت مراجع، استاد، مدرس، واعظ و بعد امام جمعه است.

مفسر بزرگ قرآن کریم افزودند: حوزه علمیه تهران هم باید جوابگوی نیاز هیئت های مذهبی و حسینیه ها باشد و هم در همایش های وزینی که در این شهربرگزار می شود، جوابگوی نیاز آنها و حتی درخواست های خارج از کشور باشد.

معظم له با اشاره به برخی ویژگی های مردم تهران اظهارداشتند: تهرانی ها مردانه برای امام حسین علیه السلام سینه می زنند وزنانه گریه وضجه می زنند و این فضیلتی است که نصیب هر کس نمی شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم احیای فرهنگ وقف، تصریح کردند: مردم باید اهتمام بیشتری نسبت به احیای وقف داشته باشند چراکه وقف باعث می شود خیرین با طهارت بمیرند.

*قدردانی ازتلاش های شورای حوزه علمیه تهران
ایشان در پایان این دیدار ضمن قدرشناسی ازتلاش های اعضای شورای حوزه علمیه استان تهران در مسیر تربیت طلاب و فضلای ارجمند، توفیق ارائه خدمات برتر و بیشتر به آنها را ازدرگاه خداوند سبحان خواستار شدند./حوزه نیوز 71404/

نظرات مراجع عظام تقلیددر مورد هفتم صفر ولادت یا شهادت ؟

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 22 دی 1389   ساعت 07 و 51 دقیقه و 23 ثانیه

هفتم صفر ولادت یا شهادت 


  حوزه نیوز: هفتم صفر، به روایتی سالروز شهادت سبط اکبر پیامبر اسلام (ص) حضرت امام حسن مجتبی‌(ع) می‌باشد که تاریخ در این روز، ولادت با سعادت حضرت امام موسی کاظم‌(ع) را نیز نقل کرده است. 

جمعی از ارادتمندان به ساحت قدسی اهل بیت‌(ع) در پرسش مشترکی از  مراجع عظام تقلید وظیفه شیعیان در این روز را جویا شده‌اند.

ضمن انتشار نظرات مراجع معظم تقلید، سیره و نظرات برخی از مراجع عظام فقید نیز تقدیم می‌گردد.

*سوال

با توجه به اهمیت شعائر اهل‌بیت‌(ع) و مظلومیت سبط اکبر امام مجتبی‌(ع) و سیره مستمره علمای حوزه علمیه قم و نجف اشرف که روز هفتم ماه صفر را به عنوان شهادت امام مجتبی‌(ع) اقامه عزا می‌کردند و از جمله مرحوم حاج شیخ عبدالکریم‌حایری موسس حوزه علمیه قم که بر تعطیلی دروس حوزه علمیه و اقامه عزا برای آن وجود شریف اصرار داشتند، نظر حضرتعالی چیست؟

* آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی

به آنچه محقق و موسس حوزه علمیه قم فرموده‌اند باید عمل شود.

* آیت‌الله‌العظمی صافی‌گلپایگانی

برپایی مجالس میلاد ائمه‌(ع) بسیار خوب و مناسب است، اما چون هفتم صفر بنابر بعضی اقوال مصادف با سالروز شهادت امام حسن مجتبی‌(ع) می‌باشد و از طرفی تمام ماه محرم و صفر ماه‌های حزن آل‌الله و کاروان داغدار و مصیبت‌زده حضرت سید‌الشهدا‌(ع) است، سزاوار است در این دو ماه، مجالس روضه و عزا بر پا نمود و از مجالس جشن و سرور جدا اجتناب نمود.

انشالله مجمع مقدس شما عزیزان مورد توجه و عنایت خاصه حضرت بقیه‌الله‌(عج) ارواحنا فداه قرار بگیرد و همه از منتظران امر فرج آن حضرت بوده باشید.

* آیت الله العظمی شبیری زنجانی

عزاداری روز هفتم ماه صفر به عنوان سوگواری سبط اکبر ‌(ع) و تعطیلی بازار که سنت شیعیان بوده از شعائر دینی است که باید محفوظ بماند و با ذکر مناقب امام هفتم‌(ع) منافات ندارد.

* آیت‌الله‌العظمی روحانی

جماعتی از محققین و علما مانند شیخ مفید، شهید و کاشف‌الغطاء بعد از تحقیق، روز هفتم صفر را روز شهادت آن حضرت نوشته‌اند منهم موقعی‌که در این مورد تحقیق می‌کردم، تقریبا اطمینان به این پیدا کردم بنابراین مقتضای تعظیم شعائر، اقامه مجلس عزا، تعطیلی بازار، خروج دسته‌جات و عزاداری در این روز است، و وظیفه صدا و سیما بر پایی عزاداری است و تولد امام کاظم‌(ع) در این روز مانع نباید بشود.

* نظرات جمعی از مراجع تقلید فقید:

مشاهده می‌شود که در ایام محرم و صفر بعضی جشن‌ها به مناسبت‌های مختلف از صدا و سیما پخش می‌شود مثل هفتم صفر بعنوان میلاد نظر حضرت‌عالی چیست؟

* آیت‌الله‌العظمی میرزا جواد تبریزی‌(ره)

بسمه‌تعالی

محرم و صفر ماه‌های حزن بر سیدالشهدا‌(ع) و خاندان اهل‌بیت‌(ع) می‌باشد و باید به مجالس عزاداری و روضه‌خوانی بگذرد و الله‌العالم

* آیت‌الله‌العظمی بهجت‌(ره)

مناسب است در جمع بین دو قول مشهور در روز هفتم صفر به‌ شهادت سبط اکبر امام مجتبی‌(ع) و تولد امام موسی‌الکاظم‌(ع)، ترتیب مجالس برای هر دو امام بزرگوار به اینکه مصائب امام دوم‌(ع) و مناقب امام هفتم‌(ع) را متذکر و یادآور باشند و به همین احتیاط حاصل می‌شود.

* آیت‌الله‌العظمی فاضل‌لنکرانی‌(ره)

یک روز اختصاص به حضرت امام مجتبی‌(ع) داشته باشد، تردیدی نیست و با توجه به اینکه روز 28 صفر در رحلت خاتم‌الانبیا‌(ص) هم هست و بدین لحاظ شهادت سبط اکبر‌(ع) تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد لذا خوب است که روز هفتم صفر را به این عنوان اختصاص دهند که مشهور هم همین است.

خاطرنشان می‌شود، بنابر قول شهید در دروس و کفعمی در مصباح، روز هفتم صفر روز شهادت امام حسن مجتبی‌(ع) است و از سیره علمای حوزه علمیه قم و نجف اشرف از جمله شیخ عبدالکریم حائری و آیت الله بروجردی بر اقامه عزا در این روز بوده است و کسبه و تجار شهر مقدس قم با تعطیلی مغازه‌های خود به عزاداری می‌پردازند .

*هفتم صفر از نگاه محقق حوزوی

 سرویس علمی- فرهنگی مرکز خبر حوزه، نیز در این راستا گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام‌والمسلمین یوسفی غروی استاد حوزه و محقق و پژوهشگر در زمینه علوم حوزوی و تاریخ انجام داده که تقدیم می‌شود.

*هفتم صفر روز شهادت امام حسن مجتبی‌(ع)

در بسیاری از برنامه‌های فارسی و عربی در صدا و سیما و رسانه‌های گروهی بارها متذکر این مطلب شده‌ایم که روز هفتم صفر بنا بر قول معروف، سالروز شهادت امام حسن مجتبی‌(ع) است، ولی متاسفانه به این امر کمتر توجه شده و مسئولین نیز بر اساس تقویم رسمی و بخشنامه دولتی کار می‌کنند.

*تلاش برای تحریف تاریخ

در سال‌های قبل از انقلاب، تلاش بسیاری صورت گرفت تا بسیاری از ارزش‌های دینی و مناسبت‌ها تحریف شوند که یکی از آنها شهادت امام حسن مجتبی‌(ع) است تا با این عمل ماه محرم و صفر را از حالت عزاداری یک دست خارج کنند، شما اگر در روز هفتم صفر سری به دفاتر مراجع معظم تقلید بزنید هیچ دفتر مرجعی یافت نمی‌شود مگر اینکه در آنجا، روضه و مراسم عزاداری امام حسن‌(ع) برقرار است.

تربیت شده‌گان حوزه علمیه قم عراق، نجف و کربلا و شیعیان در تمام جهان روز هفتم ماه صفر را شهادت امام حسن مجتبی‌(ع) می‌دانند ولی متاسفانه صدا و سیمای جمهوری اسلامی تبریک می‌گوید.

 بعضی افراد روز هفتم صفر را با چه گرفتاری مرخصی می‌گرفتند که روز هفتم را کار نروند و به مجلس عزاداری امام حسن مجتبی‌(ع) بروند در آلمان و برزیل و سوئد و سوئیس و... جاهایی که من رفته ام روز هفتم ماه صفر را عزاداری می‌کنند و من نمی‌دانم چرا مسئولین فرهنگی در ایران متوجه این امر نیستند.

شهادت امام حسن علیه السلام بنا بر گزارشی که از کتاب اعلام الوری طبسی و ارشاد شیخ مفید به ما رسیده است در دو تاریخ یکی بیست و هشتم ماه صفر و دیگری هفتم ماه صفر ذکر کرده اند و عزادرای برای امام حسن علیه السلام در هفتم ماه صفر همواره در میان شیعه در غیر ایران برپا بوده و در حکومت‌های سابق آن را در آخر صفر قرار دادند، تا شهادت امام حسن‌(ع) و ارتحال پیامبر‌(ص) و امام رضا‌(ع) متوالی باشد.


قابل توجه طلاب محترم آموزش غیر حضوری

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 22 دی 1389   ساعت 07 و 33 دقیقه و 33 ثانیه

برنامه امتحانات پایان نیمسال اول سال تحصیلی 90 - 89 اعلام شد
برنامه امتحانات پایان نیمسال اول سال تحصیلی 90 - 89 آموزش غیر حضوری، در تاریخ 13 و 14 و 15 مهرماه برگزار میگردد

 


 بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه امتحانات آموزش غیرحضوری
پایان نیمسال اول تحصیلی 90-89
رج
ایام هفته
تاریخ
8 صبح
 10 صبح
3 عصر
محل امتحان
1.
جمعه
1389/12/13
اصول     1،3،5،7،9،11
اصول         2 ،4،6،8،10،12
عقائد       1و2        
بعدا اعلام میشود
2.
شنبه
1389/12/14
فقه     1،3،5،7،9،11 
فقه   12،10،8،6،4،2 
رجال   1و2 درایه
بعدا اعلام میشود
3.
یکشنبه
1389/12/15
فلسفه  5،3،1
فلسفه            6،4،2   
تفسیر  1،2،3،4،5،6،7،8
بعدا اعلام میشود
محل امتحانات بعدا اعلام می شود
 توجـه:
1. حضور در امتحانات پایان نیمسال برای همه طلاب عضو آموزش غیر حضوری الزامی است ،درصورت غیبت در امتحان هردرس نمره «صفر» منظور خواهد شد.
2. طلبه مجاز است فقط در امتحان دروسی که برای این نیمسال انتخاب و تأیید شده است (ثبت شده در کارت امتحانی) شرکت نماید،درصورت شرکت  درامتحان دروس دیگر برگه امتحانی ابطال می شود.
3. لطفا،حداقل 15 دقیقه قبل از ساعت شروع امتحانات در محل حاضر باشید .
4. همراه داشتن هرگونه کیف،کتاب،جزوه و تلفن همراه روشن در جلسه امتحان ممنوع می باشد.
5. برنامه تفصیلی وکارت امتحانات پایان نیمسال همراه با سوالات امتحان میان نیمسال(بهمن ماه) برای همه طلاب عضو آموزش غیرحضوری ارسال می گردد.
6. آدرس و محل امتحان متعاقبا اعلام میشود

آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات