حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

اعزام 300مبلغ در دهه اول محرم ازطرف معاونت تبلیغ مرکزمدیرت حوزه علمیه استان مرکزی

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1389   ساعت 08 و 29 دقیقه و 35 ثانیه

how to make a gifهم زمان با فرارسیدن ایام عزاداری سیدوسالار شهیدان معاونت تبلیغ حوزه علمیه استان مرکزی حدود 300نفراز مبلغین را به مدارس ومناطق مختلف استان وکشور اعزام کرده است

حجت الاسلام والمسلمین زارع معاونت تبلیغ مرکزمدیرت حوزه علمیه استان مرکزی افزود:

در برخی ازمناطق برنامه های عزاداری وسوگواری در دهه دوم محر الحرام نیز ادامه دارد. معاونت تبلیغ مرکزمدیرت حوزه علمیه استان مرکزی با اشاره به اینکه امسال حساسیت ویژه ای در اعزام مبلغ داشتیم افزود تعدادی از مبلغین اعزامی از حوزه های علمیه استان اعم از سفیران وبلند مدت جذب شده اند که طللاب استان معمولا به خارج از استان اعزام می شوندلذا محرم89به استان های ایلام-فارس-چهارمحال بختیاری ولرستان نیروی تبلیغی فرستاده ایم .

حجت الاسلام والمسلمین زارع یکی از مهمترین محورهای سخنرانی در این ایام را تلاش در جهت تبیین بصیرت برگرفته ازنهضت عاشوراوکاربرد آن در زمان فتنه ها دانست وگفت:فتنه ها برنامه ریزی شده وادامه دار است باید همیشه آمادگی لازم را جهت دفع آن داشت.

ایشان در ادامه افزود:بحمدالله امسال با همکاری خوب اداره آموزش وپرورش استان مرکزی بهره برداری خوبی ازمبلغین اعزامی به مدارس استان صورت گرفته است.


حجه الاسلام والمسلمین علیدوست:دیوار بین حوزه و دانشگاه برداشته شود

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1389   ساعت 07 و 56 دقیقه و 52 ثانیه

Imageحجه‌الاسلام‌والمسلمین ابوالقاسم علیدوست، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت آیت‌الله مفتح گفت: وحدت حوزه و دانشگاه به عنوان ضرورت و محور استراتژیک مطرح و هدف این بود که این دو نهاد علمی و بنیادی مؤثر جامعه دست به دست هم دهند تا ابعاد معنوی و اخلاقی و شئون دنیایی و علمی انسان‌ها تأمین شود.

*نتایج وحدت حوزه و دانشگاه پیگیری شود
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: بعد از گذشت سه دهه از این طرح، ضرورت دارد نتایج، وحدت حوزه و دانشگاه پی‌گیری و به دور از مسائل سیاسی و روزمره این محور استراتژیک دنبال شود تا ببینیم با وضعیت علوم انسانی که در دانشگاه‌ها وجود دارد آیا می توانیم چشم انداز روشنی از وحدت داشته باشیم یا نه؟

وی خاطرنشان کرد: یکی از ضرورت‌های وحدت حوزه و دانشگاه این است که روحانیت بسط کمی و کیفی پیدا کند بتواند پاسخ‌گوی  نیازها باشد.

همچنین ادامه داد: باید دانشگاه‌ها نیز به فکر علوم انسانی که کپی برداری از غربی‌ها است، باشند و اگر این مسائل را در کنار هم بگذاریم چشم‌انداز مثبتی خواهیم داشت.

حجه ‌الاسلام‌والمسلمین علیدوست با بیان این که باید برای مؤلفه‌های مؤثر در وحدت حوزه و دانشگاه برنامه‌ریزی شود، گفت: هدف از این وحدت ادغام یکی در دیگری نیست، بلکه هدف این است که آن دیواری که بین حوزه و دانشگاه ایجاد شده، برداشته شود.

وی ادامه داد: هدف دیگر این است که آنچه در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود نا هماهنگ با علوم حوزوی نباشد؛ چرا که برخی افکار در دانشگاه‌ها بر اساس اومانیسم شکل می‌گیرد و این ناهمسویی باید از بین برود.

استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: علما و حوزویان باید با دانشگاه و دانشگاهیان ارتباط علمی، فیزیکی و فکری داشته باشند.

*مصلحات اجتماعی دغدغه وحدت حوزه و دانشگاه را دارند
حجه ‌الاسلام‌والمسلمین علیدوست در پایان تصریح کرد: عموم مسئولین و متولیان فرهنگی و مصلحان اجتماعی در کشور دغدغه وحدت حوزه و دانشگاه را دارند و تلاش تصمیم‌گیران نظام نیز این است که این وحدت ایجاد شود چرا که پیشرفت معنوی و مادی جامعه در گرو این اتحاد است.

آیت‌الله العظمی مكارم‌شیرازی:بعضی مدارس دینی در پاكستان و عربستان تروریست‌پرورند

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1389   ساعت 08 و 21 دقیقه و 49 ثانیه

Imageآیت‌الله العظمی ناصر مكارم‌شیرازی با صدور پیامی اقدام تروریستی در چابهار كه منجر به شهادت تعدادی از شیعیان و اهل تسنن شد را محكوم كرد.

در بیانیه آیت‌الله العظمی مكارم‌شیرازی آمده است: بار دیگر جنایتكارانى كه به هیچ حكم اسلامى و هیچ قانون بشرى و انسانى پایبند نیستند و تاریخ بشر مثل آنها را در هیچ زمانى سراغ ندارد، دست به جنایت هولناك جدیدى زدند و جمعى از عزیزان عاشورایى كه در حال عزادارى براى سالار شهیدان بودند از شیعه و سنى را به خاك ‌و خون كشیدند و شهیدانى بر شهداى كربلا افزودند.

در ادامه این بیانیه آمده است: عجیب است، آنها مى‌بینند این‌گونه جنایت‌ها نه تنها چیزى از شكوه و عظمت عزاى حسینى كم نمى‌كند بلكه روز به روز و سال به سال بر گستردگى و عظمت آن مى‌افزاید و شیعیان را در راه خود مصمم‌تر مى‌كند ولى به قدرى سبك مغزند كه نمى‌فهمند.

در این بیانیه تصریح شده است: مسئولان محترم كشور نباید در برابر این جنایات آرام بنشینند یا به محكوم كردن آن و ردیابى قاتلان و مجازات آنها قناعت كنند باید به سراغ ریشه‌ها بروند و فكرى براى آن كنند. در اخبار چند روز قبل آمده بود كه بعضى از مقامات سعودى مسابقه‌اى درباره بدعت بودن مراسم عزاداراى براى سالار شهیدان و لزوم مبارزه با آن گذارده بودند و جایزه‌هایى براى آن تعیین كرده‌اند، آیا این كار كه ادامه كار یزیدیان است به این جنایتكاران چراغ سبز نمى‌دهد؟ آیا نباید مسئولان محترم به این‌گونه كارها رسما اعتراض كنند؟

در این بیانیه آمده است: ما مى‌دانیم بعضى از مدارس دینى در پاكستان و عربستان سعودى تروریست‌پرور هستند، نباید فكرى براى آن كرد و آنها را شناسایى كرده و به این دولت‌ها اعتراض كرد. ما از این مى‌ترسیم كه در مدارس دینى برادران اهل سنت كشورمان نیز نفوذ كنند و چنین افكارى را رواج دهند. آیا نباید با همكارى مدیران دینى این مدارس، نظارت بیشترى در برنامه‌ها و كتاب‌ها و نفرات آنها بشود؟!

در بخش دیگری از این بیانیه تاكید شده است: جنایت اخیر ثابت كرد كه آنها نه به شیعه رحم مى‌كنند نه به اهل سنت. آنها تشنه خون بیگناهان هستند؛ آیا نباید اهل سنت كشورمان نیز، برنامه‌اى براى ریشه‌یابى و مبارزه با این جنایات هولناك كه سبب سوء ظن نسبت به همه مى‌شود و وحدت را تضعیف مى‌كند و دود آن به چشم همه مى‌رود تنظیم كنند؟ به یقین تا سردمداران این كار یقین پیدا نكنند كه هزینه‌هاى سنگینى در برابر آن مى‌پردازند دست بر نخواهند داشت، این هزینه‌ها را مشخص كنید!

در پایان این بیانیه آمده است: به هر حال مردم انتظار دارند این مسئله حیاتى و سرنوشت‌ساز جدى‌تر گرفته شود و «كار گروهى» قوى و هوشیار به طور دائم براى مدیریت آن انتخاب گردد، تا ریشه‌هاى این جنایات خشكانده شود و مردم مسلمان و با ایمان ما از شرّ آنها در امان بمانند.

امام حسین (ع) در منابع اهل سنت‌

نوشته شده در تاریخ : شنبه 27 آذر 1389   ساعت 09 و 00 دقیقه و 28 ثانیه

 
  شهادت فرزند گرامی پیامبر اکرم (ص) و حادثه کربلا، ‌دل تمام دوستداران اهل بیت (ع) را به درد آورد و دیری نپایید که بساط حکومت بنی امیه برچیده شد، حادثه کربلا از سوی تمام مسلمانان اعم از شیعه و سنی مطرود است و برعاملان شهادت سیدالشهداء لعن و نفرین نثار می‌کنند.  

آنچه پیش‌روی شماست بخش اول گفت‌وگوی خبرنگار سرویس علمی- فرهنگی مرکز خبر حوزه، با حجت‌الاسلام ‌والمسلمین نجم‌الدین طبسی از اساتید و مورخان حوزوی پیرامون امام حسین (ع) در منابع اهل سنت است.

* لطفاً درخصوص نگاه اهل سنت به واقعه عاشورا توضیح دهید؟

اهل سنت نگاه واحدی به عاشورا ندارند ، بر خلاف شیعه که به این مسئله نگاه واحد دارند و امام حسین‌(ع) را امام معصوم و بر حق می‌دانند و یزید و طرفدارانش را ظالم و جائر و خروج کننده بر امام زمان خود برمی‌شمارند؛ زیرا وزر و وبالی که یزید انجام داد کمتر از وزر و وبال کفار و مشرکین نسبت به اصل اسلام نیست، این نگاه تمامی شیعیان است، اما اهل سنت نگاه‌های متفاوتی دارند عده ای از آنان اهل انصاف هستند که البته کم هم نیستند، کسانی که هوای آلوده وهابیت و نواصب را استنشاق نکرده اند در کنار امام حسین ( علیه السلام ) و جریان کربلا هستند و یزید و طرفداران او را محکوم می‌کنند به عنوان مثال چند نمونه نقل می‌کنم :

الف- جناب مناوی در کتاب « الفیض الغدیر » ج 3 ص 14 این روایت را می‌آورد که « فاطمة بضعة منّى، و مع ذلك فقابل بنو أمیّة عظیم هذه الحقوق بالمخالفة و العقوق » [1] می‌گوید، پیامبر اکرم(ص) حقوقی داشتند و فرمودند فاطمه پاره تن من است، اما امویان این حق بزرگ را بر عکس انجام دادند و عاق رسول الله شدند، خون اهل بیت(ع) را ریختند و زنان و بچه‌ها ایشان را به اسارت بردند و خانه‌های اهل بیت(ع) را خراب کردند و شرافت و فضل اهل بیت را منکر شدند و سبّ اهل بیت(ع) را مباح شمردند و با پیامبر اکرم‌(ص) در وصیتش مخالفت کردند و ضد مقصود پیامبر(ص) عمل کردند، زمانی که مقابل پیامبر قرار بگیرند، چقدر باید خجالت بکشند، وای بر فضیحت ایشان روزی که ایشان محشور می‌شوند .

ب- عسقلانی (متوفی 852) در فتح الباری ج 9 ص 240 ذیل روایت « یُوذیِنی مَن آذاهها وَ کُلّ مَن وَقَع مِنه فی حَق فاطمة ... » [2] بر اساس این روایت هر کس با فاطمه برخوردی داشته باشد که زهرای اطهر اذیت شده باشد در حقیقت پیامبر(ص) را ناراحت کرده است و هیچ اذیتی بر حضرت فاطمه‌(س) بالاتر از شهادت فرزند او نیست .

ج- ابن عماد حنبلی در شذرات الذهب (متوفی 1089) ج 1 ص 66 حوادث را نقل می‌کند و بعد می‌گوید«قاتل الله فاعل ذلك وأخزاه ومن أمر به أو رضیه ...» [3] خدا بکشت کسی را که امام (ع) را کشت و خاندان اهل بیت(ع) را به اسارت برد و راضی به این عمل بوده است .

*یزید توبه نکرده است

د- همچنین آلوسی صاحب روح المعانی ( متوفی 1270 ) که مواضع ضد شیعی هم دارد و گاهی از وهابی‌ها دفاع می‌کند در عین حال در کتاب روح المعانی ج 26 ص 317 ذیل آیه 22سوره محمد(ص) می‌گوید : ظاهر این است که یزید توبه نکرده است و احتمال توبه او ضعیف‌تر از ایمانش است و « الظاهر أنه لم یَتُب، و احتمال توبته أضعف من إیمانه، و یلحق به ابن زیاد و ابن سعد و جماعة فلَعنةُ اللّهِ عز و جل علیهم أجمعین، و عَلى أنصارِهم و أَعوانهم و شیعتهم و مَن مال إِلیهم إلى یومِ الدین ما دمعتْ عین على أبی عبد اللّه الحسین » ‏[4] و ابن‌زیاد و ابن‌سعد ملحق به او هستند و تا چشمی برای امام حسین اشک می‌ریزد خدا یزید و اتباع او را لعنت کند.

*اشکال آلوسی بر ابن‌عربی

 ابو بکر ابن عربی مالکی ( متوفی 543 )که در اشبیلیه قاضی بوده و بسیار دنیا پرست هم بوده است [5] حرکت امام حسین را محکوم می‌کند و می‌گوید « الحسین قتل بسیف جده »، آلوسی از این سخن وی ناراحت شده و نسبت به او می‌گوید «من اللّه تعالى ما یستحق أعظم الفریة فزعم أن الحسین قُتل بسیف جده صلّى اللّه علیه و سلّم» ابوبکر ابن عربی دروغ بزرگی گفته است که امام حسین با شمشیر جدش به شهادت رسیده است و چه حرف درشتی است که از دهان وی بیرون می‌آید، بعد آلوسی ادامه داده: ابن جوزی در «سرّ المصون» گفته است که از اعتقادات بعض عامه که خودشان را سنی می‌دانند این است که: یزید کار درستی انجام داده، ابن جوزی ادامه می‌دهد که آنها اگر به تاریخ نگاه می‌کردند می‌فهمیدند که اصلا یزید خلیفه نبوده و مردم ملزم به بیعت با او شدند « و یزید از هیچ کار قبیحی دوری نکرده است و بر فرض که عقد بیعت او صحیح هم باشد خلافکاری‌هایی از او سر زده است که همه آنها موجب فسخ بیعت است و با وجود این،‌ به حرف ابوبکر ابن عربی مالکی کسی تمایل پیدا نخواهد کرد مگر انسان‌های جاهل.[6]

 ما اگر کتابهای اهل سنت را باز کنیم می‌بینیم پر است از احترام و تعظیم به ساحت قدس حسین بن علی ( علیه السلام ) از نظر ما اباعبدالله الحسین ( علیه السلام )  امام معصوم است و از نظر اهل سنت فرزند رسول الله ( صلی الله علیه و آله و سلم) است و سید شباب اهل جنت است [7] و منصفین از اهل سنت غیر از این نمی‌توانند بگویند .

*آیا این تفکر در بین اهل سنت غلبه دارد و یا حکومت‌ها در نوع تفکر اندیشمندان سنی موثر نبوده اند ؟

بله، اگر دوران حاکمیت نواصب بود نویسنده‌ای هم که تربیت شده نواصب بوده، جریان فرق می‌کند، اما در زمان‌های دیگر که نواصب حکومت نداشته اند، معمولا اهل سنت جریان یزید و شهادت امام حسین(ع) به دست یزید را محکوم می‌کنند .

*چرا اهل سنت این رویکرد را نسبت به معاویه ندارند؟

عبد الرزاق صنعانی از بزرگان اهل سنت است ( متوفی 211) و شخصیتی است که بسیار مورد احترام اهل سنت می‌باشد، می‌گویند که منبر درس او بعد از پیامبر(ص) شلوغ‌ترین منبر‌ها بوده است، وقتی در درس ایشان، اسمی از معاویه برده می‌شد؛ می‌گفت : با بردن نام «آل ابوسفیان» هوای کلاس را آلوده نکنید «لا تقذروا مجلسنا بذکر آل ابی سفیان» ( شرح حال صنعانی در کتاب میزان اعتدال ) [8] و حمانی نیز که از علمای اهل سنت است می‌گوید معاویه پیرو اسلام نبود ، «علی بن جعد» هم نسبت به معاویه نظر مثبتی نداشته است از طرفی مدتها حکومت در دست معاویه بود و احادیث فراوانی در شان او جعل کردند و جالب است که «نسائی» و «حاکم نیشابوری» و «عینی شارح بخاری» و عسقلانی تصریح می‌کنند که «ما در مدح و فضائل معاویه حتی یک روایت صحیح نداریم»، معاویه خیلی پنهانی کار می‌کرده و هر چند روی کار آوردن یزید از بزرگترین جنایت‌های او بود، ولی از بزرگترین جنایات او کشتار شیعیان بود که ریشه اش به معاویه بر می‌گردد، در کتاب «الغارات» که یکی از نزدیکان مختار نوشته، آورده که معاویه گروه‌های ترور و جوخه‌های اعدام داشته که به روستاهای شیعه نشین حمله می‌کرده و شیعیان را می‌کشتند، ولی همه این اعمال زشت معاویه، پشت پرده بوده است. ولی یزید بر خلاف معاویه عملا تظاهر به فسق می‌کرد. 2

*آیا اهل سنت واقعه کربلا را در منابعشان بیان کرده اند ؟

علی رغم فشار‌هایی که از جانب امویان بوده و بعد از واقعه کربلا مدت‌ها حکومت می‌کردند، تلاش داشتند خاطره‌ و یاد حادثه کربلا محو و سانسور شود و خیلی از مسائل مخفی بماند با این همه فشار، اولین کسی که کتابی در تاریخ کربلا و عاشورا نوشت جناب «اصبغ بن نباتة» از خواص امیر المومنین(ع) بود و الان اصل کتاب موجود نیست. یا ابو مخنف [9] کتابی در تاریخ عاشورا نوشت که ایشان با سه واسطه به «مخنف بن سلیم ازدی» می‌رسد که از اصحاب امیرالمومنین (ع) بوده و او هم مقتلی در این خصوص دارد و البته آنچه که در بازار موجود هست و معروف به مقتل ابو مخنف است و اشتباهات و جعلیاتی هم دارد و در آن دست برده شده است و معروف است که مقتل ابو مخنف همانی است که طبری عامی نقل می‌کند، باز جناب نصر بن مزاحم و نیز ابو منذرهشام بن محمد کلبی هم کتاب خوبی در تاریخ کربلا و حادثه عاشورا نوشته‌اند؛ همچنین واقدی نیز مقتل نوشته است.

 در بین اهل سنت علی بن محمد مدائنی در تاریخ عاشورا کتابی دارد ؛ شرف الدین قاهری ( متوفی 827 هـ ق) و خوارزمی (متوفی 568) کتاب خوبی نوشته و امروز سلفی‌ها او را متهم می‌کنند که شیعه است، چون سلفی‌ها دوست ندارند کسی اموی‌ها را سرزنش کند و ؛ آقای کاشفی بیهقی سبزواری (متوفی 910 ) و ایشان اولین کسی است که داستان کربلا را به فارسی نوشته، با عنوان «روضة الصفاء».

اهل سنت کتاب‌های متعددی در این باره نوشته اند ؛ از دیگر کسانی که واقعه عاشورا را نقل کرده است، ابن کثیر شاگرد ابن تیمیه است که او نسخه بدل معاویه در دشمنی با اهل بیت(ع) است ولی با وجود این در کتاب « البدایه و النهایه » مقتل را نوشته است، اما طوری گفته است که حکومت و یزید را مطرح نکند و اگر سرزنشی است به پایین دست‌ها نسبت بدهد.


عزاداری به سبک اسلام آمریکایی ممنوع!

نوشته شده در تاریخ : شنبه 27 آذر 1389   ساعت 08 و 21 دقیقه و 29 ثانیه

 
 حوزه نیوز: اشاره، اندیشمندان مسلمان و غیر مسلمان بر الگو بودن مکتب حسینی اذعان داشته و دارند، پس سرمایه‌گذاری 400 میلیون دلاری صهیونیسم برای تحریف در مداحی‌ها و عزاداری‌ها و به تبع آن تحریف در حماسه عاشورا این مکتب انسان ساز، طبیعی است. 

 امروز دشمنان، اشک شور و شیون را در میان نسل جوان تشویق و ترغیب می کنند تا از شعور و بصیرت حسینی در عزاداری‌ها دور بمانند؛ بنابراین وظیفه خطیر مبلغان و مداحان در این عرصه حفظ اهداف و آرمان‌های حسینی و ترویج عزاداری همراه با شعور و بصیرت حسینی است.

آنچه در پی می آید، برش‌هایی از گفت وگوی مرکز خبر حوزه با حجت‌الاسلام سید جلال رضوی مهر از اساتید حوزه و مدیر کل اعزام مبلغ و امور دینی سازمان اوقاف است که در آن به ضرورت توجه به اهداف و آرمان‌های اباعبدالله الحسین‌(ع) در عزاداری‌ها و ترویج شعور و بصیرت حسینی در میان نسل جوان پرداخته شده است.

* شیعیان اجازه ندهند آرمان حسینی شهید شود

گرچه اباعبدالله الحسین به ظاهر شهید شد و جسمش مورد ضربات شمشیر و پیکان تیر دشمن قرار گرفت و پیروان ابی سفیان و بنی امیه، حضرت و یاران پاکش را به شهادت رساندند، ولی شیعیان تا امروز اجازه ندادند هدف و آرمان حسینی شهید شود و دستخوش تحریف لفظی و محتوایی قرار گیرد.

* در عزاداری‌ها به بی راهه نرویم!

حقیقتاً وظیفه آحاد جامعه اسلامی به ویژه مبلغان، عالمان دین و مرزبانان عقیدتی، استمرار اهداف قیام حسینی و مکتب عاشورا است، چون مسلماً هدف دشمنان، تحریف عاشورا و به تبع آن تحریف اهداف و آرمان‌های حسینی است و اگر نتوانیم عزاداری‌ها و سوگواری نسل جوان را با اهداف امام حسین‌(ع) منطبق کنیم، قطعاً؛ بی‌راهه رفته ایم.

* کدام عزاداری خوشایند آمریکاست؟!

عزاداری‌ها دو نوع است، یک نوع عزاداری بی خاصیت و صرفاً اشک و داد و شیون است، این دسته عزاداری‌ها، عزاداری به سبک اسلام آمریکایی است و استکبار و صهیونیسم هرگز از آن وحشت ندارند؛ چون خالی از شعور و بصیرت حسینی است.

برخی عزاداری‌ها، با خاصیت است یعنی شور را در کنار شعور دارد، کشته شدن امام حسین‌(ع) را همراه با آرمان حسینی به ترسیم می کشد، این نوع عزاداری‌ها که به برکت انقلاب اسلامی بیشتر مورد توجه ملل مختلف قرار گرفته است می تواند بسیار تاثیرگذار باشد، در عزاداری حقیقی، سیمای امام حسین‌(ع) به مردم شناسانده می شود و به تبع آن مردم به پشتیانی و حمایت از حسین زمان بپا می خیزند و از یزید و یزیدیان دوری می گزینند.

*ویژگی‌های عزاداری با شور و شعور

همین عزاداری با شور و شعور است، که «لبیک یا حسین» آن یعنی مبارزه با فساد و تبعیض و نیز از برکت آن جبهه مقاومت حزب الله لبنان ایجاد می‌گردد، حسین فهمیده‌ها تربیت می‌شود و بصیرت میان خواص و عوام افزایش می‌یابد و امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه معنا دار می کند و هدف امام حسین‌(ع) را از بدو حرکت مشخص می کند.

اگر کربلا، «حسینی الحدوث» بود، باید بپذیریم که «زینبی البقا» است، پس باید به پیروی از کاروان اسرای کربلا در هر کوی و برزن با توجه به مقتضیات زمان و مکان به تبیین اهداف عالی عاشورا بپردازیم و سیره اهل بیت‌(ع) را بشناسیم.

* شهادت طلبی جوانان خواب را از چشم یزیدیان ربوده است

اگر شهادت طلبی‌های نسل امروز، خواب را از یزیدیان زمان ربوده، اگر رشادت‌ها و مبارزه‌ها و 8 سال جنگ تحمیلی در جبهه‌ها چنان دشمن را ناتوان کرد که تا ابد در تاریخ ماندگار شده ، به خاطر همین عزاداری‌های با شور و شعور است.

*مبلغان و مداحان اجازه ندهند عاشورا تحریف شود

مبلغان، خطبا، وعاظ، علما و مداحان و همه کسانی که قلم به دست گرفته اند، باید هدف امام حسین‌(ع) را ترسیم کنند و اجازه ندهند دشمنان هدف عاشورا را تحریف کنند و از مسیر اصلی منحرف نمایند.

برخی مداحان به جای این که عجز و ناتوانی را بر اهل بیت‌(ع) تحمیل کنند! از شجاعت و هدفمندی قیام امام بگویند، قیام حسینی، قیامی فرهنگی است و هرگز برای کشورگشایی و دعوای شخصی نبوده و اساساً عاشورا، جنگ همه اسلام در برابر کفر و الحاد و نفاق بوده است.

* با حسین زمان بیعت کنیم

امروز وظیفه داریم، برای این که محتوای تبلیغی را ارتقاء دهیم، از کتب معتبر در منابر استفاده کنیم، قبل از اشک گرفتن، اذهان را جلوتر از اشک‌ها در مسیر اهل بیت‌(ع) قرار دهیم و برای مردم تبیین کنیم؛ زیرا که عزاداری زمانی موثر است که بتوانیم با حسین زمان بیعت و از یزید زمان دل بکنیم و منطق، گفته و نوشته ما قرآن محور باشد و کلمات معصومین‌(ع) را همچون مشعلی ره گشا در مسیر زندگی و آزادگی بدانیم.


آیت الله نمازی: ولایت‌مداری نخستین درس امروز مکتب عاشورا است

نوشته شده در تاریخ : شنبه 27 آذر 1389   ساعت 07 و 59 دقیقه و 23 ثانیه

آیت الله عبدالنبی نمازی، با تسلیت ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع)، به تبیین فلسفه قیام عاشورا پرداخت. Image

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به روایاتی تصریح کرد: حضرت امام حسین(ع) فلسفه قیام خود را بیان کردند و گفتند من آدمی ماجراجو نیستم و قصد بهم زدن آرامش جامعه اسلامی را ندارم.

آیت الله نمازی گفت: انگیزه امام حسین(ع) برای قیام، اصلاح جامعه و امر به معروف و نهی از منکر بود.

وی با بیان اینکه سیاست خاندان بنی امیه محو اسلام بود خاطرنشان کرد: اینها از همان روز اول با پیامبر گرامی اسلام مخالف بودند منتهی زمانی که با توسعه و سیطره اسلام مواجه شدند، به ناچار اسلام آوردند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: جریان نفاق با ارتحال پیامبر(ص) برنامه های خود را شروع کرد و امام حسین(ع) نیز از این وضعیت احساس خطر و قیام کردند.

وی افزود: اگر امام حسین(ع) قیام نمی کرد، امروز در روی کره زمین کسی قائل به توحید نبودند و در حال حاضر هر چه از دین و اسلام هست به برکت قیام عاشورا و حرکت امام حسین(ع) و یاران باوفای ایشان است.

آیت الله نمازی با بیان اینکه عاشورا و کربلا یک مکتب است نه یک حادثه، ابراز داشت: مکتب عاشورا یک دانشگاه و مدرسه انسان ساز است که امت اسلامی به ویژه فرزندان و پیروان اهل بیت و شیعیان تا قیام امام عصر(عج) در این دانشگاه وارد و فارغ التحصیل می شوند.

وی در ادامه به تبیین پیام های حادثه عاشورا پرداخت و تولی و تبری را از مهم ترین درس ها و پیام های حادثه عاشورا عنوان کرد و بیان داشت: در زیارت عاشورا فرازهایی متعددی همچون سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم وجود دارد که نشان دهنده این اصل مهم است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ولایتمداری را پیام دیگر حادثه عاشورا ذکر کرد و ابراز داشت: تک تک یاران و اصحاب امام حسین(ع) در حادثه عاشورا ولایتمداری و تبعیت خود را از امامشان به بهترین شکل ممکن نشان دادند.

امام جمعه کاشان تصریح کرد: اهمیت دادن به نماز اول وقت پیام دیگری است که ما باید از حادثه عاشورا و قیام ابی عبدالله الحسین(ع) بگیریم.

نماینده ولی فقیه در کاشان تاکید کرد: شب عاشورا، شب راز و نیاز امام حسین(ع) و یاران با وفای ایشان با خداوند تبارک و تعالی بود و ما باید به این مساله بیش از پیش توجه و در معنا و مفهوم آن دقت کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه نخستین درس امروز از حادثه عاشورا را درس ولایتمداری دانست و بیان داشت: امروز همه باید با تبعیت از ولی فقیه و مقام معظم رهبری، مراقب دسیسه ها، جوسازی ها و فتنه های دشمنان باشند و نقش و رسالت خود را در قبال انقلاب اسلامی به درستی ایفا کنند.

نماینده ولی فقیه در کاشان، توجه و اهتمام ویژه به فریضه امر به معروف و نهی از منکر را درس دیگر مکتب امام حسین(ع) عنوان و با ابراز تاسف از کمرنگ شدن این فریضه الهی در جامعه تصریح کرد: این فریضه الهی با وجود اهمیت بسیاری که دارد، متاسفانه در جامعه ما کمرنگ و ضعیف است.

آیت الله نمازی خواستار توجه همه دستگاه ها و آحاد جامعه به احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر شد و با هشدار نسبت به بی توجهی به این امر مهم، عواقب آن را ناگوار خواند و گفت: اگر نسبت به این واجب الهی بی تفاوت باشیم، به تدریج انقلاب از درون تهی خواهد شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه جامعه به ویژه نسل جوان به نماز اول وقت بیان داشت: مساجد باید سرشار از نسل جوان باشد، روحاینت عالم و آگاه ما باید از این فرصت ها بیشترین استفاده را بکنند و حقایق، معارف و پیام های عاشورا را برای نسل جوان تبیین کنند

آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات