حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

آیت الله مقتدایی: تأسیس شوارهای استانی حوزه‌های علمیه گام مؤثری در تحقق تحول است

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 7 آذر 1389   ساعت 13 و 39 دقیقه و 02 ثانیه

آیت‌الله مقتدایی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور، در سفر اخیر خود به تبربز، اظهار داشت: راه‌اندازی شوراهای استانی مدیریت حوزه‌های علمیه و تعیین مدیر استانی از مصادیق تحول در حوزه های علمیه و  در راستای اجرای رهنمود‌های تأکید رهبر فرزانه انقلاب ‌است.

وی خاطر‌نشان کرد: راه‌اندازی رشته‌های تخصصی در استان‌ها و اعزام استاد از قم برای شهرهایی که با کمبود استاد رو به رو هستند، از دیگر برنامه‌های مرکز مدیریت در این راستا است.آیت الله مقتدایی در بخش دیگری از سخنان خود روند توسعه کمی و کیفی حوزه‌های علمیه آذربایجان شرقی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با تصویب مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور، رشته تخصصی شیعه شناسی در حوزه علمیه تبریز راه‌اندازی می‌شود.عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین با تاکید بر استقلال و تقویت هر چه بیشتر حوزه‌های علمیه شهرستان‌ها اظهار داشت: شورای مدیریت استانی حوزه های علمیه‌ باید سعی کنند در عین این‌که در تصمیم‌گیری مستقل هستند، حول محورهای تعیین شده از سوی شورای عالی حوزه‌های علمیه حرکت کنند.وی با تأکید بر بومی‌سازی برنامه‌های ابلاغی از قم برای استان‌ها گفت: شورای مدیریت استان‌ها باید افزون بر نظارت بر عملکرد حوزه‌های استان خود بر عملکرد اساتید و سطح علمی آنها نیز نظارت داشته باشند.آیت‌الله مقتدایی با بیان این‌که هیچ برنامه تحمیلی از سوی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه بر مدیریت حوزه‌های شهرستان‌ها اعمال نمی‌شود، خاطر‌نشان کرد: اعتقاد بر این است که باید حوزه‌های شهرستان‌ها از استقلال نسبی برخوردار باشند.


رشته تخصصی تعلیم و تربیت اسلامی راه اندازی می شود

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 3 آذر 1389   ساعت 08 و 39 دقیقه و 35 ثانیه

معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه از راه اندازی رشته تخصصی تعلیم و تربیت اسلامی با گرایش های مورد نیاز آموزش و پرورش در آینده خبر داد. 

به گزارش مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی، در دهمین نشست ستاد همکاری های وزارت آموزش و پرورش و حوزه های علمیه کشور که در سالن جلسات مرکز خدمات حوزه های علمیه در قم برگزار شد، با اشاره به برخی از محورهای همکاری این دو نهاد، نظریه پردازی را یکی از مهمترین این موضوعات برشمرد و اظهار داشت: این محور با توجه به ظرفیت های حوزه، دارای اهمیت های فراوان است و باید از نظر محتوایی و دینی نظام تعلیم و تربیت را پشتیبانی کرد.

تأمین نیروی انسانی در زمینه تعلیم و تربیت را بسیار با اهمیت عنوان کرد و یادآور شد: در همین راستا طرح ایجاد رشته تخصصی تعلیم و تربیت اسلامی با گرایش های مورد نیاز آموزش و پرورش توسط معاونت آموزش حوزه بررسی و اقدامات لازم نیز انجام شده است.

معاون آموزش حوزه های علمیه در پایان با اشاره به مباحث ترویجی و تبلیغی، ابراز داشت: فرصت حضور میلیون ها دانش آموز در مدارس آموزش و پرورش دارای اهمیت خاصی است و نباید از آن غافل شد.


آیت‌الله مقتدایی:به تفقه در هنر نیازمندیم

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 3 آذر 1389   ساعت 08 و 34 دقیقه و 01 ثانیه

مدیر حوزه های علمیه با اشاره به ضرورت تربیت هنرمندان متدین، گفت: ما به فقیهی که در عرصه هنر فقیه باشد، نیازمندیم. 

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله مقتدایی، امروز در مراسم غدیریه و تجلیل از دانش پژوهان مدرسه اسلامی هنر با اشاره به تاکیدات رهبری نسبت به مسئله هنر اسلامی، اظهارداشت: مقام معظم رهبری به هنر اسلامی عنایت ویژه دارند و همواره در بیاناتشان طلاب وفضلای حوزه را به اهتمام نسبت به این مسئله توصیه می کنند.

آیت الله مقتدایی ادامه داد: اگر روحیه برخی از هنرمندان با روحیه اسلامی منافات دارد، چه نهاد و چه کسی به آنها روحیه دینی و معنوی را تزریق و با معارف اسلامی آشنا کرده است، اینجا ما مقصریم.

وی تاکید کرد: حوزه باید افرادی را که هنری دارند و می توانند فیلم بسازند هدایت و راهنمایی کند پس از آن از آنها انتظار داشته باشد.

مدیر حوزه های علمیه گفت: حوزه علمیه باید هنرمندان متدینی را تربیت فراوانی جریان هنر و هنرمندان کشور را به سمت دین و معنویت هدایت و حمایت کند تا فیلم ها بر اساس موازین اسلامی ساخته شود، زیرا کسی که از ارزش های اسلامی اطلاعی ندارد، انتظاری از او نیست؛ بنابراین وظیفه حوزه پرورش افراد متخصص در رشته های مختلف هنری به شکل اسلامی است.

وی افزود: مسیری که مدرسه اسلامی هنر طی می کند مسیر خوبی است، ولی باید فارغ التحصیلان آن افراد شایسته ای در عرصه هنر باشند.

عضو جامعه مدرسین حوزه تاکید کرد: مراتب علمی باید همراه با اخلاق و تهذیب باشد، چون آنچه رهبری  از حوزه می خواهد،تربیت هنرمند متدین و مهذب است تا هنری که می سازد، اسلامی و معنوی باشد.

وی در پایان خطاب به مسئولین مدرسه اسلامی هنر، خاطرنشان کرد: برنامه های اخلاقی و کلاس های تربیتی و تهذیبی باید در این مدرسه برقرار و تقویت شود؛ به گونه ای که حتی در نمرات و مدرک موثر باشد تا همه موظف باشند در این کلاس ها شرکت کنند و علاوه بر باطن اسلامی، ظاهر و روش اسلامی نیز داشته باشند.  


مطالبات رهبر معظم انقلاب در دستور کار مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه است

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 3 آذر 1389   ساعت 08 و 20 دقیقه و 36 ثانیه

آیت‌الله مقتدایی: حوزویان قدر نعمت ولی فقیه را برای مردم بازگو کنند Image

آیت‌الله مرتضی مقتدایی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور، پیش از ظهر 2 آذر 1389 در همایش غدیریه مدرسه اسلامی هنر قم با بیان این‌که عید غدیر روزی ناامیدی کفار است، خاطرنشان کرد: دشمنان اسلام با ولایت امیرالمؤمنین(ع) از لطمه زدن به دین اسلام مأیوس شدند و اسلام تا صبح قیامت ادامه خواهد داشت. وی، افزود: نسل حضرت علی(ع) در آن روز به عنوان خلیفه و جانشین بلافصل پیامبر اکرم‌(ص) انتخاب شدند و اکنون پس از غیبت امام زمان(عج)، ولی فقیه عهده‌دار این منصب است.عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه با بیان این‌که اکنون در دوران حکومت اسلامی و ولایت فقیه قرار داریم و باید قدر حکومتی را که نظام الهی و اسلامی ولی فقیه در رأس آن است، بدانیم، از حوزویان خواست تا قدر این نعمت بزرگ را برای مردم بازگو کنند. وی با اشاره به حکومت‌های طاغوتی، ظالمانه و غاصبانه گذشته ایران و استمرار این حکومت‌ها در کشورهای مختلف، گفت: ولایت فقیه استمرار ولایت علی بن ابی‌طالب(ع) است، حضرت حجت(عج) ولی فقیه را در زمان غیبت حجت بر مردم قرار داد، همچنان‌که که خود حجت مردم پیش خدا است.

 
مطالبات رهبر معظم انقلاب در دستور کار مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه است
آیت‌الله مقتدایی در ادامه سخنان خود به سفر رهبر معظم انقلاب به حوزه علمیه قم اشاره کرد و با بیان این‌که این سفر مبارک و صاحب نقش در حوزه بود، اظهار داشت: باید بیانات و فرمایشات رهبر معظم انقلاب را چراغ راه و مبنای کار حوزه‌های علمیه قرار دهیم.
وی، مطالبات رهبر معظم انقلاب را منشور حوزه‌های علمیه دانست و تصریح کرد: پس از بررسی فرمایشات مقام معظم رهبری در بخش‌های مختلف حوزه، بیانات نورانی ایشان به صورت محورهای اساسی در دستور کار مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه قرار گرفته و در آینده از آن بهره‌برداری می‌شود
.


کسب مقام اول هسته های فرهنگی استان مرکزی توسط روحانی هجرت

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 2 آذر 1389   ساعت 08 و 22 دقیقه و 48 ثانیه

کسب مقام اول هسته های فرهنگی  توسط حجت الاسلام هادی رضوانی

حجت الاسلام هادی رضوانی ازطلاب هجرت بلند مدت استان مرکزی در روستای احمد آباد ساوه مقام اول استانی نشریه هسته های فرهنگی سازمان را کسب کرد وبه همین مناسبت در مراسمی که در سازمان تبلیغات اسلامی اراک برگزار شد بخاطر زحمات وتلاشهای او در زمینه فرهنگی تقدیر وتشکر بعمل آمد


جلسه ماهیانه طلاب هجرت بلند مدت شهرستان اراک برگزار شد

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 2 آذر 1389   ساعت 08 و 03 دقیقه و 11 ثانیه

تلاش برای گرامیداشت هفته ولایت از برنامه های اصلی طلاب در این ایام باشد

Image Hosted by Free picture hosting at www.iranxm.com

داودزارع معاونت تبلیغ حوزه علمیه استان مرکزی درجلسه ماهیانه طلاب هجرت بلند مدت شهرستان اراک تأکید کرد نکته مهم در غدیر مسأله ولایت است واستمرار آن تا امروز راه روشن وحقیقی رابرای ما به نمایش گزارده است لذا نباید دنیا پرستی ودنیا زدگی باعث دوری ازخط ولایت شود وبه همین دلیل برای حفظ این راه باید سعی وتلاش بسیار نمود.

در این جلسه که قائم مقام مرکز مدیریت استان-معاونت آمار وبرسی نیز حضور داشتندضمن تأکید بر رعایت موارد قانونی-مشکلات طلاب منطقه مورد برسی قرار گرفت.


سالروز ولادت پیشوای دهم شیعیان حضرت علی النقی الهادی (ع) بر عموم مسلمین جهان مبارک باد

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 1 آذر 1389   ساعت 07 و 47 دقیقه و 10 ثانیه

قالَ ابوالحسن علی النقی هادی علیه السلام : الْحَسَدُ ماحِقُ الْحَسَناتِ، وَالزَّهْوُ جالِبُ الْمَقْتِ، وَالْعُجْبُ صارِفٌ عَنْ طَلَبِ الْعِلْمِ داعٍ إ لَى الْغَمْطِ وَالْجَهْلِ، وَالبُخْلُ اءذَمُّ الاْ خْلاقِ، وَالطَّمَعُ سَجیَّةٌ سَیِّئَةٌ.
 حسد موجب نابودى ارزش و ثواب حسنات مى گردد.
تكبّر و خودخواهى جذب كننده دشمنى و عداوت افراد مى باشد.
عُجب و خودبینى مانع تحصیل علم خواهد بود و در نتیجه شخص را در پَستى و نادانى نگه مى دارد.
بخیل بودن بدترین اخلاق است ؛ و نیز طَمَع داشتن خصلتى ناپسند و زشت مى باشد.

امام ابوالحسن  علی النقی هادی (علیه السلام) ملقب به امام «هادی»، دهمین پیشوای شیعیان در نیمه ذیحجه سال 212 هجری در اطراف مدینه در محلی به نام «صریا» متولد گشت. آن حضرت و فرزند گرامی ایشان امام حسن علیهما السلام به عسكریین شهرت یافتند، زیرا خلفای بنی عباس آنها را از سال 233 به سامرا (عسكر) برده و تا آخر عمر پر بركتشان در آنجا، آنها را تحت نظر قرار دادند. 
امام هادی (علیه السلام) به لقبهای دیگری مانند: نقی، عالم، فقیه، امین و طیب شهرت داشت و كنیه مبارک ایشان ابوالحسن است. از آنجا كه كنیه امام موسی كاظم و امام رضا علیهما السلام نیز ابوالحسن بود، لذا برای اجتناب از اشتباه، ابوالحسن اول به امام كاظم علیه السلام، ابوالحسن ثانی به امام رضا علیه السلام و ابوالحسن ثالث به حضرت هادی علیه السلام اختصاص یافته است.
پدر بزرگوارش امام جواد (ع) و مادرش بانوی گرامی سمانه است كه بانویی با فضیلت و با تقوا بود. امام هادی (ع) در سن 6 یا 8 سالگی یعنی در سال 220 هجری، پس از شهادت امام جواد (ع) به امامت رسید. مدت 33 ساله امامت امام هادی (ع) با خلفای معتصم، واثق، توكل، منتصر، مستعن و معتز معاصر بود.

ای گوهر بحر آفرینش

وی چشم و چراغ اهل بینش

همنام علی مرتضایی

سرتا به قدم خدانمائی

امروز که دل قرین شادیست

میلاد تو ای امام هادی است

میلاد تو برهمه مبارک

بر مهدی فاطمه مبارک


آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic