حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

آیت‌الله مکارم شیرازی:خطبای گرامی فلسفه قیام حسینی و تجدید خاطره آن را در هر سال برای همه مخصوصاٌ نسل جوان تبیین کنند

نوشته شده در تاریخ : شنبه 20 آذر 1389   ساعت 11 و 11 دقیقه و 01 ثانیه

جلسات حسینی و هیأت‌های مذهبی امسال بهتر از سال های گذشته بدرخشند و توطئه‌های گوناگون دشمنان را در پرتو تعظیم این شعائر خنثی کنند.

حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، به مناسبت آغاز ماه محرم با صدور پیامی تاکید کرد: مداحان محترم از اشعار بلند و پر مایه ای عشق و علاقه همه عزاداران به خصوص جوانان را نسبت به این مراسم بیشتر کنند و از اشعار و همچنین سبک هایی که سبب وهن این مراسم می شود خودداری فرمایند.

متن کامل پیام این مرجع تقلید بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیمباز هم با فرا رسیدن محرم الحرام مراسم پرشکوه حسینی که از مهم ترین شعائر مذهبی است آغاز شد و به دلایل روشنی لازم است ان شاءالله جلسات حسینی و هیئت های مذهبی امسال بهتر از سال های گذشته بدرخشند و توطئه های گونا گون دشمنان را در پرتو تعظیم این شعائر خنثی کنند و در همین راستا انتظار می رود همه عزیزان نکات زیر را مورد توجه قرار دهند.


1ـ خطبای گرامی فلسفه قیام حسینی و تجدید خاطره آن را در هر سال برای همه مخصوصاٌ نسل جوان تبیین کنند.2ـ مداحان محترم از اشعار بلند و پر مایه ای عشق و علاقه همه عزاداران مخصوصاٌ جوانان را نسبت به این مراسم بیشتر کنند و از اشعار موهون و همچنین سبک هایی که سبب وهن این مراسم می شود خودداری فرمایند.


3 ـ هیئت‌های محترم مذهبی برای بزرگداشت این مراسم و تعظیم این شعائر آنچه در توان دارند فروگذاری نکنند؛ ولی اجازه ندهند که به نام آنها کارهایی که موجب وهن مذهب است یا بهانه به دست دشمنان می دهد مانند قمه زدن و کارهایی شبیه آن انجام گیرد هر چند افرادی که به سراغ این کارها می روند با انگیزه عشق امام حسین(ع) است؛ ولی باید این عشق را به صورتی ابراز کنند که مورد قبول آن حضرت و سبب خشنودی امام زمان ارواحنا فداه گردد.


4ـ تمام عاشقان این مذهب اعم از برادران و خواهران به خصوص جوانان عزیز نظم لازم را رعایت فرمایند که در سایه نظم هر گونه کاری باشکوه تر و با عظمت تر است ، در ضمن از طرح مسائل جناحی و سیاسی همه عزیزان به خصوص خطبا و مداحان محترم بپرهیزند که این مراسم حلقه وحدت است نه وسیله شکاف و اختلاف.


5 ـ جامعه و کشور به حمدالله از نظر سیاسی کاملاٌ مستقل می باشد؛ ولی متأسفانه اخیراً آثار وابستگی فرهنگی در برخی رسانه ها و پاره ای از روابط و آداب اجتماعی و برخی از نهاد‌های دولتی دیده شده که به هنجار شکنی‌های اسلامی منتهی می‌گردد. با استفاده از مراسم عاشورای حسینی باید به اصالت اسلامی باز گردیم و از تحت نفوذ خزنده فاسد فرهنگ غرب رهایی یابیم و از فروغ مراسم عاشورای حسینی کمک بگیریم که ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه

گردهمایی طلاب هجرت بلند مدت استان مرکزی

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 16 آذر 1389   ساعت 14 و 15 دقیقه و 29 ثانیه

گردهمایی طلاب هجرت بلند مدت استان مرکزی با هماهنگی معاونت تبلیغ واموزشهای کاربردی مرکز مدیریت حوزه علمیه در سالن اجتماعات این مرکز برگزار گردید

ابتدا دراین مراسم حجت الاسلام والمسلمین زارع معاون تبلیغ واموزشهای کاربردی حوزه علمیه استان به صورت محورهای سخنرانی در ایام محرم بر پرهیز از خرافه گرایی وتلاش برای بیداری بیشتر مردم درباره دنباله های فتنه 88 تاکید واز طلاب محترم خواستار تلاش بیشتر در بین جوانان وحضور در هیات های مذهبی شدند ضمنا نکاتی هم پیرامون مسائل کاری وتشکیل مرکز مدیریت در استان  بیان شد

2- حجت الاسلام اسماعیلی مدیر کل محترم امور استانهای معاونت تبلیغ کشور نیز با بیان روایتی از محضر مبارک امام صادق علیه السلام تاکید کردند طلاب محترم محرم وصفر را که از نظر کیفی ومحتوایی غنی است پرورش دهند وفقط به کار کمی بسنده نکنند

3- ایت الله دری نجف ابادی نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه محترم اراک هم در این همایش یک روزه به ایراد سخن پرداخته وی در ابتدای سخانان خود از طلاب محترم هجرت وهمسران انان که در جای جای استان مشغول به امر تبلیغ هستند تقدیر وتشکر به عمل اورده واز برگزاری  نمازهای جماعت صبح بسیار اظهار خرسندی کردند وی در ادامه برایجاد ارتباط سالم ودوستانه با جوانان وماندگاری ان اشاره نموده وافزودند در همه امور ما فقط مجری هستیم وصاحب اصلی وهمه کاره خداوند تبارک وتعالی است لذا اخلاص درکار همه امور را اصلاح خواهد کرد

ایت الله دری در ادامه خواستار ساده زیستی طلاب ومردمی بودن انان تاکید کردند وفرمودند خواهران محترم که همسران مبلغان هستند سعی کنند در مراسمات محل بدون تکلف شرکت کنند والگوی مناسب وخوبی برای زنان روستا باشند

ایت الله دری درادامه خواستار ازدیاد نیروهای هجرت در سطح استان شده وجهت انجام هماهنگی های لازم اعلا مامادگی نمودند نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بر تامین نیرو در سطح مساجد شهر ودانشگاه ها وخوابگاه های شبانه روزی تاکید وحضور علما وطلاب سطح بالا در مدارس ودانشگاه ها را بسیار مفید وارزنده ارزیابی کردند

 

جناب اقای سید احمد لطفی نماینده محترم اراک در مجلس شورای اسلامی نیز بر تبیین درست هدفمند کردن یارانه ها که می تواند بسیار کمک کننده وسازنده باشد اشاره نموده وخواستار کمک ائمه محترم جماعت در این امر به دولت شدند

حجت الاسلام اکبری نیا معاونت محترم امور مدارس ، حجت الاسلام صادق پور مسئول بسیج طلاب استان مرکزی نیز از سخنرانان جلسه بودند وپیرامون نکات تخصصی خود مطالبی را بیان داشتند در پایان با اقامه نماز جلسه خاتمه یافت .


آیت الله یزدی خبر داد؛پیشنهادها و دیدگاه های اساتید حوزه علمیه قم در کمیسیون های ویژه بررسی می شود

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 15 آذر 1389   ساعت 09 و 28 دقیقه و 48 ثانیه

سخنان و دیدگاه هایی که اعضای حاضر در جلسه در خصوص بیانات مقام معظم رهبری تبیین و تشریح کردند بسیار مهم بود و باتوجه به اینکه جامعه مدرسین نیزاعلام آمادگی کرده است،اساتید بایدبرای بررسی دقیق این مسائل درکمیسیون هادست به دست هم دهند.

رییس جامعه مدرسین با اشاره به دیدگاه های اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم، از بررسی این پیشنهادها و دیدگاه ها در کمیسیون های مختلف در این نهاد مهم و برجسته حوزوی خبر داد.
آیت الله محمد یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، پیش از ظهر امروز (یکشنبه 14آذرماه 1389 )در نخستین نشست مشترک جامعه مدرسین و استادان سطح عالی و دروس خارج حوزه علمیه قم که با حضور حضرت آیت‌الله لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید، در سالن همایش های مدرسه عالی دارالشفا قم برگزار شد، با سودمند توصیف کردن برگزاری این نشست مشترک، ابراز داشت: مسائلی که در این اجلاسیه مشترک از سوی اساتید مطرح شد، این نشست را به یک کارگاه علمی تبدیل کرد.
وی افزود: مباحث، نقطه نظرات و دیدگاه های بسیار خوبی در این نشست مطرح شد، اما تفصیل احکام و جزئیات آن نیازمند تحقیق و بررسی همه جانبه است و اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در این راستا نقشی بارز و حیاتی دارند.
آیت الله یزدی گفت: سخنان و دیدگاه هایی که اعضای حاضر در جلسه در خصوص بیانات مقام معظم رهبری تبیین و تشریح کردند بسیار مهم بود و با توجه به اینکه جامعه مدرسین نیز اعلام آمادگی کرده است، اساتید باید برای بررسی دقیق این مسائل در کمیسیون ها دست به دست هم دهند.
رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه بیان داشت: ان شاءالله با برنامه ریزی مناسب و همت اساتید و طلاب یک تحول اساسی به معنای مثبت و دقیق آن با حفظ اصالت ها و تحول مدنظر مقام معظم رهبری و مراجع رخ خواهد داد.
وی با بیان اینکه هدف اصلی حوزه، تربیت فقیه و مجتهد است گفت: در عصر کنونی که در جهان و حتی کشور ما در یک دوره ای در مجلس و دولت، معارف اسلامی و مقدسات زیر سؤال برده می شد، حوزه نمی تواند و نباید نسبت به این گونه مسائل بی توجه باشد.
دبیر مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ابزار و وسایلی که ما امروز در اختیار داریم در توسعه و نشر علم نقش اساسی دارد و باید توجه داشت که علوم معنوی تحت تاثیر حوادث سیاسی و اجتماعی نیست بلکه شرایط سیاسی و اجتماعی را عوض می کند.
وی با بیان اینکه امروز پیشرفت های علمی کشور در عرصه های مختلف بسیار زیاد شده و تعجب جهانیان را به همراه داشته است، اظهار داشت: انقلاب اصلی امام راحل این بود که مردم را به خودشان متکی کرد و گفت شما می توانید و اینها در سایه علم متکی به وحی به دست آمده که در اجتماع بسیار مؤثر است.
رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در ادامه نقش اساتید را در تربیت طلاب بسیار حساس و مهم عنوان کرد و بیان داشت: طلابی که در حوزه وارد می شوند امانتی در دست اساتید هستند و مباحثی که به طلاب ارائه می شود باید به گونه ای باشد که او را بسازد و اگر این مساله متناسب با نیازها و مقتضیات زمانی و مکانی صورت گیرد بسیار مهم و مؤثر خواهد بود.


آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات