حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی :حوزه باید در سیاست اظهار نظر کند

نوشته شده در تاریخ : شنبه 7 اسفند 1389   ساعت 08 و 08 دقیقه و 28 ثانیه

 حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: حوزه‌های علمیه به دلیل این که یکی از عوامل اصلی به وجود آورنده انقلاب هستند، باید در سیاست اظهار نظر کنند. 

 

به‌گزارش مرکز خبر حوزه، معظم‌له سه شنبه شب، در هم‌اندیشی اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم با موضوع «مطالبات مقام‌معظم‌رهبری و مسئولیت اساتید» که در محل سالن همایش‌های مدرسه عالی‌دارالشفا برگزار شد، اظهار داشتند: در زمان ما حادثه ای رخ داد که بسیار مهم و از نظر دین‌باوران شیرین‌ترین رویداد بود و آن چیزی جز انقلاب اسلامی ایران نبود.

حضرت آیت الله نوری همدانی تصریح کردند: حادثه انقلاب اسلامی ایران بر کل جهان اثر گذاشت و قطعا همان‌گونه که امروز شاهد آثار فراوان آن در کشورهای اسلامی هستیم، در آینده نیز آثار دیگری بر آن مترتب خواهد بود.

* طنین انقلاب اسلامی در مصر، تونس و ...

ایشان افزودند: امروز طنین حادثه انقلاب اسلامی ایران، در کشورهایی چون مصر، تونس، کویت، یمن و ... تأثیر گذاشته و این به دلیل بزرگ بودن این حادثه عظیم بود؛ از این رو وظیفه حوزه های علمیه پشتیبانی از این نظام است.

این مرجع تقلید با بیان این که حادثه انقلاب اسلامی ایران، امتداد ولایت ائمه اطهار(ع) است، گفتند: کل فقهای ما در بحث های خود به جاهایی می رسند که حکومت لازم است و معتقدند در زمان غیبت باید یک مدیر جامعه که فقیه و مدیر و مدبر و شجاع باشد در رأس حکومت اسلامی قرار گیرد؛ بر این اساس می توان گفت که انقلاب اسلامی ایران ریشه قرآنی، حدیثی و تاریخی و فقهی دارد.

معظم له، با بیان این که در اسلام نظام ها یا طاغوتی اند یا ولایی و قسم سومی برای آن متصور نیست، گفتند: نظام جمهوری اسلامی ایران، نظامی ولایی و مورد تأیید ائمه و اهل بیت(ع) است و باید از آن پشتیبانی کنیم.

حضرت آیت الله نوری همدانی، در ادامه سخنان خود، تصریح کردند: ما طلبه ها سال ها در حوزه مشغول تحصیل و تهذیب هستیم، اما باید گفت که یک نفر همانند امام خمینی(ره) در حوزه پیدا می شود که دارای جمع ویژگی های خاص باشد.

* نگاه امام خمینی‌(ره) به انقلاب

این مرجع تقلید ادامه داد: اگر امام خمینی(ره) می گفت انقلاب ایران، کسی توجهی به آن نمی کرد و گستره آن امروز کشورهایی چون مصر، تونس، یمن، بحرین و ... را در بر نمی گرفت، بلکه گفت انقلاب اسلامی تا همه مسلمانان جهان با آن همراه باشند.

معظم له خاطرنشان کردند: با انقلاب اسلامی ایران، موقعیتی برای حوزه و روحانیت پدید آمده است که باید از این فرصت نهایت استفاده را برد.

حضرت آیت الله نوری همدانی با یادآوری حرکت های دین ستیزانه و روحانیت ستیزانه رضاشاه پهلوی و  تشریح عملکرد مؤسس حوزه علمیه قم آیت الله العظمی حائری، گفتند: آیت الله حائری اقتضاء را در این می‌دیدند که فقط حوزه را حفظ کند تا افرادی چون امام خمینی(ره) در آن رشد کنند و از این رو این حرکت را مانند حرکت امام حسن مجتبی(ع) دانست که زمینه سازی برای قیام کربلاء کردند.

ایشان یادآور شدند: امروز به برکت تحقق انقلاب اسلامی ایران، شرایط بسیار مطلوبی برای حوزه های علمیه و روحانیت به وجود آمده که باید از آن ها نهایت استفاده را کرد.

*انتقاد از کم توجهی برخی طلاب به جدیت در تحصیل

این مرجع تقلید، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط امروز حوزه های علمیه، گفتند: متأسفانه امروز اگر علمای هر شهری از دنیا می رود، جایگزینی برای آن ها یافت نمی شود که برای به وجود آمدن چنین خلاءهایی باید فکری کرد.

معظم له تصریح کردند: نکته بعدی که باید به آن توجه کنیم طبقه بندی در حوزه است، چرا که یک فرد نمی تواند به تمام علوم تخصصی دست یابد، بلکه باید با جدیت در یک رشته خاص و تمرکز روی آن، به سطوح بالای علمی برسد.

حضرت آیت الله نوری همدانی با انتقاد از کم توجهی برخی طلاب به جدیت در تحصیل، گفتند: امروز گاهی مشاهده می شود که برخی طلاب به بهانه های مختلف از حضور در کلاس ها دوری می کنند و به جای آن از نوارها و سی دی ها استفاده می کنند، حال آن که باید دانست که کسی با نوار و سی دی ملا نمی شود.

ایشان در ادامه سخنان خود خطاب به اساتید حوزه گفتند: در حوزه سابق، دروس اخلاق بسیاری دایر می شد، اما امروزه این امر تا حدودی کمرنگ شده است که این امر نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

* ضرورت تقدیر مستمر از اساتید

این مرجع تقلید در بیان راهکاری برای ارتقای سطح علمی حوزه های علمیه، با بیان این که سالیانه چند بار از افراد برتر دانشگاه ها تقدیر می شود، گفتند: باید از افراد برجسته حوزه همواره تقدیر و تشکر کرد.

معظم له افزودند: نمی گویم که حضور و غیاب بارد در کلاس های حوزوی باشد، اما باید بدانیم که چه کسانی به صورت منظم در سر کلاس حاضر می شوند و چه کسانی بهانه هایی را برای عدم شرکت در کلاس عنوان می کنند.

* حوزه باید در سیاست اظهار نظر کند

 حضرت آیت الله نوری همدانی در بیان آخرین راهکار به حوزه های علمیه، گفتند: حوزه‌های علمیه به دلیل این که یکی از عوامل اصلی به وجود آورنده انقلاب هستند، باید در سیاست اظهار نظر کنند.

ایشان در پایان گفتند: باید در حوزه، همان‌گونه که رهبری گفتند، مسائل روز را بشناسیم و نسبت به برطرف کردن مشکلات اقدام کنیم.


معاون آموزش حوزه‌هاى علمیه:مدیریت‌هاى استانى، حوزه را توسعه مى‌دهد

نوشته شده در تاریخ : شنبه 7 اسفند 1389   ساعت 08 و 00 دقیقه و 24 ثانیه

معاون آموزش حوزه‌هاى علمیه با بیان این‌که با تشکیل مدیریت‌هاى استانى، گام جدیدى در راستاى توسعه حوزه برداشته شد، گفت: مدیران باید با شناسایى کاستى‌ها، تصمیم‌سازان حوزه را یارى کنند.

حجة‌الاسلام والمسلمین عباسى، پنج‌شنبه 28 بهمن در اجلاسیه  معاونان آموزش مدیریت‌هاى استانى حوزه‌هاى علمیه، با اعلام این‌که نام‌نویسى از داوطلبان علوم حوزوى، از اسفندماه آغاز شده است، گفت: با برگزارى آزمون در اردیبهشت‌ماه و اعلام نتایج در اوایل خرداد، مدیران و مسولان، زمان بیشترى براى مصاحبه و ارزیابى و برگزارى دوره اختبار و تثبیت دارند و مى‌توانند با دقت بیشترى به ارزیابى طلاب بپردازند.

معاون آموزش حوزه‌هاى علمیه، با اشاره به اهمیت ارزیابى معاونت تهذیب در پذیرش نهایى طلاب، خاطرنشان کرد: حتى اگر داوطلبى پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوره اختبار و تثبیت، از نظر اخلاقى از سوى معاونت تهذیب رد صلاحیت شود، نمى‌تواند وارد حوزه گردد.

وى هم‌چنین افزود: معاونت آمار و بررسى نیز در حین برگزارى این دوره یک ماهه، مى‌تواند کارهاى تحقیقاتى خود را به اتمام برساند و تا آغاز سال تحصیلى حوزه، نتیجه بررسى‌ها را اعلام کند.

حجة‌الاسلام والمسلمین عباسى در بخش دیگرى از سخنان خود، ایجاد مدیریت‌هاى استانى را گامى ارزشمند در راستاى پیشرفت حوزه معرفى کرد و گفت: حوزه علمیه براى این‌که بتواند به نیازهاى فراوان دینى جامعه پاسخ دهد و در مناطق مختلف، از نزدیک در عرصه اجرا وارد شود، مدیریت‌هاى استانى را تشکیل داد.

وى با اشاره به این‌که پیش از انقلاب، مدارس علیمه کشور زیر نظر متولیان مربوطه اداره مى‌شد و انسجام و هماهنگى وجود نداشت، اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامى و شکل‌گیرى شوراى مدیریت، تا حدودى انسجام میان مدارس به وجود آمد، ولى پس از سفر مقام معظم رهبرى در سال 71 به قم و تأکید معظم‌له براى شکل‌گیرى شوراى عالى، در سال 72 اعضاى شوراى عالى حوزه به منظور سیاست‌گذارى کلان در حوزه از سوى جامعه مدرسین انتخاب شدند.

معاون آموزش حوزه‌هاى علمیه ادامه داد: در عصر حاضر نیز با توجه به نیازهاى فراوانى که از سوى جامعه و نظام به حوزه ارائه مى‌شود، لازم بود که گام جدیدى در راستاى توسعه حوزه برداشته شود؛ از این رو مدیریت‌هاى استانى راه‌اندازى شد.

وى، همکارى تمامى مدیران و معاونان حوزه‌هاى علمیه استانى را براى موفقیت در این عرصه ضرورى دانست و گفت: باید تمامى مدیران و معاونان در استان‌ها، کاستى‌ها و نیازهاى منطقه را شناسایى و با ارائه پیشنهاد‌ها و انتقادات، تصمیم‌سازان حوزه را در این راستا یارى رسانند.

حجة‌الاسلام والمسلمین عباسى، در پایان با اشاره به ساختار معاونت آموزش حوزه‌هاى علمیه، اظهار داشت: ادارات پذیرش، آموزش، برنامه‌ریزى و نظارت، امور مدارس، امور اساتید و مدارج علمى و رشته‌هاى تخصصى از بخش‌هاى اصلى معاونت آموزش حوزه محسوب مى‌شوند.

خاطرنشان مى‌شود، در این اجلاسیه مدیران ادارات مختلف معاونت آموزش نیز گزارشى از عملکرد این ادارات ارائه دادند و به پرسش‌هاى معاونان آموزش مدیریت‌هاى استانى حوزه‌هاى علمیه، پاسخ گفتند.


ره‌نامه

نوشته شده در تاریخ : شنبه 7 اسفند 1389   ساعت 07 و 58 دقیقه و 24 ثانیه

 

امام خمینى قدس‌سره

من اکثر موفقیت‌هاى روحانیت و نفوذ آنان را در جوامع اسلامى در ارزش عملى و زهد آنان مى‌دانم. و امروز هم این ارزش نه‌تنها نباید به فراموشى سپرده شود، که باید بیشتر از گذشته به آن پرداخت. هیچ چیزى به زشتى دنیاگرایى روحانیت نیست. و هیچ وسیله‌اى هم نمى‌تواند بدتر از دنیاگرایى، روحانیت را آلوده کند. چه بسا دوستان نادان یا دشمنان دانا بخواهند با دلسوزى‌هاى بى‌مورد مسیر زهدگرایى آنان را منحرف سازند؛ و گروهى نیز مغرضانه یا ناآگاهانه روحانیت را به طرفدارى از سرمایه‌دارى و سرمایه‌داران متهم نمایند.

در این شرایط حساس و سرنوشت‌سازى که روحانیت در مصدر امور کشور است و خطر سوء‌استفاده دیگران از منزلت روحانیون متصور است، باید به‌شدت مواظب حرکات خود بود. چه‌بسا افرادى از سازمان‌ها و انجمن‌ها و تشکیلات سیاسى و غیر آنها با ظاهرى صد‌در‌صد اسلامى بخواهند به حیثیت و اعتبار آنان لطمه وارد سازند؛ و حتى علاوه بر تأمین منافع خود، روحانیت را رو در روى یکدیگر قرار دهند.

البته آن چیزى که روحانیون هرگز نباید از آن عدول کنند و نباید با تبلیغات دیگران از میدان به در روند حمایت از محرومین و پابرهنه‌هاست؛ چرا که هر کسى از آن عدول کند از عدالت اجتماعى اسلام عدول کرده است‌.

صحیفه امام، 21/99

 

مقام معظم رهبرى

استقلال حوزه‌ها به معناى عدم حمایت نظام از حوزه و حوزه از نظام تلقى نشود؛ یک عده‌اى این را مى‌خواهند.

بعضى‌ها مى‌خواهند به عنوان استقلال و به نام استقلال، رابطه حوزه را با نظام قطع کنند؛ این نمى‌شود. وابستگى غیر از حمایت است، غیر از همکارى است. نظام به حوزه مدیون است؛ باید به حوزه‌ها کمک کند.

البته معیشت طلاب به صورت سنت معمول و بسیار پرمعنا و پررمز و راز باید به وسیله مردم اداره شود؛ مردم بیایند وجوهات شرعى‌شان را بدهند؛ این اعتقاد من است.

انسان هرچه به اعماق این عادت و سنت دیرین که شاید از صد سال، صد و پنجاه سال قبل در میان حوزه‌هاى ما رایج است، دقت مى‌کند، آن‌را مهم‌تر، پرمعناتر، پررمز و رازتر مشاهده مى‌کند.

راز ارتباط مستحکم مردم با حوزه‌ها همین است که احساس خویشاوندى مى‌کنند. مردم توقع زیادى هم از روحانى ندارند، اما خودشان را به پشتیبانى مالى حوزه‌ها و روحانیون متعهد مى‌دانند؛ و همین درست است. اما مسایل حوزه‌ها فقط مسئله معیشت نیست.

در حوزه‌ها هزینه‌هایى وجود دارد که جز با کمک بیت‌المال مسلمین و کمک دولت‌ها امکان ندارد آن هزینه‌ها تحقق پیدا کند. دولت‌ها موظف‌اند این هزینه‌ها را بدهند، دخالتى هم نباید بکنند.

در جمع طلاب و فضلا -‌ پنج‌شنبه 29 مهرماه 1389‌


سیستم عامل ویندوز با طراحی اسلامی ساخته شد

نوشته شده در تاریخ : شنبه 7 اسفند 1389   ساعت 07 و 54 دقیقه و 28 ثانیه

برای نخستین بار در کشور، سیستم عامل ویندوز با طراحی اسلامی ساخته و در نمایشگاه نرم افزارهای قرآنی عرضه شده است.
منبع خبر: www.iqna.ir


«میثم افشارزاده» مدیر گروه نرم افزاری «طوفان» از استان مرکزی در گفت وگو با خبرنگاران و اصحاب رسانه از طراحی و تولید سیستم عامل ویندوز اسلامی خبر داد و درباره ویژگی های آن گفت: در سیستم عامل ویندوز با طراحی اسلامی که برگرفته از سیستم عامل ویندوز xp است تمام تصاویر، تم ها، صداها، فونت های فارسی و اسلامی و صفحه لوگین، صفحه بوت و محیط نصب ویندوز، به شکل اسلامی طراحی و ساخته شده است.
 
وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: ویندوز طراحی شده شامل نرم افزار قرآن سه بعدی، همراه با ترجمه فارسی و قابلیت ورق خوردن، نرم افزار «حرم آنلاین» برای پخش زنده حرم امام رضا(ع)، نرم افزار تفسیر المیزان، توضیح المسائل هفت مرجع عالیقدر تقلید و نرم افزار «استخاره آنلاین» است.
 
افشارزاده با اشاره به این که عملیات ساخت این محصول زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مرکزی انجام شده است اظهار کرد: این ویندوز xp در مدت 17 دقیقه نصب و راه اندازی می شود و نصب آن آسان و بدون نیاز به شماره ورودی است.


اظهارات مضحک قذافی: من مثل ملکه انگلیس قدرتی ندارم! مسئول کشتار و تخریب نیستم!

نوشته شده در تاریخ : شنبه 7 اسفند 1389   ساعت 07 و 42 دقیقه و 29 ثانیه


دیکتاتور لیبی در اظهاراتی مضحک با ادعای اینکه شبکه القاعده قرص های روان گردان در اختیار مردم معترض قرار می دهد، مدعی شد از سال 1977 تا کنون هیچ قدرتی ندارد و مقامش مثل ملکه انگلیس تشریفاتی است.

منبع خبر: www.mehrnews.com


به نقل از شبکه تلویزیونی العربیه، معمر القذافی در گفتگوی تلفنی با شبکه تلویزیون رسمی لیبی در تلاش برای مخدوش کردن وجهه مردم مسلمان لیبی که از 43 سال حکومت سراسر ظلم و خفقان و استبداد و سرکوب وی به ستوه آمده وعلیه وی قیام کرده اند، مدعی شد : القاعده در ورای اعتراضات اخیر مردمی در لیبی قرار دارد.
 
وی شبکه القاعده را به تلاش برای تشکیل حکومت اسلامی در لیبی متهم و ادعا کرد : القاعده قرص های روان گردان در اختیار معترضین شهر الزاویه قرار می دهد و آنها را به اعتراضات خیابانی تشویق می کند.
 
دیکتاتور لیبی از کشته شدن نیروهای امنیتی لیبی وابسته به خود ابراز تاسف کرد و به خانواده های قربانیان تسلیت گفت.
 
وی با ادعای اینکه مسئول تخریب و نابودی کشور لیبی نیست، خطاب به مردم گفت: اگر می خواهید در چنین اوضاع ناآرامی زندگی کنید آزادید و اگر به دنبال کشتن یکدیگر هستید این کار را انجام دهید.
 
قذافی همچنین ادعا کرد: من از سال 1977 از قدرت کناره گیری کرده ام و قدرت من جنبه تشریفاتی دارد. وی از مردم شهر الزاویه خواست که برای مقابله با معترضین به خیابان ها بیایند و اگر مردی وجود ندارد زنان به این اقدام مبادرت بورزند.
 
وی در ادامه در تلاش برای منصرف کردن مردم لیبی از ادامه قیام خود علیه رژیم دیکتاتوری اش مدعی شد آمریکا می خواهد به بهانه مبارزه با القاعده در لیبی دخالت کند.
 
ادعاهای مضحک قذافی به اینکه مسئول کشتار مردم نیست، در حالی است که رژیم وی هزاران مزدور مسلح را از کشورهای فقیر آفریقا به شهرهای لیبی آورده است تا مردم معترض را قتل عام کنند و هم اکنون مزدوران مسلح و نیروهای ویژه وی به مردم شهر الزاویه حمله می کنند.


توصیه های مهم آیت الله جوادی آملی به طلاب و روحانیان

نوشته شده در تاریخ : شنبه 7 اسفند 1389   ساعت 07 و 41 دقیقه و 39 ثانیه

چاپ
Imageحضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی،  یكشنبه 1 اسفند 1389 مصادف با شب  میلاد پیامبر گرامی اسلام در مراسم عمامه گذاری شماری از طلاب حوزه علمیه قم، با تبریک میلاد حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع)، هفته وحدت را گرامی داشت.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: شبی که وجود مبارک پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) به دنیا می‌آیند با برکت‌های الهی همراه است، چون این بزرگواران همتای قرآن هستند.

حضرت آیت‌الله عبدالله جوادی آملی ضمن قرائت آیاتی از قرآن کریم، برای طلابی که ملبس به لباس مقدس روحانیت شدند، آرزوی توفیق و عمل به انجام وظایف و ماموریت های طلبگی کرد و طلبگی را یک رسالت مهم دانست.

وی با بیان اینکه وجود مبارک امام زمان(عج) بقیه‌الله است و شاگردان حضرت ولی عصر(عج) هم چون اولوا الالباب و اولوا الابصار هستند، اولوا البقیه هم می‌توانند باشند و حیف است که انسان این مرتبه را درک نکند و به زباله ‌دان تاریخ برود.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی جایگاه روحانیت را بسیار برجسته و مهم ارزیابی و تصریح کرد: لباس شریف روحانیت را به تن کردن یعنی اینکه شخص روحانی در کنار سفره حضرت ولی عصر(عج) آمده و می‌خواهد بقیه‌الله شود.

مفسر قرآن کریم اضافه کرد: خدای سبحان روزی رسان شاگردان امام زمان(عج) است، ذات اقدس اله این وعده را به ما داد که اگر درس بخوانیم و خودمان عمل کنیم و دیگران را نیز هدایت کنیم، او روزی ما را تامین خواهد کرد.

حضرت آیت الله جوادی آملی بیان داشت: اکثر علمایی که کتاب‌هایی تالیف کرده و نوشتند و ما اکنون از آثار و برکات آنها استفاده می‌کنیم با درک این فرمایش ذات اقدس به مرتبه والا و برجسته رسیدند و اگر طلاب علوم دینی به این وعده پروردگار باور و ایمان داشته باشند، نیازهای آنها تامین می‌شود.

این مدرس برجسته خارج حوزه علمیه قم ابراز کرد: بهترین فرصت آن است که ما با ذات اقدس اله ارتباط تنگاتنگ داشته باشیم و چیزی از او بخواهیم که بماند تا ما هم در سایه این ارتباط بمانیم.

وی افزود: انسان در مصاف با مرگ، مرگ را می‌میراند، نه اینکه مرگ انسان را بمیراند؛ حیف است انسان تلف شود و از این دنیا برود بلکه باید سعی کرد از این دنیا توشه ای مناسب برای روز جزا درو کرد.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: تلاش عالمان دین و فقیهان قابل ارج نهادن و سپاسگزاری و قدرشناسی است، این بزرگان در مسیر دین تلاش‌های وافری انجام می‌دهند و کتاب‌های علمی می‌نویسند و ماندگار می شوند و البته برخی از افرد نیز هستند که زندگی شان هیچ اثری ندارد و بعد از مرگ فراموش می‌شوند، ما باید سعی کنیم از دسته نخست باشیم./رسا 98785

آیت‌الله جنتی: سران فتنه، ساقط، بی آبرو و معدوم شده هستند

نوشته شده در تاریخ : شنبه 7 اسفند 1389   ساعت 07 و 39 دقیقه و 10 ثانیه

آیت‌الله احمد جنتی، در خطبه نماز جمعه مورخ 29  بهمن 1389 تهران با اشاره به هفته وحدت و مقام و جایگاه پیامبر، اظهار داشت: 1470 آیه قرآن و 2800 موضوع آن به پیامبر مربوط می‌شود. Image

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: قرآن تجسم پیغمبر است و پیغمبر تجسم قرآن، قرآن وجود كتبی پیامبر و پیامبر وجوه عینی قرآن است.

خطیب موقت جمعه تهران یادآور شد: پیامبر علمش را از شدید القوه آموخته لذا دینش در دنیا فراگیر است و در آینده فراگیر‌تر خواهد شد.

آیت‌الله جنتی با بیان اینكه خداوند اطاعت از پیامبر را بر روی زمین بر مردم واجب كرده است؛ همانطور كه اطاعت خود را بر مردم واجب كرده است به میلاد و تولد حضرت محمد (ص) و خواب حضرت آمنه درباره ایشان اشاره كرد.

امام جمعه موقت تهران همچنین در خطبه دوم این نماز به پیام امام راحل به گورباچف اشاره و تصریح كرد: این پیام یك پیشگویی پیغمبر گونه است كه به زودی تحقق یافت و آینده كشورهای غربی را نیز روشن كرده بود.

وی افزود: شهادت شهید محلاتی و 8 نفر از نمایندگان مجلس كه مورد حمله جنگنده‌های عراقی قرار گرفتند و قیام سرنوشت ساز و تعیین كننده مردم تبریز كه به پیروزی انقلاب اسلامی منتهی شد از دیگر مناسبت‌های پیش‌رو است.

آیت الله جنتی همچنین مسئله اصلی را مسئله فتنه دانست و تصریح كرد: مردم ایران در راهپیمایی باشكوه 22 بهمن ماه شركت كردند و حضوری بی‌سابقه را به ثبت رساندند.

وی افزود: مردمی كه بعد از گذشت 32 سال از انقلاب خود، علیرغم مواجهه با جنگ، مشكلات و تحریم‌ها، نه از امام و نظام بریدند و نه از دولت و اركان نظام بلكه پرشورتر از گذشته در صحنه حضور یافتند، قابل تقدیرند.

دبیر شورای نگهبان همچنین خاطرنشان كرد: بسیاری از انقلاب‌ها بعد از چند سال به دولت‌ها سپرده می‌شوند ولی انقلاب اسلامی ایران اینگونه نبود چرا كه چنین مردمی در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: حضور مردم در راهپیمایی این روز (22 بهمن 89) حضوری ساده نبود بلكه حضوری معنادار و پیام‌دار برای دنیا دوستان و دشمنان بود.

وی افزود: برخی كرند و نمی‌شنوند، كوراند و نمی‌بییند كه در ایران بعد از گذشت 32 سال ده‌ها میلیون در خیابان‌ها ریختند و شعار مرگ بر آمریكا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر ضد ولایت فقیه و مرگ بر ضد انقلاب را سر دادند.

آیت الله جنتی با بیان اینكه این شعارها برای آمریكا این پیام را در بر داشت كه در این كشور جایگاهی ندارد، گفت: مردم عاشقانه در این روز به میدان آمدند و با شور، شعور و بصیرت شعارهایی را سر دادند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به حضور جوانان و اقشار مختلف در راهپیمایی 22 بهمن و تیپ‌های مختلف اجتماعی حاضر در صحنه خاطرنشان كرد: این حضور بی سابقه این پیام را برای كشورهای غربی در بر داشت كه اسلام و انقلاب ما قابل سركوب كردن نیست و مردم سر جای خود نمی‌نشیند و زنده‌‌اند و بصیرت دارند و با لحظه شناسی خود به موقع در صحنه حاضر می‌شوند و اقدام می‌كنند.

آیت‌الله جنتی در بخش دیگر این خطبه تصریح كرد: چرا كشورهای غربی این را نمی‌فهمند كه دوران استعمار به پایان رسیده و آنها نمی‌توانند با پول و زور بر این كشور حكومت كنند؟

وی افزود: این حضور پرشور پیام دیگری را نیز برای مستضعفین در بر داشت كه این مملكت بر اساس اسلام، انقلاب و حمایت از مستضعفین و رعایت حق و حقوق مردم برپا شده است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینكه ما حامیان مستضعفین كل جهان هستیم، به پیام راهپیمایی 22 بهمن امسال برای مردم غزه و حزب الله لبنان اشاره كرد و گفت: مردم این را اعلام كردند كه ما همچنان از شما دفاع می‌كنیم و با دشمنان شما دشمن هستیم و در این راه از هیچ كمكی دریغ نخواهیم كرد.

آیت الله جنتی یادآور شد: پیام حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن به كشورهای اسلامی این بود كه از كشور ایران الگو بگیرند چرا كه امام راحل فرمودند "انقلاب ما صادر شده و می‌شود. "

وی به پیام خدا شناسی و خدا پرستی این راهپیمایی به مردم دنیا اشاره و تصریح كرد: دشمنان اسلام از این الگو پذیری می‌ترسند ولی علی‌رغم این موضوع كشور مصر كه از بزرگترین كشورها از لحاظ علمی و دانشگاهی است جلو آمد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: مردم مصر بعد از تحمل 30 سال دیكتاتوری این كشور و صلح دولت مصر با اسرائیل و دریافت كمك‌های مالی از آنها و تبدیل شدن این دولت به یك مهره آمریكایی - اسرائیلی احساس تحقیر كردند و به یكباره منفجره شدند.

* حمایت از مبارك حماقت آمریكایی‌ها بود
آیت الله جنتی افزود: مردم مصر بعد از سال‌ها تحمل به میدان آمدند و جوانان این كشور بالاخره این پدیده مبارك را رقم زدند و روز رفتن مبارك با 22 بهمن ما همزمان شد.

دبیر شورای نگهبان همچنین به برخی از نگرانی‌ها درباره این كشور اشاره كرد و گفت: نگرانی ما این است كه اینها تنها مهره‌ها را عوض كنند.

وی افزود: حمایت از مبارك حماقت آمریكایی‌ها بود و در حال حاضر نیز در این فكر هستند كه مهره‌ها را جابه جا كرده و مهره‌های آمریكایی را به جای مبارك بگذارند تا بدین وسیله مردم را بر سر جای خود بنشانند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنان خود خاطرنشان كرد: بر این اساس مردم مصر باید این پیام را بگیرند كه با مقاومت، وحدت كلمه استقامت، توكل به خدا و خداجویی به اسلام پناه ببرند.

وی افزود: علمای مصر باید حركت كنند و پیش بیفتند ولی متاسفانه این علما عقب هستند و این موضوع باید حل شود.

آیت الله جنتی همچنین به برخی حركت‌ها در دیگر كشورها از جمله تونس، بحرین و یمن اشاره كرد و گفت: چرا قدرت‌ها این تحولات را نمی‌فهمند.

* سران فتنه باید در خانه‌های خود زندانی شوند
دبیر شورای نگهبان خطاب به فتنه‌گران گفت: بنده به اینها می‌گویم كه شما عمرتان تمام شده است.

وی خطاب به افرادی كه شعار می‌‌دهند "فتنه گران باید اعدام شوند "، گفت: باید اعلام كنم كه اینها معدوم شده‌اند و در جامعه سقوط كرده و آبرویشان رفته است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه سخنان خود خاطرنشان كرد: اینكه برخی دوستان محاكمه سران فتنه را تقاضا می‌كنند جزء مصلحت‌اندیشی قوه قضائیه است.

آیت الله جنتی گفت: باید ارتباط سران فتنه از مردم قطع شود و در خانه‌های آنها بسته و رفت و آمدهای آنها محدود شود؛ باید تلفن و اینترنت آنها قطع شده و آنها در خانه‌های خود زندانی شوند.

وی خطاب به فتنه‌گران گفت: وقتی كه كشور در زمینه علمی و فنی، پیشرفت‌های چشمگیری می‌كند و آنها را به دنیا عرضه كرده و در حال جهش علمی و فنی و فناوری است و انرژی هسته‌ای را قبضه كرده، برنامه 5 ساله خود را نوشته و در حال تدوین بودجه كشور است و در زمینه مسئله هدفمندی اقداماتی را انجام داده و دولت شبانه روزی كار می‌كند، آیا شما به یاد حمایت از مصر افتاده‌اید؟ اف بر شما.

آیت الله جنتی در ادامه با اشاره به اغتشاشات فتنه‌گران در دوشنبه هفته جاری به بهانه حمایت مردم مصر ادامه داد: بالاخره همه می‌دانند كه اینها همه دروغ، ریا و تزویر است چرا كه مردم در 22 بهمن ماه از مردم مصر حمایت كردند لذا آنها باید بدانند كه با آوردن چند نفر در صحنه نمی‌توانند كاری انجام دهند. /فارس 8911290419/آیت‌الله مکارم شیرازی:جوامع بین المللی اجازه ندهند حاکمان خودکامه بحرین دست به هر جنایتی بزنند

نوشته شده در تاریخ : شنبه 7 اسفند 1389   ساعت 07 و 37 دقیقه و 03 ثانیه

حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی روز 30 بهمن 1389 در پیامی به مناسبت حوادث اسفناک در بحرین اعلام کرد: از جوامع بین‌المللى مى‌خواهیم که در برابر این جنایات هولناک سکوت نکنند و اجازه ندهند حاکمان خودکامه بحرین دست به هر جنایتى بزنند.Image
متن کامل پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حوادث بسیار دردناکى در بحرین در جریان است، حاکمان ظالم و حلقه به گوش بیگانگان در آنجا حمام خون به راه انداخته‌اند و شیعیان را که هیچ گناهى جز درخواست احقاق حقوق از دست رفته خود ندارند به وحشیانه‌ترین وضعى به خاک و خون مى‌کشند.

ما ضمن اینکه جنایات ضد انسانى حاکمان بحرین را شدیدآ محکوم مى‌کنیم از جوامع بین‌المللى مى‌خواهیم که در برابر این جنایات هولناک سکوت نکنند و اجازه ندهند حاکمان خودکامه بحرین دست به هر جنایتى بزنند.

از شیعیان جهان نیز مى‌خواهیم که در برابر این جنایات سکوت اختیار نکنند و فریاد اعتراض خود را از هر سو در برابر این دژخیمان بلند کنند تا شیعیان بحرین تصور نکنند تنها هستند و حاکمان آنجا نیز بدانند این شیعیان مظلوم تنها نیستند، حکومت بحرین بداند این‌گونه کارها سرانجام ریشه آنها را خواهد زد و مسلمانان بحرین از شر آنها نجات خواهند یافت.

اینجانب لازم مى‌دانم شهادت جوانان بحرینى را به همه علماى محترم و مبارز آن سامان و تمام اهالى محترم بحرین تبریک و تسلیت عرض کنم و امیدوارم در پرتو خون این شهیدان عالیقدر خداوند همه مشکلات اهالى محترم را حل فرماید و از دشمنانشان انتقام گیرد. (إنّ ربّک لبالمرصاد)/رسا 98667
/


آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic