حوزه علمیه استان مرکزی
اللهم عجل لولیک الفرج

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 23 مرداد 1390   ساعت 13 و 09 دقیقه و 35 ثانیه

متأسفانه تعدادى از منحرفان مى‌خواهند روحانیت اصیل را در بین مردم بدبین کنند؛ این افراد حتى کمبودهاى اقتصادى را به حساب روحانیت مى‌گذارند و با کارهاى غیر‌علمى و نسنجیده، مردم را به نظام و انقلاب بدبین مى‌کنند!

به گزارش مرکز خبر حوزه، حضرت آیةاللّه صافى گلپایگانى در دیدار با جمعى از طلاب ممتاز و نخبه حوزه علمیه قم، با اشاره به جایگاه تحصیل علم در آیات و روایات گفتند: یکى از عبادات بزرگى که در دین مقدس اسلام، بر آن تأکید فراوانى شده است، کسب علم و دانش و حضور در جلسه درس مى‌باشد و شاید بتوان گفت، عبادت و جهادى بالاتر از آن نیست.
ایشان با اشاره به آیه‌: »هل یستوى الذین یعلمون والذین لایعلمون»، به مقام علم و عالِم در قرآن کریم پرداختند و افزودند: با علم است که مجهولات براى انسان کشف مى‌شود و با کسب علم مى‌توان جهان را تسخیر نمود.
معظم‌له ادامه دادند: علمى ارزش دارد که ما را به راه راست، کمال و سعادت دنیا و آخرت هدایت کند و آن، همان علوم اسلامى و معارف نورانى اهل‌بیت علیهم‌السلام است که راه بهتر زندگى‌کردن را به ما مى‌آموزند. در واقع، هرچه انسان‌ها براى انسانیت خود لازم دارند، در علوم محمد و آل محمد صلى‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم وجود دارد.
حضرت آیةاللّه صافى در بخش دیگرى از سخنان خود، حوزه‌هاى علمیه‌را میراث گران‌بهاى بزرگانى دانستند که براى رساندن پیام اسلام، از هیچ کوششى دریغ نکردند.
ایشان یادآور شدند: حوزه‌هاى علمیه ما که بیش از هزار‌سال سابقه دارند، باید با استقلال کامل، سنت‌هایى را که بزرگان براى ما به ارث گذاشته‌اند را حفظ کرده و با اخلاص و نیت پاک انجام وظیفه نمایند.
ایشان با اشاره به میراث گران‌بهاى شیعى افزودند: در زمان‌هاى گذشته، بعضى از محدثان بزرگ شیعه، براى دریافت چند حدیث، سفرهاى طولانى را متحمل مى‌شدند و با تحمل زحمات و مشقات فراوان، گنجینه‌ى حدیثى خود را بهتر و پربارتر مى‌نمودند، الآن آن گنج‌هاى طلایى و کتاب‌هاى حدیثى در دست ماست، که باید از آن به بهترین صورت استفاده نماییم.
این مرجع تقلید با بیان این‌که امروز وظایف مهمى بر دوش روحانیت است، تصریح کردند: وظیفه‌ اصلى ما پاسدارى از دین است؛ آن هم دینى که سعادت بشر را تضمین مى‌کند و شما پاسدار آن مى‌باشید.
معظم‌له ادامه دادند: دین براى مردم دنیایى مى‌خواهد که همه در آن با رفاه کامل، امنیت، عدالت و برابرى زندگى نمایند؛ زندگى‌اى که بدون خشونت، کینه و حسد باشد و در آن دروغ و تهمت نباشد و همه با خوشى و آسایش خاطر، به وظایف خود عمل کنند.
ایشان افزودند: ما مى‌گوییم دولت‌ها باید امنیت اخلاقى و جانى مردم را فراهم کنند و با اجراى قوانین اسلام، عدالت واقعى را در جامعه پیاده نمایند؛ ما مى‌گوییم بیت‌المال از آن همه مردم است، و نباید چوب حراج به بیت‌المال زد؛ یک ریال آن محترم است و باید پاسخگوى آن باشند.
این مرجع‌تقلید با اشاره به توطئه دشمنان بر ضد روحانیت تأکید کردند: متأسفانه تعدادى از منحرفان مى‌خواهند روحانیت اصیل را در بین مردم بدبین کنند؛ این افراد حتى کمبودهاى اقتصادى را به حساب روحانیت مى‌گذارند و با کارهاى غیر‌علمى و نسنجیده مردم را به نظام و انقلاب بدبین مى‌کنند.
معظم‌له افزودند: اگر گرانى و تورم در جامعه وجود دارد، به خاطر ندانم‌کارى بعضى از مسئولان است؛ مسئولان باید شرایط اقتصادى را به گونه‌اى رقم بزنند که قشر ضعیف جامعه بتواند آن‌را تحمل کند و بر ضعفا فشار وارد نشود؛ البته همه مسئولیم و نباید از اداى وظیفه، شانه خالى کنیم.
ایشان خطاب به روحانیون اظهار داشتند: البته روحانیون نیز نباید کارى کنند که مردم به اسلام و تشیع بدبین شوند؛ آنها هم باید با تهذیب نفس و اخلاق اسلامى و دورى از مظاهر دنیا و جناح‌بازى‌ها براى مردم الگو بوده و زینت دین باشند و دغدغه آنها فقط حفظ دین باشد.
این مرجع‌تقلید تصریح کردند: ما نیز به نصیحت و تذکر احتیاج داریم؛ نباید خودمان را از موعظه و پند و اندرز بى‌نیاز بدانیم. انشاء‌اللّه‌تعالى همه ما با پیمودن راه صحیح ائمه معصومین علیهم‌السلام بتوانیم رضایت مولا و آقایمان حضرت بقیة‌اللّه عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف را کسب کنیم.

خط انحراف را گوشزد کردیم
ما خط انحراف را گوشزد کردیم و گفتیم که لازم نیست صبر کنیم تا آن‌ها خود را بیشتر نشان دهند؛ همان روز‌هاى سخت که به احکام و دستورات مقدس شرع و قرآن توهین نمودند، باید جلوى آن‌ها گرفته مى‌شد.
به گزارش مرکز خبر حوزه، حضرت آیةاللّه صافى در دیدار مدیر، اساتید و جمعى از طلاب مدرسه الحجة عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف ضمن بیان این مطلب، به وظایف طلاب و حوزه‌هاى علمیه در عصر حاضر اشاره کردند و اظهار داشتند: عصرى که ما در آن زندگى مى‌کنیم، زمانى بسیار حساس و عصر امتحان و تخلیص مى‌باشد؛ همه باید امتحان دهند. هر کسى که خود را به نحوى منتسب به امام زمان ارواحنا فداه مى‌داند، باید از آزمون‌هاى بزرگ در این زمان و فتنه‌هاى آخرالزمان سرافراز بیرون بیاید.
ایشان با تأکید بر لزوم تطابق گفتار و کردار، ادامه دادند: باید صف راستگویان از دروغگویان جدا شود؛ این‌طور نیست که اگر کسى ادعا کرد من منتظر امام زمان عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف هستم، ولى کارها و رفتارش مخالف اسلام و دستورات شرع مقدس باشد، امام زمانى است؛ آنچه اهمیت دارد عمل است، نه گفتار. معظم‌له افزودند: بعضى از مردم همواره به سر و سینه‌ى خود مى‌زنند و فرج آن حضرت را از خداوند درخواست مى‌کنند، اما در عمل فرسنگ‌ها با حضرت فاصله دارند!
این مرجع‌تقلید یادآور شدند: باید نوکرى و خدمت‌گزارى آستان مقدس آن امام عزیز را براى خود افتخار بدانیم و آن را با هیچ چیز دیگرى عوض نکنیم؛ اگر ریاست داشته باشیم، قدرت و جاه و علم داشته باشیم، اما آقا ما را به چاکرى درگاهش قبول نفرماید، خسارت‌زده دنیا و آخرت هستیم.
ایشان، طلاب را به تلاش و کوشش بیشتر در فراگیرى علوم اهل‌بیت علیهم‌السلام فراخواندند و اظهار داشتند: طلاب باید بدانند ما آمده‌ایم که فقط به اسلام و امام زمان عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف و اهل‌بیت علیهم‌السلام خدمت کنیم و براى رسیدن به این هدف بزرگ باید اندوخته‌هاى علمى و دینى فراوانى کسب نماییم و یک لحظه فرصت‌را از دست ندهیم.
حضرت آیةاللّه صافى با اشاره به شبهه‌ها و سؤالات بسیار مردم در عصر حاضر، تصریح کردند: عالم دینى باید جامعیت داشته باشد؛ در فقه، اصول، تفسیر، تاریخ و شناخت دوست و دشمن و فرقه‌هاى ضاله، تبحّر و تخصّص داشته باشد.
ایشان وظایف و مسئولیت‌هاى عالمان دینى را بسیار خطیر خواندند و افزودند: عالم دینى نباید اعتزال گوشه‌گیرى و کنار‌گذاشتن مسئولیت‌ها را براى خود امتیاز بداند. امام زمان علیه‌السلام مرجع، عالم و طلبه‌اى را مى‌خواهند که با مردم باشد و در میان مردم و از آن‌ها جدا نباشد و به وظیفه اصلى خود، یعنى بیان احکام و امر به معروف و نهى از منکر بپردازد.
معظم‌له در توصیه‌هاى دیگرى به طلاب یادآور شدند: به علمى که به‌دست آورده‌اید، قانع نباشید و همیشه و حتى تا هنگام مرگ، در پى کسب علم و فضایل باشید.
این مرجع تقلید با بیان این‌که اوضاع فعلى با سال‌هاى گذشته بسیار متفاوت بوده و این امر، وظیفه ما را خیلى سنگین کرده است، اضافه کردند: هر روز از اطراف جهان سؤال مى‌آید و درخواست راهنمایى و توصیه دارند؛ در واقع، مردم به اسلام توجه پیدا کرده‌اند؛ بنابراین ما باید محاسن و زیبایى‌هاى کلام معصومین علیهم‌السلام را به جهان ارسال نماییم، تا دنیاى تشنه‌ى معنویت، بدین وسیله از فساد و تباهى و ضد‌اخلاق مصونیت پیدا کند.
ایشان در بخش دیگرى از سخنان خود با اشاره به فتنه‌ها و مطالب انحرافى‌اى که در جامعه مطرح مى‌شود، ابراز داشتند: ما خط انحراف را گوشزد کردیم و گفتیم که لازم نیست صبر کنیم تا آن‌ها خود را بیشتر نشان دهند؛ همان روز‌هاى سخت که به احکام و دستورات مقدس شرع و قرآن توهین نمودند، باید جلوى آن‌ها گرفته مى‌شد.
حضرت آیةاللّه صافى با بیان این‌که همه ما مسئولیم و باید پیش خداوند متعال و امام زمان علیه‌السلام پاسخ‌گو باشیم، اظهار داشتند: من همیشه گفته‌ام و مى‌گویم مملکت ما صاحب دارد و صاحب اصلى آن، امام زمان علیه‌السلام است و ایشان بر همه‌ى کارها و گفته‌هاى ما مراقبت دارند.
معظم‌له ادامه دادند: این مملکت، کشور شهیدان، جانبازان و آزادگان سرافراز است، و آن‌چه آنان از ما مى‌خواهند، حاکمیت اسلام و برپایى عدل در کل جامعه است. روحانیت و مردم شرافتمند ایران هرگز از خواسته‌هاى خود، که عزت و سربلندى مملکت و سرافرازى نظام مى‌باشد، کوتاه نخواهند آمد.
این مرجع تقلید در پایان تصریح کردند: روحانیت و طلاب باید سعى کنند غصه‌هاى امام‌زمان عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف را کم کنند و زمینه‌ى ظهور موفورالسرور آن حضرت را فراهم نمایند.
خاطرنشان مى‌شود، در ابتداى این دیدار حجة‌الاسلام والمسلمین طباطبایى مدیر مدرسه الحجة عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف گزارشى از برنامه‌هاى آموزشى این مدرسه ارائه نمود.

معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه:

نوشته شده در تاریخ : شنبه 22 مرداد 1390   ساعت 13 و 56 دقیقه و 37 ثانیه

کمک به قحطی‌زدگان سومالی وظیفه‌ای انسانی و اسلامی است

معاون تبلیغ حوزه های علمیه با تاکید بر ضرورت کمک جامعه جهانی و مسلمانان به قحطی زدگان کشور سومالی، از اختصاص یک روز حقوق کارکنان مرکز مدیریت حوزه های علمیه در ماه مبارک رمضان در این راستا خبر داد.


حجت الاسلام محمدحسن نبوی، معاون تبلیغ حوزه‌های علمیه، با ابراز تاسف از وضعیت ناگوار مردم مسلمان کشور سومالی تاکید کرد: متاسفانه مردم این کشور در قحطی بسیار شدیدی به سر می برند.

وی خواستار کمک جامعه جهانی و به ویژه مسلمانان به قحطی زدگان سومالی شد و تاکید کرد: بحرانی که در کشور سومالی ایجاد شده یک فاجعه انسانی به تمام معنا است و صدها هزار نفر در خطر جدی قرار دارند، در این شرایط نباید مردم این کشور را تنها گذاشت.

وی افزود: مردم سومالی مردمانی مسلمان هستند و از این رو شایسته است که مسلمانان جهان در حد توان خود به آنها کمک کنند تا از این وضعیت رهایی یابند.

حجت الاسلام نبوی با اشاره به روایت معروف پیامبر گرامی اسلام«من سمع رجل ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم» تاکید کرد: پیامبر گرامی اسلام در این حدیث شریف می‌فرماید کسی که ندای استمداد مسلمانی را بشنود و به او جواب مثبت ندهد مسلمان نیست.

معاون تبلیغ حوزه های علمیه تاکید کرد: روایات متعددی داریم که اگر مسلمانی شب سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد مسلمان نیست، امروز مردم کشور سومالی چنین وضعیتی دارند و بر هر زن و مردم مسلمان لازم است که به داد آنها برسد.

معاون تبلیغ حوزه های علمیه افزود: همه باید در حد توان خود به داد قحطی زدگان کشور مسلمان سومالی برسند و کمک های نقدی و غیر نقدی خود را تقدیم آنها کمک کنند.

وی در ادامه ابرازداشت: با هماهنگی های صورت گرفته با دبیرخانه شورای عالی حوزه، کارکنان و پرسنل مرکز مدیریت حوزه های علمیه یک روز از حقوق خود در ماه مبارک رمضان را به قحطی زدگان سومالی اختصاص خواهند داد.

گفتنی است، در پی بحران سومالی و تشدید قحطی در این کشور مسلمان شماری از مراجع تقلید و علما افزون بر کمک های نقدی به قحطی زدگان، اختصاص ثلث سهم امام به آنها را مجاز اعلام کرده اند.

متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا

نوشته شده در تاریخ : شنبه 22 مرداد 1390   ساعت 13 و 49 دقیقه و 48 ثانیه

شورای عالی حوزه‌های علمیه در نامه‌ای به علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا به اظهارات وی مبنی بر کمک 760 میلیاد تومانی دولت به حوزه واکنش نشان داد.


 متن کامل نامه شورای علی حوزه بدین شرح است:

جناب آقای علی اکبر جوانفکر (زید توفیقه)


سرپرست محترم روزنامه ایران


سلام علیکم


با احترام، در سرمقاله روزنامه ایران مورخ 2/3/90 مطالبی در حمایت از دولت محترم بیان شده و به عنوان تیتر اول روزنامه نیز قرار گرفته که موجب سوء تفاهم برای برخی از مومنین و نگرانی علما گردیده، لازم است با رعایت امانتداری نکات ذیل در همان صفحه و با همان کادر به اطلاع عموم برسد.


1- دولت خدمتگزار آقای احمدی نژاد نخواسته از کمک های مالی به مراکز دینی، حوزه ها و یا مصلاهای نماز جمعه استفاده ابزاری کند ضمن آنکه شرایط و مقتضیات زمان در توفیقات دولت ها در نحوه خدمتگذاری به عموم برنامه های مختلف کشور متفاوت است.


2- روحانیت شیعه در طول تاریخ خویش وامدار هیچ گروه، حزب و دولتی نبوده و در کمال استقلال وظیفه الهی خویش که دفاع از حق بوده است را انجام داده ، امروز نیز با پشتیبانی کامل از نظام ولایی و سرفراز جمهوری اسلامی هر کجا نیاز باشد از سر دلسوزی و دفاع از مسیر حق تذکراتی را به دولتمردان داشته و دارد و استقلال خویش را با هیچ چیزی معامله نمی کند.


3- دریافت کمک های دولت برای تامین زیر ساخت ها و امور خدماتی حوزوی با موافقت برخی از بزرگان انجام شده، این در حالی است که کمک هزینه زندگی حداقلی طلاب و فضلا از طریق شهریه مراجع عظام تقلید (حفظهم الله ) تامین می شود.


4- جناب عالی خود خوب می دانید اعتبارات و کمک های دولتی هیچ گاه صددرصد استیفاء نمی گردد به ویژه در سالی که لایحه بودجه آن در دومین ماه سال مالی از تصویب مجلس محترم شورای اسلامی گذشت.


5- هر چند کمک های تخصیصی به حوزه ها و مراکز دینی نسبت به اعتبارات تخصیصی مراکز علمی، رفاهی، ورزشی و ... اندک است ولی اضافه کردن عنوان کمک به حوزه ها در کنار کلمه مراکز دینی با توجه به درصد پایین مبلغ کمک به حوزه ها و برجسته کردن نام حوزه ها و القای آن صحیح به نظر نمی رسد.


در خاتمه یاد آوری این نکته لازم است که دولت محترم آقای دکتر احمدی نژاد نباید نیازمند این گونه دفاع ها باشد. اطاعت کامل از رهبری معظم انقلاب(مدظله العالی) و عمل به توصیه های مراجع عظام تقلید و کسب رضایت ایشان که رضایت امام عصر (عج) را در پی دارد می تواند بهترین دلگرمی دولت و حمایت امت حزب الله را به دنبال داشته باشد.


توفیق روز افزون خادمین به اسلام و مسلمین را از خداوند خواستاریم. اِنَّه ولیُ التّوفیق


دفتر ارتباطات شورای عالی حوزه های علمیه


شایان ذکر است، علی اکبر جوانفکر چند روز پیش در سرمقاله روزنامه ایران، با ارائه آمار و ارقامی از کمک های دولت به حوزه علمیه، آن را نشانه توجه و ارادت رییس جمهور به روحانیت و مراجع دانسته بود


همچنین آیت‌الله مقتدایی مدیر حوزه‌های علمیه کشور، ضمن رد برخی اخبار در مورد میزان کمک دولت به حوزه های علمیه، از بررسی طرحی در شورای عالی حوزه برای عدم دریافت کمک های مالی از دولت خبر داد.
به نقل از مرکز خبرحوزه، آیت‌الله مقتدایی، صبح امروز در گردهمایی معاونین تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه‌های علمیه سراسر کشور، در اردوگاه یاوران حضرت امام مهدی‌(عج) جمکران، گفت: چند روز پیش در یکی از روزنامه‌های رسمی که از سوی یکی از مسئولان دولت گفته شده بود 760 میلیارد تومان در سال گذشته به حوزه علمیه کمک شده است، غلط است و ما آن را تکذیب می‌کنیم.

وی با اشاره به این‌که این شخص در کنار حوزه، لفظ مراکز دینی را هم قرار داد، گفت: مراکز دینی شامل حسینیه‌ها، مساجد سازمان تبلیغات، مرکز خدمات حوزه، دفتر تبلیغات اسلامی، جامعةالمصطفی‌العالمیه و... می‌شود؛ این‌که بخواهیم کمک به این جمع را به حساب حوزه علمیه بگذاریم، اشتباه است.

مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان ساخت: نمی‌دانم طرح این مطالب با چه هدفی صورت می‌گیرد، حال اگر چنین خدمتی هم به حوزه‌های علمیه شده باشد، آیا مصلحت است که بیان شود؟!

وی با اشاره به این که حوزه‌های علمیه توسط مردم و مراجع اداره می‌شوند، گفت: پس از انتشار این خبر تماس‌های فراوانی از سوی بیوت و دفاتر مراجع عظام تقلید و اساتید برجسته گرفته شد، مبنی بر این که ممکن است این خبر در میان مردم تاثیر نا مطلوبی داشته باشد.

آیت‌الله مقتدایی با اشاره به ارائه پیشنهاد شورای عالی به مقام‌معظم‌رهبری مبنی بر این‌که تمامی کمک‌ها به حوزه به دست معظم‌له صورت گیرد، گفت: زمان حضور مقام‌معظم‌رهبری در قم به معظم‌له پیشنهاد داده شد که تمامی کمک‌هایی که به حوزه می‌شود از سوی ایشان انجام گیرد، ایشان هم پذیرفتند که این پیشنهاد را در قالب نامه‌ای به دفتر ایشان تحویل دهیم تا رسیدگی شود.

آیت‌الله مقتدایی همچنین خاطرنشان ساخت: پس از انتشار خبر کمک به حوزه، شورای عالی تصمیم گرفت نامه‌ دیگری مبنی بر تسریع این امر به دفتر مقام‌معظم‌رهبری ارسال کند.

مدیر حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود، تلاش معاونان تبلیغ، سراسر کشور را بسیار ارزشمند دانسته و گفت: در این مسیر شناسایی نیازها، اولویت آنها و بررسی ویژگی‌های مبلغی که باید اعزام شود از اهمیت فراوانی برخوردار است.

وی با اشاره به این‌که ممکن است مبلغانی از نهادهای اعزام مبلغ دیگری غیر از حوزه‌ در مناطق مختلف حضور یابند، اظهار داشت: معاونین تبلیغ حوزه باید با آغوش باز از آنان پذیرایی کنند و با آنها همکاری نمایند.

آیت‌الله مقتدایی با تاکید بر نظارت بر کار مبلغان، گفت: مبلغانی چون از نهادهای مختلف اعزام می‌شوند، دارای اخلاق و شیوه‌های متفاوت تبلیغی هستند، برای این‌که خدای ناکرده تبلیغ این بزرگواران نتیجه معکوس نداشته باشد و مردم نسبت به روحانیت، انقلاب و اسلام بدبین نشوند، باید برای فعالیت آنان نظارت مستمر داشت و توصیه‌های تبلیغی را به آنها ارائه نمود.

وی افزود: برای این کار، نظرسنجی از مردم منطقه اهمیت زیادی دارد؛ به گونه‌ای که با گرفتن نظرات آنها و بررسی و ارائه گزارش آن به مسئولان حوزه برنامه‌ریزی‌های بهتر و تأثیرگذارتری صورت خواهد گرفت.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به این‌که شرایط نسبت به گذشته تفاوت زیادی کرده است، گفت: امروز در دورترین نقاط کشور افرادی با تحصیلات دانشگاهی وجود دارد؛ از این رو سطح آگاهی بالای آنها، نیازهای بالاتری را ایجاد می‌کند که باید پاسخگوی آن بود.

آیت‌الله مقتدایی در پایان یادآور شد: در این شرایط اگر مردم نسبت به آگاهی و توانایی‌های تبلیغی مبلغان اهتمام پیدا نکنند، آسیب‌های زیادی به وجود می‌آید.

بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر

نوشته شده در تاریخ : شنبه 22 مرداد 1390   ساعت 13 و 48 دقیقه و 18 ثانیه

مشاهده می شود اظهار نظرهایی در پاره ای از رسانه ها و پایگاه های خبری درباره افراد و نهادهای محترم مطرح می شود که فراتر از انتقاد بوده
حجت الاسلام و المسلمین دکتر عباسی ، معاون سابق آموزش حوزه های علمیه  بیانیه ای در خصوص حوادث اخیر صادر کردند که به شرح زیر می باشد:
بسمه تعالی

برادران عزیز، اساتید ارجمند و فضلای گرامی، به دنبال مسائل اخیر در باب معاونت آموزش، مشاهده می شود اظهار نظرهایی در پاره ای از رسانه ها و پایگاه های خبری درباره افراد و نهادهای محترم مطرح می شود که فراتر از انتقاد بوده، سازگار با اخلاق دینی که سرمشق سلوک ولایتمداران است نمی نماید. دفاع عالمانه از تحول مثبت و انتقاد روشنگرانه ممدوح است، اما تعرض ناروا به هیچ رو قابل توجیه نیست. این عمل اگر از جانب بدخواهان نباشد، قطعاً  از سر ناآگاهی است.
حوزه مبارکه علمیه بر اساس اندیشه ها و آرمان های ولی امرمسلمین (دام ظلّه العالی) و نقطه نظرات مراجع معظم (دامت برکاتهم)، با سیاستگزاری شورای محترم عالی حوزه و تدبیر مرکز معزز مدیریت اداره می¬شود. پاسداشت جایگاه والای هریک از نهادهای مؤثر در حوزه مبارکه ضرورتی تخلف ناپذیر است.
حوزه برکت خیز قم کماکان جایگاه تضارب اندیشه ها در مسیر پویایی و بالندگی است. طرح دیدگاه-های نو و عرضه برنامه های تحول آفرین و نقد منصفانه و عالمانه در فضایی صمیمی و اخوت آمیز به یاری خداوند، آفاق تازه را فرا روی حوزه خواهد گشود.

قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند

نوشته شده در تاریخ : شنبه 22 مرداد 1390   ساعت 13 و 31 دقیقه و 24 ثانیه

شرایط ارتقای پایه در امتحانات شهریورماه
1- قبولی در همه دروس پایه های قبل
2-دارا بودن نمره 16 در هر درس اصلی همان پایه تحصیلی
3- دارا بودن معدل 15 در مجموع سایر دروس (فقه و اصول)

(طلاب گرامی که شرایط فوق را دارا می باشند جهت ثبت درخواست خود از قسمت درخواستها برای امتحانات سطوح عالی پیام بگذارند.)


آخرین پستها

آیة‌اللّه العظمى صافى گلپایگانى کمبودهاى اقتصادى به حساب روحانیت گذاشته نشود یکشنبه 23 مرداد 1390
معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه: شنبه 22 مرداد 1390
متن کامل نامه شورای عالی حوزه به مشاور رییس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنبه 22 مرداد 1390
بیانیه معاون سابق آموزش حوزه های علمیه در خصوص حوادث اخیر شنبه 22 مرداد 1390
قابل توجه طلاب سطوح عالی که درخواست ارتقاء پایه دارند شنبه 22 مرداد 1390
نقشه مرکزمدیریت حوزه علمیه استان مرکزی چهارشنبه 15 تیر 1390
رهبر معظم انقلاب: وضع فعلی عدالت مطلقا راضی کننده نیست؛ دوران آزمون و خطا در مقوله عدالت سپری شده است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
مقام و منزلت حضرت آیت الله بهجت در گفتگو با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استخدام روحانیون در عقیدتی و سیاسی ناجا چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
کدام مرجع تقلید کامپیوتر را به حوزه آورد؟! چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
دروس خارج حوزه اینترنتی می شود چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
حمله مزدوران آل خلیفه و آل سعود به عزاداران حضرت ام البنین(س) چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
استقلال حوزه خواسته جدی مراجع تقلید است چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت های اخیر در بخش نشر نسبت به گذشته فرمودند : تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
علت علاقه مصری ها به اهل بیت‌(ع) از نگاه استاد الازهر چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
شمّه‌ای از اخلاق، صفات و کرامات حضرت فاطمه یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
فضایل قرانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها ) یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
پروفسور لگنهاوزن چگونه مسلمان شد؟ یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
رهبر معظم انقلاب، در دیدار معلمان:حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت یکشنبه 18 اردیبهشت 1390
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic