حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

با سخنرانی آیت الله صافی گلپایگانی؛نشست مشترک جامعه مدرسین و استادان سطوح عالی خارج حوزه علمیه آغاز شد

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 14 آذر 1389   ساعت 09 و 32 دقیقه و 36 ثانیه

امروز حوزه علمیه قم شهرتی جهانی پیدا کرده است و توقعات و انتظارات جامعه از حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه علمیه قم بسیار زیاد است.

نخستین نشست مشترک جامعه مدرسین و استادان سطح عالی و دروس خارج حوزه علمیه قم، ساعتی پیش با سخنرانی حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفای قم آغاز شد.
حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی در این نشست مشترک با قدردانی از دست اندرکاران این همایش استقلال حوزه‌های علمیه را در طول تاریخ افتخار بزرگ دانست.
وی با اشاره به انتظارات فراوان از حوزه علمیه به ویژه حوزه علمیه قم، تاکید کرد: امروز حوزه علمیه قم شهرتی جهانی پیدا کرده است و توقعات و انتظارات جامعه از حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه علمیه قم بسیار زیاد است.
این مرجع تقلید تصریح کرد: حوزه باید خود را برای برآورده کردن انتظارات آماده کنند.
همچنین آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در این همایش با اشاره به سفر رهبر انقلاب به شهر مقدس قم،‌ این سفر را نقطه عطفی در حوزه‌های علمیه عنوان کرد و اجرایی شدن رهنمودهای ایشان را موجب بالندگی حوزه دانست.
وی بررسی، تبیین و پیگیری بیانات مقام معظم رهبری را از مهم ترین اهداف این همایش عنوان کرد.
در ادامه این همایش آیت الله محمد یزدی،‌رییس شورای عالی و رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نیز شماری از استادان سطوح عالی و دروس خارج حوزه به ایراد سخن خواهند پرداخت.
گفتنی است، بیش از یک هزار نفر از جمله شخصیت ها، مدیران و کارشناسان، محققان و پژوهشگران حوزوی به این مراسم دعوت شده اند که سخنان و فرمایشات مقام معظم رهبری را در این همایش مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.


آیت‌الله مقتدایی خبر داد :اعزام 200 استاد حوزه به استان‌های مختلف کشور

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 14 آذر 1389   ساعت 09 و 05 دقیقه و 47 ثانیه

Imageآیت‌الله مقتدایی در بازدید از دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر تقویت حوزه علمیه قم به عنوان مادر و محور حوزه‌ها ‌گفت: این امر جز با تقویت حوزه‌های شهرستان‌ها امکان پذیر نیست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: اگر این کار صورت بگیرد، تراکم حضور طلاب درقم کاهش می‌یابد و آنها تنها برای مرحله تکمیلی تحصیل  به این شهر سفر خواهند داشت.
عضو شورای عالی حوزه افزود: در آغاز این کار، هیئت‌هایی به شهر‌ها و  مدارس کشور اعزام شدند تا نقاط قوت و ضعف شناسایی شود.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این که تصمیم گرفته شد تا در هر استانی شورایی مرکب از هفت  روحانی مبررز تشکیل شود، اظهار داشت: تقریبا در 26 استان کشور شورای مدیریت برای ارتقای سطح علمی و اخلاقی مدارس علمیه تشکیل شده است.
وی با تأکید بر این که امروز دنیا تشنه‌ی فراگیری علوم اهل‌بیت(ع) است خاطرنشان کرد: حوزه در این  کار باید از ظرفیت‌هایی مانند دفتر تبلیغات اسلامی که بازویی برای حوزه‌های علمیه است، به نحو احسن استفاده کند.
آیت‌الله مقتدایی آموزش زبان خارجی برای روحانیون را ضروری دانسته و گفت: امروز در قم مرکزی با عنوان تربیت مبلغ برای خارج از کشور در پنج شعبه کار می‌کند که برخی از دانش‌پژوهان آن امسال به برخی از کشورها اعزام شده‌اند و در صدد گسترش و تأسیس این دفاتردرشهرستان‌ها نیز  هستیم.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این که کارهای ارزنده‌ای در زمینه نشر معارف اهل بیت‌(ع) در خارج از کشور می‌توان انجام داد و فضای لازم برای فعالیت وجود دارد، اظهار امیدواری کرد: حوزه‌های علمیه باید جایگاه اصلی خود را پیدا کنند و پاسخ‌گوی نیازهای جامعه جهانی باشند.
وی با اشاره به این که فعالیت‌های این دفتر تبلیغات اسلامی مشهد برای وی تازگی داشته، ابراز کرد: جداً دیدن این فعالیت‌ها باعث خوشحالی است و یقیناً این کارها فرصت‌های  عظیمی برای برنامه‌های آموزشی و پژوهشی  و... حوزه‌های علمیه می‌‌باشد.
وی در بازدید سه ساعته خود از دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی، با اشاره به این که بخش  عظیمی از فعالیت‌های دفتر تبلیغات در خراسان انجام می‌شود، ‌تصریح کرد: قطعا این زحمات موجب تقویت حوزه‌های علمیه و مورد عنایت حضرت صاحب‌الأمر(عج) می‌باشد.
مدیر حوزه‌های علمیه فعالیت گروه تاریخ دفتر تبلیغات خراسان رضوی را مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: طلاب و فضلای حوزه علمیه باید  با خدمات بزرگان حوزه در طول تاریخ آشنا شوند.

نشست جامعه مدرسین و اساتید سطوح عالی و خارج حوزه برای ایجاد تحول مثبت در حوزه های علمیه برگزار شد

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 14 آذر 1389   ساعت 08 و 57 دقیقه و 24 ثانیه

نشست پیگیری فرمایشات مقام معظم رهبری  با حضور آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، اعضای جامعه مدرسین و اساتید سطوح عالی حوزه صبح شنبه 13 آذر 1389 در مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام والمسلمین حسینی بوشهری ضمن خیرمقدم به حضار گفت: با سفر مقام معظم رهبری فضای صمیمی و با نشاطی در حوزه‌ی علمیه ایجاد شد که انس، الفت و همگرایی بین بخش‌های مختلف حوزه بخشی از نتایج این سفر است.
وی گفت: حضور ده روزه رهبر معظم انقلاب در قم و نگاه بلند و بیانات عمیق، با عقبه‌ای ارزشمند منشور مهمی برای حوزه‌های علمیه سراسر کشور است که انشاءالله به بالنده شدن هر چه بیشترحوزه کمک کند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سفر اخیر گفت: ترسیم رسالت حوزویان در دو بخش برون حوزوی و درون حوزوی از سوی رهبر معظم انقلاب نشان از رسالت سنگین بخش‌های مختلف حوزه است.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: پس از سفر مقام معظم رهبری و رهنمودهای کارگشای ایشان جامعه مدرسین با برگزاری این اجلاسیه قصد دارد کمیته‌های مختلف را جهت بررسی بیشتر فرمایشات ایشان تشکیل دهد.
وی گفت: اجلاسیه امروز و تشکیل کارگروهها مقدمه‌ای جهت تشکیل اجلاس سراسری علمای بلاد است که انشاءالله نتایج این بررسی‌ها در اجلاس سراسری عرضه خواهد شد.
در ادامه این نشست آیت الله العظمی صافی گلپایگانی گفتند: حوزه‌‌های علمیه با مطالبات جهانی مواجه است و هم اینک در بهترین موقعیت جهت تبلیغ دین اسلام قرار داریم.
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی افزودند: به حمدالله حوزه‌های علمیه توسعه بسیار خوبی پس از انقلاب داشته‌اند و همانگونه که نظام اسلامی در دنیا شهرت پیدا کرده است، توقعات هم از حوزه‌های علمیه افزایش یافته است.
ایشان خاطرنشان کردند: دشمنان در قالب فرقه ‌های مختلف و از طریق رسانه‌ها فعالیت گسترده‌ای دارند و لازم است جهت تبلیغ دین مبین اسلام و حقایق تشیع با قدرت و استفاده از رسانه‌ها و ابزار جدید به شبهات وارده پاسخ دهیم.
 ایشان با تبیین ویژگی‌های حوزه‌های علمیه در قرون گذشته تاکنون خاطرنشان کردند: استقلال حوزه‌ها، اساتید و برنامه‌های حوزه امتیاز ویژه‌ این نهاد است و نباید به این استقلال لطمه‌ای وارد شود.
این مرجع تقلید افزودند: امتیاز خاص حوزه‌های علمیه در همه کشورها از جمله عراق، ایران و پاکستان تبعیت از نظام واحدی است که خود را مفتخر به پیروی از ولایت و حضرت ولی عصر(عج) می‌داند. پذیرش طلبه، معرفی مراجع و همه مسائل فرامنطقه‌ای و براساس پیروی از همین نظام واحد است.
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با تمجید از سابقه حوزه‌های علمیه گفتند: آنچه در دوران غیبت حضرت ولی عصر(عج) باعث افتخار همه ما بود، حفاظت از کیان دین و احکام و شریعت توسط علما و مراجع و حوزه‌های علمیه است و بحمدالله تاکنون وظیفه خود در قبال حضرت صاحب الزمان را به بهترین شکل انجام داده‌اند.
در ادامه این اجلاسیه شش نفر از اساتید و صاحب نظران حوزوی در خصوص سرفصل های مهم مربوط به رسالت‌های حوزویان به ارائه دیدگاه های خود پرداختند.این اساتید به ترتیب الفبا  حجج اسلام و المسلمین حمید پارسانیا، علی رحمانی سبزواری،عباس رفعتی،هادی عباسی،محسن فقیهی حبیبی،محمدمهدی گرجیان عربی،حسن معلمی بودند/  مسئله علم در حوزه ،سیاستگذاری و برنامه‌ریزی، تعامل حوزه و نظام،اخلاق و تهذیب،علوم محوری و نظام ارزشیابی طلاب،حوزه و علوم انسانی،اهداف علوم حوزوی و  مدیریت تحول از جمله موضوعاتی بود که از سوی این اساتید مطرح گردید.
در پایان این نشست آیت‌الله محمد یزدی گفت: امروز حوزه علمیه قم از نظر کیفی و کمی با گذشته قابل مقایسه نیست و بحمدالله هم‌اینک شرایط برای تحول مثبت در حوزه‌های علمیه فراهم است.رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: تاکنون هیچ گاه سابقه نداشته است که ده‌ها هزار نفر از طلاب در کنار هزاران نفر از شیفتگان از سایر کشورها به تحصیل علوم اهل بیت(علیهم السلام) بپردازند.
آیت‌الله یزدی خاطر نشان کرد: هم‌اینک روزانه بیش از سیصد کرسی درس سطوح عالی و خارج در حوزه مقدسه قم تشکیل می‌شود.وی به تشریح علل گسترش علوم مختلف اشاره کرد و گفت: اگر چه علوم الهی و معنوی نیازمند شرایط زمانی و مکانی نیستند امّا همگان قبول دارند که گسترش علوم اهل بیت و معارف اسلامی در شرایط فعلی بخاطر آزادی و در اختیار داشتن وسایل ارتباط جمعی و در یک کلام منطبق بر شرایط اجتماعی است.وی هدف امام راحل از انقلاب اسلامی را تحول درونی انسان‌ها دانست و گفت: هدف اصلی امام راحل تحول درونی همه ما بود. اینکه بدانیم می‌توانیم کشور قدرتمند جهان و متکی به غیر بیگانگان باشیم و خوشبختانه حوزه‌های علمیه بهترین تأثیرپذیری را از انقلاب امام راحل داشته‌اند.
آیت‌الله یزدی با تقدیر از عنایت ویژه مراجع عظام، اساتید و علما به نشست پیگیری رهنمودهای مقام معظم رهبری گفت: هر یک از بحث‌های مطرح شده امروز در این نشست، کارگاه علمی و نظریه‌پردازی بود که انشاءالله با پیگیری‌های جامعه مدرسین و همت همه حوزویان شاهد نتایج آن درتحول مثبت حوزه باشیم.

سردارنقدی:بسیج نیازمند هدایت حوزه است

نوشته شده در تاریخ : شنبه 13 آذر 1389   ساعت 13 و 04 دقیقه و 14 ثانیه


رئیس سازمان بسیج مستضعفین انقلاب اسلامى گفت: رویکرد بسیج با توجه به شرایط روز و تهدید‌هاى فرهنگى موجود، خودسازى و تهذیب نفس است که در این زمینه نیازمند هدایت حوزه علمیه به ویژه مراجع معظم تقلید هستیم.

سردار محمدرضا نقدى هم‌زمان با فرا رسیدن هفته بسیج، در گفت‌و‌گوى اختصاصى با خبرنگار مرکز خبر حوزه، در مورد تعامل بسیج با حوزه‌هاى علمیه، اظهار داشت: حلقه‌هاى تربیتى بسیجیان در مساجد، مهم‌ترین کارى است که پیوند بسیج با مسجد و روحانیت را تقویت مى‌کند.

وى افزود: هدف از تشکیل گروه‌هاى تربیتى در مساجد، براى آموزش معرفتى، بصیرتى و اخلاقى بسیجیان، زمینه‌سازى براى کادر‌سازى کل نظام و انقلاب و استمرار انقلاب در آینده است، که این کار در حال حاضر با همکارى روحانیت و حوزه‌هاى علمیه، با قوت دنبال مى‌شود.

 رئیس سازمان بسیج مستضعفین انقلاب اسلامى خاطرنشان کرد: فعالیت‌هاى بسیج از بدو تأسیس تاکنون با پشتوانه مراجع معظم تقلید و حوزه‌هاى علمیه همراه بوده و همین امر یکى از عوامل اعتلاى روز به روز بسیج از آغاز تاکنون بوده است و از این رو همواره این ارتباط را حفظ خواهیم کرد.

 وى گفت: بعد از جنگ تحمیلى با حفظ روحیه انقلابى بسیجیان که با حمایت‌هاى مراجع معظم تقلید و رهبر معظم انقلاب تحقق یافت، به راه خود که همان حفاظت از ارزش‌هاى انقلاب و اسلام است با قوت ادامه داده و خواهیم داد.

سردار نقدى با تأکید بر لزوم تقویت هرچه بیشتر ارتباط بسیجیان با روحانیت و مراجع معظم تقلید، خاطرنشان کرد: باید ارتباط با روحانیت و حوزه‌هاى علمیه را بیش از پیش تقویت کنیم، چرا که با توجه به شرایط امروز جامعه ضرورت این ارتباط بیشتر آشکار شده است.

البته نهاد نمایندگى ولى فقیه و تشکل طلاب بسیجى که یک تشکل بسیار عظیم در سازمان بسیج مستضعفین است، فعالیت‌هاى خوبى داشته و تقویت این ارتباط و کسب نظرات راهبردى از مراجع معظم تقلید، بیش از پیش احساس مى‌شود و به همین دلیل باید ارتباط مداوم بسیج با نهاد‌هایى چون جامعه مدرسین ایجاد شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین انقلاب اسلامى در پایان گفت: رویکرد بسیج با توجه به شرایط روز و تهدیدهاى فرهنگى موجود، خودسازى و تهذیب نفس است که در این زمینه نیازمند هدایت مراجع عظام تقلید و علما هستیم.


استاد حوزه علمیه قم:تهذیب بدون درس خواندن بى‌معناست

نوشته شده در تاریخ : شنبه 13 آذر 1389   ساعت 13 و 00 دقیقه و 35 ثانیه

یکى از اساتید اخلاق حوزه علمیه قم گفت: طلبه‌اى که به آموزش در حوزه توجه نمى‌کند،‌ بداند که تهذیب بدون درس خواندن بى‌معناست.

 به گزارش مرکز خبر حوزه، حجةالاسلام ‌والمسلمین تحریرى، در نشست مدیران مدارس علمیه قم در مشهد خطاب به برخى طلاب که با بى‌توجهى به آموزش در صدد فراگیرى «تهذیب و اخلاق» وارد حوزه مى‌شوند، ‌یادآور شد: این‌گونه طلاب نمى‌دانند که تهذیب در طلبگى بدون درس خواندن معنا نمى‌دهد.

 این استاد اخلاق حوزه گفت: باید جایگاهى جهت معرفى اساتید اخلاق معیّن شود که اساتید اخلاق به شکل شناخته شده معرفى شوند طلاب از حضور در کلاس کسانى که به عنوان استاد اخلاق دکان باز کرده‌اند پرهیز کنند.

حجةالاسلام‌ والمسلمین تحریرى با بیان این‌که طلبه باید بداند که قرار است با قرآن و سنت ارتباط داشته باشد، گفت: بخشى از این مسئله مربوط به آموزش مى‌شود و بخشى نیز باید با بزرگان حوزه در میان گذاشته شود.

 وى با تأکید بر این‌که باید مسئله تهذیب در میان مسئولان حوزه مورد توجه جدى قرار گیرد، تصریح کرد: استاد حوزه باید سیره و گفتار و رفت و آمد خود را اصلاح کند تا براى طلاب الگوى عملى باشد.

حجةالاسلام ‌والمسلمین تحریرى با اشاره به ارتباط کلامى آیة‌اللّه مجتهدى با طلاب، ابراز داشت: این کار، روش مفید و مهمى است که مدیران باید در کنار بیان مسایل مدرسه، از بیان تذکرات اخلاقى نیز غافل نشوند.

 این استاد اخلاق بر ارتباط منظم اساتید اخلاق با طلبه و استفاده از مشاورین مبرز در دروس اخلاقى تأکید کرد و ابراز داشت: گرچه آیة‌اللّه مصباح یزدى براى درس اخلاق در کتاب «اخلاق در قرآن»، نظم خاصى ارائه نموده، اما باید توجه داشت که هنوز مسایل اخلاقى، نظم و نظام خاص خود را پیدا نکرده است.

وى با بیان این‌که اخلاق جنبه اختیارى دارد، اظهار کرد: باید محیط را به گونه‌اى کرد تا شخص، مؤدب به آداب حسنه در زمینه تهذیب نفسانى قدم بردارد


نخستین اجلاس معاونان پژوهشی مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان‌ها

نوشته شده در تاریخ : شنبه 13 آذر 1389   ساعت 12 و 48 دقیقه و 17 ثانیه

به گزارش روابط عمومی معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه؛ در راستای توسعه و تقویت فعالیت‌های پژوهشی در حوزه‌های علمیه و بررسی راهکارهای ارتقاء معاونان پژوهش حوزه‌های علمیه استان‌ها، «نخستین نشست معاونان پژوهش مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان‌ها» با حضور مسؤولان و معاونان پژوهش استان‌ها، مدیران و نمایندگان مراکز مدیریت حوزه‌های استان‌ها، کارشناسان و دست‌اندرکاران فعالیت‌های پژوهشی حوزوی برگزار شد

ایجاد هماهنگی و یکسان‌سازی سیاست‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های معاونت های پژوهش، زمینه سازی و ایجاد فضای رقابت سالم در بین استان‌ها، تبیین شرح وظایف، فعالیت‌ها، برنامه‌ها و ساختار معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه و هم‌اندیشی معاونان پژوهش استان‌ها با یکدیگر از جمله اهداف اعلام شده این نشست است.

نخستین نشست معاونان پژوهش مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان‌ها روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه دهم و یازدهم آذرماه 89 در سالن کنفرانس انجمن‌های علمی حوزه واقع در قم ، بلوار جمهوری اسلامی، کوچه دوم، ساختمان انجمن‌های علمی حوزه برگزارشد


برنامه ریزی برای ارتقاءسطح علمی اساتید

نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 11 آذر 1389   ساعت 08 و 15 دقیقه و 22 ثانیه

آقای نصر ابادی کارشناس اموزش وپژوهش مرکز مدیریت حوزه علمیه استان مرکزی در موردبرنامه ریزی برای ارتقاءسطح علمی وپژوهشی اساتید حوزه علمیه گفت

 

 

باید بدانیم که برای ارتقا سطح علمی وپیشرفت روز افزون آن  دوچیز اهمیت دارد 1- جنبه محفوظی فرد  2- جنبه تفکری ،  دربخش اول روش های فراوانی برای تقویت حافظه وجود دارد که وارد ان مبحث نمی شوم اما نظرم این است که اگر کسی در جنبه دوم خوب کارکند می تواند کمک زیادی به تقویت حافظه خود کند ونکته مهم این است که باید در قسمت دوم یعنی جنبه تفکر، سرمایه گذاری زیادی شود واموزش هایی برای تقویت وایجاد انگیزه گذاشته شود اساتید ما باید در این قسمت سرمایه گذاری کنند چرا که نقش استاد وحضور استاد باید  چند مولفه داشته باشد  1- افزایش اگاهی   2 -تسریع در فهم مساله    3-  تعلیم شیوه تفکر وروش برخورد با مساله    4- اموزش شیوه های مورد قبول حل مساله     5- اموزش پیاده کردن مطالب اموخته شده به صورت عملی    6- معرفی منابعی که طلاب می توانند رجوع کنند وتوضیح این منابع وتفاوت این منابع بایکدیگر

      

جهت تقریب به ذهن شدن مطلب ، عرض می کنم که استاد می تواند مثل یک ماهی گیر می تواند فقط  به یک شخص ماهی بدهی وهمیشه اورا محتاج  خود کند یا می تواند به او ماهیگیری یاد بدهد تا یک عمر او راحت باشد .

 

با مقدمات بالا به نظر می رسد که ما باید اموزش هایی برای اساتید خود داشته باشیم  :یک اموزش قبل از خدمت ویک اموزش حین خدمت   تا انشاء الله خود را به دغدغه ها ورهنمودهای مقام معظم رهبری  نزدیک کنیم   همانطور که مستحضرید مقام معظم رهبری تاکید ویژه براین داشتند که نظام ترمی نظام درستی نیست این که فقط به فکر این باشیم که کتاب را برای امتحان به حد تعریف شده برسانیم  هم دغدغه اساتیدباشد وهم دغدغه طلاب    البته باید از این حرف سوء استفاده هم نشود وبه این بهانه کلاس های ما دچار حاشیه های فراوان وبهره وری پایین نشوند

 

خوب حالا ببینیم با شرایط موجود ما در استان برای تحقق این هدف چه می توانیم انجام دهیم

به نظرم می رسد برای بهبود وضعیت موجود با همین پتانسیل ونیروها وابزار کارهای ذیل انجام پذیرد

1-برگزاری همایشهای عمومی  درمورد اموزش وپژوهش

2- برگزاری دوره های اموزشی

3- برگزاری نشستهای هفتگی بین اساتید وانتقال تجربیات  البته باید شخص متخصصی هم ازمرکز دراین جلسه شرکت کند برای خط دهی ان مجموعه

4- برگزاری دوره های تخصصی در استان با اساتیدی که ان درس را تدریس می کنند ودعوت چند متخصص از قم برای برگزاری کارگروهها

انشاء الله که با کمک ویاری مدیران واساتید ودوستان بتوانیم  به اهداف عالیه دست پیدا کنیم وموجبات رضایت حضرت ولی عصر ارواحنا له الفدا را بوجود بیاوریم .


اطلاعیه

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 10 آذر 1389   ساعت 08 و 59 دقیقه و 09 ثانیه

در پی درگذشت جانسوز استاد فرزانه جناب حجة الاسلام آقای دولت پور مرکز مدیریت حوزه علمیه استان با صدور اطلاعیه ای با جامعه روحانیت استان وخانواده آن مرحوم اظهار همدردی نمود

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله وانا الیه راجعون

در نهایت اندوه و تاسف و تاثر، در گذشت مظلومانه و شهادت گونه جناب حجه الاسلام آقای دولت پور رابه محضر حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه ، رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیه الله العظمی خامنه ای ، مراجع معظم تقلید ، حضرت آیه الله دری نجف آبادی نماینده محترم ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک ، روحانیت محترم استان و مردم مومن ، خداجو و شهید پرور استان مرکزی و به ویژه به خانواده محترم و کلیه بازماندگان مصیبت زده تسلیت عرض می نمایم
روحانی دلسوز ، باتقوی و متعهدی که عمر کوتاه ولی بابرکت خویش را در راه کسب علوم دینی و نشر آن صرف نمود.
انشاالله مسئولین محترم و دستگاههای ذیربط با نهایت دقت وسرعت به مو ضوع رسیدگی خواهند نمود و نتیجه بررسی را به اطلاع
عموم خواهند رساند


وسیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون

مرکز مدیریت حوزه علمیه استان مرکزی

ثبت نام عمره سال 1389 حوزه های علمیه اغاز شد

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 8 آذر 1389   ساعت 08 و 03 دقیقه و 22 ثانیه

شرائط ثبت نام

1- حد اقل اتمام پایه  3 و اشتغال در پایه 4

2- دارا بودن پرونده در مرکز مدیریت حوزه های علمیه

3- عدم سابقه تشرف به عمره مفرده با سهمیه مراکز حوزوی

4- داشتن گذر نامه معتبر تا 20 روز پس از پایان ثبت نام (حداقل اعتبار شش ماه)

5- متقاضیان می توانند جهت ثبت نام از تاریخ03/09/1389 غایت 15/09/1389 به ادرس معاونت امورطلاب ودانش اموختگانwww.mortn.irمراجعه کنند

تذکرات:
1-گذرنامه می بایست از زمان اعزام دارای 6 ماه اعتبار باشد.
2- فعلاً تسهیلات بانکی در نظر گرفته نشده است.(در صورت فراهم شدن تسهیلات همانند سالهای قبل اعلام خواهد شد)
3- ثبت نام و اعزام فقط از استان محل سکونت امکان پذیر می باشد.
4- چنانچه تعداد ثبت نام کنندگان هر استان از سهمیه آن استان بیشتر باشند براساس قرعه افراد اعزامی مشخص خواهند شد.
5- پذیرفته شدگان جهت اعزام در تاریخ 28/9/89 از طریق همین سایت اعلام خواهند شد.
6- مبلغ هزینه عمره براساس درجه اعلامی از سوی سازمان حج و زیارت تعیین می گردد.
7-اعزام بصورت کاروان ویژه بوده،زمان آن از طرف ستاد عمره و عتبات تعیین و اعلام خواهد شد {استفاده از سهمیه انفرادی در کاروانهای عمومی امکان پذیر نمی باشد}
8-شرکت در جلسات توجیهی قبل از سفر الزامی است

  • تعداد کل: 2 
  • 1  
  • 2  

آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic